Isparta’da makro görülen yalan türü dünya literatürüne girdi

Isparta’da yalan çeşitliliği alanında çalışmalar yapan akademisyen, bölgede enli olarak yetişen yalan türünü acun literatürüne kazandırdı.

Isparta Kılgılı Ulum Üniversitesi (ISUBÜ) Atabey Çığır Yüksekokulu Öğretim Yardımcısı Dr. Oğuzhan Kaygusuz, yer çalışmaları kapsamında bakir tıpkısı mantar türü tanımladı.

Merkeze vabeste Gün Gülü ve Deregümü köyleri arasındaki ormanlık alanda akçakavak ağacının çürümüş kütüklerinde tayin edilen yalan türüne, bu konudaki çalışmalarıyla tanınan ilim adamı Dr. Else C. Vellinga’ya atfen “Pluteus Vellingea” ismi verildi.

Mantar türüne ilgili düzentileme, İsviçre’nin mikoloji (mikoloji) alanında yapıt özne “Journal Of Fungi” isimli dergisinde yayımlandı.

Kaygusuz, AA muhabirine, bahis konusu mantarı 2011-2013 döneminde kayran çalışmaları yürütürken 2012’bile bulduğunu söyledi.

Arazi ve laboratuvar çalışmalarının teferruatlı soluklu uğraşlar olduğunu vurgulayan Kaygusuz, 10 almanak aynı çaba sonucunda mantarı dünya literatürüne kazandırdıklarını dile getirdi.

Mantarların cihanşümul geçmişiyle ilgilendiren çalışmalar yaptığını tamlayan Kaygusuz, “Bu yalan türüne daha evvel yaptığımız mikroskobik çalışmalarda rastlamadık. Bulduğumuz mantarın moleküler çalışmalarını derinleştirdik. Verilerimizi Avrupa, KUL ve Kanada’da çalışan bilgi insanlarıyla kıyasladık ve bu mantar hastalığı türünün değişik mantarlardan farklı olduğunu gördük.” dedi.

“Türkiye ensesi kalın tıpkı biyoçeşitliliğe eş”

Kaygusuz, mantarın Isparta’da vâsi yetiştiğini ancak dünyanın hoşgörüsüz kalanı amacıyla eskimemiş ayrımsız çeşit olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin varlıklı benzeri biyoçeşitliliğe topluluk olduğuna dikkati çeken Kaygusuz, “Kâin olan canlı biyoçeşitliliği ülkemizin dünyada tanınırlığını berenarı zait bire bir hareketli. Türkiye’bile hem nebat hem hayvan ve hem de yalan çeşitliliği değme geçen dönüş artıyor. Özellikle Isparta enteresan tıpkısı biyoçeşitlilik barındırıyor. Şehir, rakımının efdal olması ve farklı geçişli iklimlerin bilgili olması dolayısıyla muhtelif bitki türlerine familya sahipliği yapıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Share: