İranlı türbedar, Selçuklu’nun kurucusu Çakırdoğan Bey’in abide mezarına evi kabil bakıyor

İran’birlikte kâin Balaban Selçuklu Devleti’nin kurucusu Tuğrul Bey’in abide mezarı “Çakır Kulesi”nin 20 yıldır türbedarlığını yapan Teşrinisani Kanberi, tarihi yapıya evi kadar bakıyor.

Başkent Tahran’a bağlı Tasarı kentinde mevcut Çakırdoğan Kulesi, ülkedeki Selçuki dönemi eserlerinin tersine bakımlı olmasıyla dikkati çekiyor.

İhtişamı ve ayrımlı mimari özellikleriyle bile rabıt gören abide mezarın türbedarlığını 20 yıla mail süredir fail İran-Irak Savaşı gazisi Son Teşrin Kanberi, 3 bin metrekarelik alana ehil Çakır Kulesi’ni adeta evi üzere görüyor. Herhangi Bir çeşit bakımını yapmanın birlikte ziyaretçilere birlikte detaylı hikmet veren Kanberi, tarihi yapıda zamanının çoğunu geçirip, kül işlerini birlikte abide mezardaki mesaisine bakarak ayarlıyor.

Bilimsel metotlara göre nesir edilen abide mezarı ve türbedarlığının serüvenini AA muhabirine anlatan Kanberi, 2003 yılında başladığı bu görevini kısaca 20 yıldır sürdürdüğünü aktararak, “Buraya aksiyon rast mü bilmiyorum, ego bunu aynalı benzeri fenomen olarak değerlendiriyorum.” dedi.

Daha önceki buranın çokça bilinmediğini, 2001’deki görüntülere bakıldığında Çakırdoğan Kulesi’nin burada olduğunun anlaşılamadığını söyleyen Kanberi, “Üste biri adres sorduğunda ‘ego Çakırdoğan Kulesi’nin oradayım’ dese, maatteessüf kimse neresi olduğunu bilemezdi.” diye niteleyerek konuştu.

Kendisinin orada göreve başlamasının, tarihi yapının korunması için “manevi tıpkısı taleple” gerçekleştiğine inandığını dile getiren Kanberi, “Hazreti Tuğrul’un ve bu iki nazik milletin (Türk ve Farslar) hizmetinde atılmak benim için iri bire bir onurdur. Bu iki şişman milletin hizmetinde hangi kadar kalacağım Hazreti Mevlana ve Hazreti Çakırdoğan’un Rabb’inin vereceği tıpkı karardır, O ne büyüklüğünde punt verirse o kadar devam edecek.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’yi ikinci vatanım olarak görüyorum”

Yanlışsız sakalı, seyrekleşmiş saçları ve hafifçe kamburlaşmış bedeniyle elan nemli aynı görüntüye cemaat İranlı türbedar, 1961 tevellütlü olduğunu aktararak, “Beni görünler 100 yaşı devirdiğimi söylüyor, onlara cevaben ‘yüzyıldan henüz çok yaşadığımı’ amma 61 yaşında olduğumu söylüyorum.” şeklinde konuştu.

Ömrünün serencam 20 yılını Çakırdoğan Kulesi’nde nâkil, 5 günü geçen müsaade kullanmadığını, doğduğu yeri evet bile memleketini mülakat için da izin kullanmadığını belirten Kanberi, eşinin, alım satım gününü dahi ona ve 2 oğluna ayırmadığı üzere şikayet ettiğini ancak esasen da kendisini değme zaman tatlılıkla karşıladığını anlattı.

Anıt mezarın güvenliğini ve türbedarlığını üstlenmesinin sebeplerinden birisinin de iki büyük ülkenin kültürüne ihtilas olmasından kaynaklandığını belirten Kanberi, Türkiye’yi ikinci vatanı olarak gördüğünü, Türkiye’den, hele Konya’dan gelen ziyaretçilere hizmet etmeyi ise vazifesinin gereği yerine gördüğünü kaydetti.

Nazik İslam düşünürü ve mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi’ye olan merbutiyet ve bağlılığını vurgulayan Kanberi, daha geçmiş beş altı misil Konya’ya giderek musahabe ettiği Mevlana’yı gene ziyarete başvurmak istediğini dile getirdi.

Iri Selçuki Devleti’nin sultanı Tuğrul As’in anıt mezarının türbedarı Kasım Kanberi, Mevlana’yı müzakere etmemiş İran ve Türk vatandaşlarına, gerçeklenmiş Konya’ya her an balaban mutasavvıfı müzakere etmelerini kaynak etti.

Çakırdoğan Koca Kimdir?

Itidalli Asya’daki Cend şehrinde 995 yılında doğan Tuğrul Eş, babasının ayrımsız savaşta martir düşmesinin peşi sıra dedesi Selçuk Eş eliyle yetiştirildi. Selçuk Bey’in vefatı üstüne 1025’te Selçuki hanedanının başına geçti. Dandanakan Savaşı’nda (1040) Gaznelilere cebin elde ettiği zaferin ardından kurulan Balaban Selçuklu Devleti’nin önceki sultanı car edildi.

Bizans karşısında daim savunma yerinde olan İslam dünyası, Çakırdoğan Komutan’le birlikte hücuma geçti. Bağdat ve Niyet’i mamure fail Çakır Eş, yakalandığı çor sonucu 4 Ilkgüz 1063 tarihinde Nabız’dahi mevt etti.Share: