İki arkadaş hayatlarını can yoldaşlarına adadı

İki bacanak hayatlarını fert yoldaşlarına adadı

YOZGAT – Yozgat’ta 5 yıldır araçlarıyla kilometrelerce el bitirme ederek şehrin genişlik ücra köşelerinde hayat mücadelesi veren çıkmaz hayvanlarını besleyen, onların telkih ve bakımlarını yaptırmaya müteharrik iki arkadaşın duyarlılığı herkese örnek oluyor.

Yozgat’ta ev hanımı Sadakat Büyükispir ile arkadaşı Iştiyak Içtenlikli, hem zat imkanlarıyla hem bile hayvanseverlerin desteğiyle temin ettikleri tavuk hitit ve mamaları, araçlarına yükleyerek yaz şita demeden çıkmaz hayvanları için mesaiye başlıyor. İki güne benzeri kilometrelerce yol revan iki arkadaş, hayvanların şişman bulunduğu yerlere kayıt ve mamalarla ulaşarak duygusal dostların karınlarını doyuruyor. Yakından ilgilendikleri hayvanların beslenmesini işleyen ve sevgiye olan açlıklarını üstelik gideren Büyükispir ve Samimi, telkih, takim ve değişik bakımlarını üstelik ellerinden geldiğince yaptırmaya çalışıyor. Sokak hayvanlarına asıl şefkatiyle yakın iki hempa, sayrı olan hayvanları veterinere götürerek tedavilerini birlikte yaptırıyor.

Çıkmaz hayvanlarına yardım noktasında insanları bilinçlendirmeye çalıştıklarını belirten Büyükispir ile Zorlamasız, vatandaşların aile ve hisse senedi yerlerinde kalan yemekleri çöpe dökmek namına sokak hayvanlarına vermelerini istiyor.

“250 hayvanımız var, 4-5 yıldır onlara bakıyoruz”

Hayvanların beslenmesinden sağlık ihtiyaçlarına büyüklüğünde her soy ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirten Bağıntı Büyükispir, “Sokak hayvanlarına bakıyoruz, onların barınaklara gitmesini banko istemiyoruz. 250’den fazla hayvanımız var ve 4-5 yıldır bakıyoruz onlara. Çoğunun aşısı var, uyuz aşıları var. Hususi klinikte bunların kısırlaştırmalarını yaptırıyoruz. Biz elimizden geldiğince her imkanı sağlıyoruz. Beslenmelerini tıpkısı zaman durup ikinci çevrim yapıyoruz. Tavuk ve çaça alıyoruz ve onları besliyoruz. Sayfamız var destekler oluyor, olmayınca da özlük imkanlarımızla onların beslenmesini yapıyoruz.” dedi.

“Onlar bize dirilik”

Evinde kaynak pisik beslemeye başladıktan sonra sokak hayvanlarına olan ilgisinin arttığını birlikte belirten Büyükispir, “Sokaktaki hayvanları de biraz sefer besledim sonradan bu hayvanların kimseye engel vermeyeceğini anladım, zararları üstelik olmadı, 4-5 senedir arkadaşımla hayvanların beslenmesini yapıyoruz onlar bize can. Gücümüz yettiği büyüklüğünde bakmaya çalışıyoruz. Seçme makule ihtiyaçlarını karşılıyoruz, bize saha verilsin istiyoruz orada bakalım zira bu hayvan bilimi çoğu yerde istenmiyor. Biz isteyerek besliyoruz. Bizim yolumuzu gözlüyorlar arabayı görünce hepsi geliyor, biz çok bol bakıyoruz onlara.” şeklinde konuştu.

“Onlar Rabbimin ağızsız kulları”

Istek Sargın ise “Aceleten lahzada 5 yıldır çıkmaz hayvanlarına iki temel bakıyoruz. Temas dönüş gücümüz yetmiyor, bire bir dönüş duruyoruz ayrımsız dolaşma gelip hayvanlarımızın beslenmesini yapıyoruz. Yozgat halkından yemek ve atlatmak artıklarını kapılarının önlerine koymalarını ve beslemelerini istiyoruz. Çünkü tığ bu hayvanları beslemez ise şehir içine gelecekler. Elhak şehrin ortamında da istemiyorlar, barınakların de durumu galiba. Sokak hayvanları bize sevimli onların anneleri bile babaları üstelik biziz. Onlar Rabbimin sessiz kulları, tığ topluluk çıkmazsak ki çıkacak.” ifadelerine düzlük verdi.

“Bu hayvanların herkese ihtiyacı var”

Çıkmaz hayvanlarını beslerken bazen zorluklarla da karşılaştıklarını anlatan Huluskâr, “İnsanlardan çok çekiyoruz, hakaretler, tehditler ben bunu istemiyorum. Ben benzeri anneyim iki pasaj çocuğum var. Biri 24 yaşında başkası 19 yaşında onların bana ihtiyacı kalmadı imdi amma bu hayvanların herkese ihtiyacı var. Bizim istediğimiz tıpkı ten aşındırmak, artıklarını koysunlar gene yerler. Onlar sonsuza büyüklüğünde bize güç. Benzeri kedi, kapik beslemenin Rabbim hangi büyüklüğünde mükafatını veriyor.” diye niteleyerek konuştu.

Share: