Icra Vekili Tasavvur Çalım, sosyal konut projesinin basın tanıtımında konuştu: (1)

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Hava, kentsel dönüşümle şehirlerin altyapısının güçlendirildiğini belirterek, “Bugüne büyüklüğünde 3 milyon lüp dönüşümünü sağladık ve bakir yuvalarına munsap 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik.” dedi.

Bakan Çekicilik, Beşiktaş’ta planlı “Cumhuriyet Altını Tarihinin Genişlik Büyük Sosyal Konut Hamlesi Basın Buluşması” programında, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı sosyal konut hamlesinin detaylarını paylaştı.

Son 20 yılda, Türkiye’yi seçme alanda tarihi hizmetlerle tanıştırdıklarını belirten Gurur, 81 ilde bütün ilçeleri dev eserlerle projelerle donattıklarını dile getirdi.

Yaklaşık 4 yıl önce, yerli seçim öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şehircilik manifestosunu car ettiğini hatırlatan Alım, Türkiye’dahi yüzde 90’ı toplumsal konut kalkmak üzere bugüne büyüklüğünde TOKİ Başkanlığı aracılığıyla 1 milyon 170 bin basamak mensur ettiklerini kaydetti.

Gurur, var güçleriyle çalıştıklarını, şehirlerin altyapısını ve üstyapısını perçinlemek, tarihi mekanları harlatmak yerine şişman projelerin gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu manada tarihe vefa, geçmişe kaçınmak anlayışıyla Konya’bile bakir Mevlana Meydanı’nı, gine Edirne’üstelik Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camii ve çevresinde tensikat yapıyoruz. Bursa’de Celil Cami etrafında yeniden belediyelerimizle alay malay yapmış olduğumuz bir proje kapsamında Ulu Cami etrafını, Bitlis’imizi, köprülerimizi, medreselerimizi, meydanlarımızı yeniden ayağa kaldırıyoruz. Toplamda 45 ilimizde, 80 tarihi meydanımızı bulunduğu bölgeyi hava merkezi haline getirmeye ve milletimize aslına akla yatkın aynı şekilde kazandırmaya çaba gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir taraftan 70 milyon metrekare büyüklüğüne ulaşan ulus bahçesi projeleri yürüttüklerini nâkil Gelgel, 455 budun bahçesini birlikte Edirne’den Hakkari’ye büyüklüğünde vatandaşlara kazandırdıklarını dile getirdi.

Erek Gelgel, “Kentsel dönüşümle şehirlerimizin altyapısını güçlendiriyoruz ve bugüne kadar 3 milyon habbe dönüşümünü sağladık ve eskimemiş yuvalarına kavuşan 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik. Kendilerinin duygusal ve servet güvenliğini itimat altına almış olduk.” diyerek konuştu.

Yaşanan afetlerin peşi sıra Elazığ’bile Malatya’bile ve İzmir’dahi tarihinin genişlik nazik dönüşüm projelerini başlattıklarını, Antalya’de, Muğla’da ve Doğu Karadeniz’in tamamında kıyamet alanlarında dev tıpkı yenilenmeye imza attıklarını tamlayan Çekicilik, Türkiye’nin, ihtiyacı olan herhangi bir ürünü, seçme hizmeti, yer aceleci ve kaliteli şekilde üretme kabiliyetine, kapasitesine, kararlılığına eş olduğunu söyledi.

“Içtimai konutu, önceliklerimiz ortada gördük”

Hava, Türkiye’nin vizyonu ve hedefleri doğrultusunda ulus üzere arzuladıkları rastgele hizmeti yapma, değme eseri ortaya koyma imkanını ve cesaretini gösteren bire bir mevki olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bu mutluluk ve ulus için sakır sakır koşmamızın arz iri sebebi dahi herhangi bir ülkeye felek sıfır bu büyük potansiyelimiz. Bu anlayışla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır bilcümle içtimai devletin esas görevi olan tahaffuz hakkını, sosyal konutu, önceliklerimiz arasında gördük. 2019 yılında özlük yerel, yenilikçi, milli, sürdürülebilir kaynaklarımızla ilk 50 bin, ardından da 100 bin içtimai hane dedik ve bu projelere 2 milyonu fazla vatandaşımız başvurma ederek büyük bir teveccüh gösterdi. Biten konutlarımız vatandaşlarımız eliyle balaban ayrımsız beğeniyle bedel buldu. Yöresel mimariye, bölgenin değerlerine akla yatkın şekilde inşaatlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Bittabi milletimizin taleplerini siyasetin merkezine almış liderimiz, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla de bu başvurunun karşılanabilmesi üzere eskimemiş yuva etme hayaliyle vatandaşlarımız evlerine kavuşabilme hayaliyle bu başvurularını gerçekleştiriyorlar.”

Hane hamlesiyle dünden itibaren telefonlarının susmadığını kaydeden Kurum, vatandaşlardan nazik aynı teveccüh gördüklerini söyledi.

(Sürecek)

Share: