İmamoğlu: “Birilerinin Sülale Vakıflarına, Zatî Kullanımına Tahsis Edilen Yerleri Hoşgörüsüz Alabilmek Yerine Mahkemelerimiz Sürüyor”

İstanbul Büyükşehir Uray (İBB) iştiraki KİPTAŞ’ın Memleha Düzlük Evleri projesi için “Adalet Sahibi Daire Tespit Ad Çekme Çekilişi” yapıldı. KİPTAŞ’ın taahhüt edilen süreden 6 kamer önceki daireleri adalet sahiplerine doğrulama edecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bizim toplumsal alan ürettiğimiz yerler, bambaşka projelerde, ayrıksı konumda yerler üretilerek birilerinin karı vakıflarına, birilerinin ferdî kullanımlarına tahsis edildi. Takkadak Başakşehir’dahi 10-15 ilkokul yerde mahkemelerimiz sürüyor, onları gene kalın kafalı alabilmek adına, ulus adına. Tığ anca yapmıyoruz; hangi yapıyoruz? Belediyemize kayran kazandırıyoruz. Kimi yerde çocuk yuvası, bazen yerde Ev Sağlığı Destek Merkezi, bazı yerde Ruh Bilimsel Müzakere Merkezi, bazen yerde kütüphane yapıyoruz. Yalnız şu kısacık dönemde, ‘150 Günde 150 Proje’ döneminde 20 kütüphaneyi katıyoruz. Tıpkısı o kadar kreş katıyoruz. Bunlar yoktu yapıyoruz” dedi.

İBB iştiraki KİPTAŞ eliyle 31 Mayıs 2021’üstelik temeli atılmış KİPTAŞ Memleha Saha Evleri için “Hak Sahibi Kat Belirleme Kura Çekilişi” yapıldı. Fatih’teki Yüksek Emiri Mevla Ekin Merkezi’nde, noterlik nezdinde gerçekleştirilen çekiliş öncesinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve KİPTAŞ Umumi Müdürü Ali Aldanmaz birer müracaat yaptı.

İmamoğlu konuşmasında şunları söyledi:

“CİDDİ ADIMLAR ATILMAK ZORUNDA: Yaşamının kestirmece kırk küsur yılı o alanda eski bire bir insan kendisine; bütün bilgimi, görgümü, enerji bu anları aktarmaya hız ediyorum. Yaşadığımız aha kazançlı mesail, yaşadığımız o ustalık sorunlar, insanların hane ihtiyacının giderilmesi, insanların bundan sonra keski ortamında olan barınma ihtiyacının giderilmesi tarifinin yapıldığı bu ülkede, bu sorunu bilcümle birlikte halletmek zorundayız. Ağır adımlar başlamak zorunda.

BÖLÜK SORUNU BIR TANE BAŞINA ÇÖZÜLECEK BİR IŞ DEĞİL: İBB ve ilişik kurumlar yerine akıllıca ifa koşulları olan, depreme dayanabilen ve tasarım gücü faziletkâr konutlar üretme hedefindeyiz. Ev sorunu, barınma sorunu, ayrımsız ülkede biricik başına aynı kurumun çözebileceği tıpkısı sav değil. Yani bunu otursun tek başına KİPTAŞ çözsün; çözemez. Şehircilik Bakanlığı çözsün; çözemez, çözemedi doğrusu, çözemiyor. Bu tıpkısı suçlama cephesi değil. Kâh konular vardır ki -tığ çok severiz bunu- orada kardeşlik gerekir. Kısık birliği gerekir. Benzeri arada bahsetmek, bir arada hal tedarik etmek gerekir. Depremle savaş kabilinden. Basamak sorununu bütün birlikte benzeri seferberlik halinde fora etmek kabil. Çünkü bunu paydaşları var. Kazançlı paydaşları var. Üretici paydaşları var. Sektörel paydaşları var. Hep bu paydaşlarla benzeri arada gidermek, mehabetli ayrımsız iş.

KİMİN MALINI YARARSIZ YAPIYORSUN?: Tığ hangi yapıyoruz kendi organizasyonumuz içerisinde? Elimizdeki bilcümle imkanlar ile bu anlattığım prensipleri katiyen bırakmadan, başlangıcından bitişine, yetmedi devam eden sürecinde birlikte işletilmesi ve yaşamın orada sürdürülmesinin sürecini bile izlem ederek, bire bir totaliter bakım ortamı sunuyoruz. Burada ortaya koyduğumuz maslahat, aynı yandan çağdaş ve eş toplumsal konut ortaya koymak, tıpkısı yandan dayanabilen konutlarla İstanbul’u pekiştirmek, bir yandan üstelik insanlarını onurlandırmak. Buradan örnek çıkarttığımız değme işi Türkiye’ye anlatıyoruz ve diyoruz kim, aha hakeza olmalı. Bizim gerçekte bu hamleleri, bu şekilde yaparken, ayrımsız şeyi kimden bekliyoruz biliyor musunuz? Tığ, bunu bakanlığımızdan ve özge kurumlarımızdan bekliyoruz. Beraber konuşalım. Beraber üretelim. Yani bizim görevi devralmadan önce imarlı, planlı, hassaten projeli, hatta ruhsata münfail arsalarımızla ilgilendiren, tığ orada binlerce elan sosyal konut üretebilirdik, bibi davalarıyla uğraşıyoruz. Arsalarımızı, görevimizi aldıktan 2 ay sonraları hesapsızca arkaç getiren, 3-4 kamer bilahare ruhsatını halel eden, hane projesi amacıyla ego almamışım arsayı, benden geçmiş idare almış, orada inşaat yarmak için, orayı yeşil kayran haline getiren aklı, tallahi bile vallahi bile benim aklım anlamaya yetmiyor. Bu neden yapılır söz gelişi? Kimin malını gübür yapıyorsun? Benim değil kim. Hepimizin, milletin malı. Bunu hangi maksatla hakeza yapabilirsin? Bu nasıl bire bir politik hınç yahut tutku?

TOPLUMSAL ALANLAR BİRİLERİNİN AİLE VAKIFLARINA, ŞAHSİ KULLANIMINA TAHSİS EDİLDİ: Vatandaşlar, izzet kurumlarından, ayrımlı düşüncede insanlar vasıtasıyla yönetilseler de birlikte hareket üretmesini bekliyor. Bu kavramla bölük meselesine dahi bakabilsek. Bugün ülkemizde bölük sorunu var. İnsanlar basamak alamıyor. Bırakın almayı, kirasını ödeyip o evde yaşayamıyoruz, konuşmazdık. Şu anda konuşuyoruz. Geldiğimiz durum bu. Amma bunları aşacağız. Bunları satılmak amacıyla haddinden fazla ahenkli çalışmalarımız var. Bizim sosyal düzlük ürettiğimiz yerler, eksantrik projelerde, eksantrik konumda yerler üretilerek birilerinin ev vakıflarına, birilerinin zatî kullanımlarına tahsis edildi. Yemeden Içmeden Başakşehir’üstelik 10-15 beş yerde mahkemelerimiz sürüyor, onları esasen mankafa alabilmek hesabına, budun namına. Tığ anca yapmıyoruz. Hangi yapıyoruz? Belediyemize alan kazandırıyoruz. Kimi yerde kreş yapıyoruz, birtakım yerde Familya Sağlığı Destek Merkezi yapıyoruz, kimi yerde Ruhsal Konuşma Merkezi yapıyoruz, bazen yerde kütüphane yapıyoruz. Hemen şu kısacık dönemde, ‘150 Günde 150 Proje’ döneminde 20 kütüphaneyi katıyoruz. Tıpkısı o büyüklüğünde kreş katıyoruz. Bunlar yoktu. Yapıyoruz. Yok olanı yapıyorsak, herhalde biraz birlikte ‘Marifet iltifata tabidir’ diyerek sizlerin bunu bilmesi lazım. Esbak, 3 sunum daha üniversite öğrenci yurdumuzu açtık. ve 10’a çıkarttık ancak sayımızı. Seneye 16 olur. Şu zaman 3 bin bin akak kapasitemiz var. Seneye 5 bini  geçeceğiz. tek yatağımız yoktu benzeri öğrenciye, ‘Git şurada kal’ diyebileceğimiz. 1 modül. Herif İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Peki yurt yapılmasına bindi olunmadı mı? Olundu. Ama esasen yapıldı, anahtar teslimi birilerinin karı vakıflarına konfirmasyon edildi. Eş belediye alım; hepimizin yani. Hakeza ayrımsız şeye ihtiyacı yok.

BİR ÖĞRENCİNİN İBB’YE MALİYETİ 5500 TL; GURURLA, VİCDANEN YAPIYORUZ: İBB yurtlarında küsurat ayrımsız öğrencinin kuruma maliyeti 5 bin 500 TL. Gençler bu imkandan maaş 950 liraya faydalanıyor. ve bunu gururla yapıyoruz, vicdanen yapıyoruz. Çünkü belirleme ettiğimiz aileler, kendileri tek direkt o yurtlara kaydoldular. Gelir durumlarına bakarak, ihtiyaçlı hallerine bakarak bunları yaptık.

ÖRNEK EV PROJELERİ ÜSTÜNE DA BAŞLAMA VERDİK, BUNUNLA İLGİLİ İLK TEMELİMİZİ YAKINDA ATACAĞIZ: Dolgun hane ve kentsel transformasyon kapsamındaki çalışmaları tüm İBB gelgel ve birimlerinin eşgüdümlü yerine yürüttü. Kentin bu anlamdaki vukuf, teknik ve tecrübelerini Türkiye’nin ayrımlı illerine birlikte taşıyacağız. Biz, bizimle iş tahsis etmek talip Ardahan’la konuşuyoruz, Artvin’le konuşuyoruz, Tekirdağ’la konuşuyoruz, Eskişehir’le konuşuyoruz. Bizim kapımızı çalan gelişigüzel belediyeyle konuşuyoruz. Gücümüzün yettiği yerde, kasamızdan oraya servet akıtarak değil. Finansman kabiliyetimizi kullanarak, akla yatkın arsalarda, makul işlerin yapılması noktasında de Türkiye’ye kat sayı olabilecek basamak projeleri etme üstüne bire bir başlama verdik. Çalışmaları sürüyor. Bununla ilişkin de evvel esas atmamızı yapacağız andıran zamanda.

FARKLI ŞEHİRLERDE KONUTLAR YAPACAĞIZ: Değişik şehirlerde yapacağımız konutlarda, o bölgenin coğrafi, demografik, kültürel ve geleneksel özelliklerinden yola çıkacak tasarımlar üreteceğiz. Türkiye’nin gelişigüzel durumunda, tıpkısı yükseklikte, ayrımsız demirli beton kıvrımlarıyla, aynı kesitlerle. Yâren bu, -atıyorum- İstanbul’un X ilçesine yakışabilir amma Ardahan’a yakışmaz, Hakkari’ye yakışmaz, Diyarbakır’a yakışmaz, Kastamonu’evet yakışmaz. Oraya başka tıpkısı şey tasarlarsınız. Öne çıkan taşı vardır, öne çıkan rengi vardır, öne sâdır hayati kültürü vardır. Örneğin Gaziantep’te ayazlık değişik kullanılır, amma Kastamonu’da o lüp içre bambaşka kullanılır. Rastgele yerin aşındırmak kültürü var. Gelişigüzel yerin ayrımsız yaşam biçimi var. Burada dahi kültürlerin aynı araya geldiği ayrımsız formel proses var. O bakımdan biz bunu üstelik tanıtlama fail kızıl ayrımsız çalışmayı Türkiye’ye ihsan edeceğiz.

ERKEN BİTİRECEKLERİ İÇİN KİPTAŞ’A IÇTEN TEŞEKKÜR EDİYORUM: Sevgili Genel Müdürümüz 3 Açıklık’ta evlerin tasdik edileceğini söyledi. Tören yaptığımızda, lüp bilcümle eş alanlarla ilgili sorunları dağılmış olur ise ve yaşamsal bazı ihtiyaçların heyetiyle giderildiği bire bir yassı evet ise sıcak suyundan saf gazına, elektriğine; bire bir de ‘Hazır, oraya ivedi taşınmam gerekir’ diyen mümkün, 10-15 karı peki evet söylenegelmiş. O zaman ben bile tıpkı ailedeki kahvehane içme arzumu biraz henüz köylü çekmiş olurum. Bunu üstelik gerçekleştirirseniz, o tarihte bu güzel zaman üstelik yaşanmış oluruz. 6 ay önce bitirerek, insanları elan erken bahtiyar edebilmenin zaman köle olan memnuniyetini gerçekleştirdikleri için, Genel Müdür’e ve KİPTAŞ’ın bilcümle çalışanlarına, oradaki müteahhit firmamızın hassasiyetine ve kızıl çalışmalarına içten teşekkür ediyorum.”

“19 DÜKKAN İÇİN 12 EKİM’DE MÜZAYEDEYE ÇIKIYORUZ”

Ürettikleri konutları 264 bin TL’den başlayan fiyatlar ve 2 bin 800 TL sabit taksitli ifa planlarıyla satışa sunduklarını hatırlatan, Memleha Vadi Evler projesini dahi Silivri ve İzmit’teki projelerde olduğu üzere, belirlenen tarihlerinden önceki teslim edeceklerini kaydeden KİPTAŞ Genel Müdürü Ulvi Aldanmaz şunları söyledi:

“Bu sayede 40 binin üzerinde müracaat aldık. Bu projemizde saha alan 9 adet cadde üstü dükkanla, esasen Tuzla’birlikte ‘Aydınlıkevler’ projemizde düzlük düzlük 10 sayı cadde üstü dükkanımızı 12 Teşrinievvel Çarşamba günü, tekrar ayrımsız KİPTAŞ geleneği haline mevrut müzayede yöntemi satışa çıkıyoruz. Bu satıştaki amacımız hem şirketimize tıpkısı kaynak çıkarmak hem de siz adalet sahiplerinizin dairelerinize oturmadan geçmiş sizi destekleyecek ticari üniteleri hayata buyurmak. Doğrulama saksı tarihimiz, 24 Haziran 2023 tarihiydi. Dairelerinizin teslimine 3 Mabeyin 2022 tarihinde başlıyoruz. Projemizi taahhüdümüzden tam 6 ay er konfirmasyon ederek, esasen toplumsal konutlarda benzeri KİPTAŞ klasiğine imza atarak, erken doğrulama yapacağız.”

Konuşmaların ardından İmamoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Gökan Ağabey ile beraberlerindeki yıldız bilimi, Bakırköy 23. Kâtibiadil Vekili Mustafa Kalaycı’nın şahitliğinde evvel talihlilerin çekilişlerini yaptı.

TÜRKİYE’DE İLK: GRİ SU GERİ KAZANIM SİSTEMİ

Tuzla Meydan Evleri içtimai konut projesindeki 158 gayrimenkul üzere 39 bin sevimli başvurdu. Projede, evi olmayanlara ve daha evvel KİPTAŞ’tan göz satın almayanlara evleviyet tanındı. Yer birkaç yüzde 40 oranında mânialı vatandaşlar, şehit aileleri, harp ve uhde malulleri, dul ve yetimler ile pandemi döneminde faik çabalama gösteren afiyet çalışanları ayrıcalıklı kadro olarak tanımlandı ve kendilerine konut ayrıldı. 5 blok, 149 basamak ve 9 ticari birimden oluşan ve nitelikli malzeme kullanılarak tamamlanma aşamasına mevrut projede, alıcılara dönemin en uygun ödeme şartlarını sunuldu. Memleha Kayran Evler projesi, Türkiye’üstelik ilk defa tıpkısı içtimai hane projesinde geçer not “Gri Akarsu Vurdumduymaz Kazanım” sistemiyle bile ön plana daha çok. Bu sistemde evlerde beğenilen sular (duş, küvet, tuvalet, çamaşır makineleri ve mutfaklardan vb. mevrut evsel nitelikli atılmış sular) arıtılarak, yeniden (klozetlerin rezervuarlarında ve bahçe sulaması amacıyla) kullanılıyor. Böylece hem su faturalarından hem birlikte günde averaj 100-150 kişinin ihtiyacı olan kısaca 20 bin litre sudan artırım edilerek, tabii su kaynaklarının ve çevrenin korunmasına makro katkıda bulunuluyor. KİPTAŞ Memleha Vadi Evler; modern mimarisi, yavru oyun alanları, ana yol üstü dükkanları ve duvarlarla dönük olmayan tasarım anlayışıyla bulunduğu bölgeye birlikte ayar katacak.

Share: