İSTANBUL-VEKIL HAVA İLK EVİM-İLK İŞYERİM IÇTIMAI BASAMAK PROJESİNİN DETAYLARINI ANLATTI

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Çalım, cemaziyelevvel açıklanan Cumhuriyet tarihinin arz şişman sosyal konut projesiyle ilişik, “Milletimizi arz çok sevindiren molekül, eskimemiş yuvalarımızın normal fiyat üzerinden yaptığımız yüzde 40 indirim oldu. İlk etabın envestisman maliyeti 422 milyar liralık. Bu bedelin yüzdelik 40’ını Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. Gençlerimiz bu projeyle ilk defa özel tıpkısı hane hakkına ehil olacaklar. Ilkgüz 1992 tarihinden sonra doğan zihayat kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden müracaat edebilecekler” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan güzeşte Cumhuriyet tarihinin sunu balaban sosyal göz projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları zaman başlayan ve ilk teşrin kocaoğlan sonuna büyüklüğünde sürecek proje kapsamında Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Gurur İlk Evim-İlk İşyerim ismi verilen sosyal basamak hamlesine ilgili merak edilenleri anlattı. Beşiktaş’taki bir otelde düzenlenen toplantıda TOKİ Başkanı Ömer Endişe birlikte düz aldı. Vekil Gurur, bugün başvurusu başlayan projenin 12.45 itibariyle 225 bin referans aldığını belirtti.  Icra Vekili Çekicilik, projeyle basamak ve icar fiyatlarında da düşüş yaşanabileceğini vurguladı.

EMEKLİ VE GENÇLERE 50’ŞER BİN EV

81 ilde, 600 ilçede projelerin yapıldığını belirten Bakan Çalım, “Ayırmış olduğumuz kontenjanlarla birlikte, zait ayrımcılık yerine rapor ettiğimiz kontenjan sıralamamız şöyle. Şehit ve gazi ailelerimiz üzere 12 bin 500 basamak ayırıyoruz. Mânialı kardeşlerimize tekrar bire bir şekilde 12 bin 500 bölük ayırıyoruz. Emeklilerimize ve gençlerimize dahi 50’şer bin konut kontenjanı bu proje kapsamında sunuyoruz” dedi.

GENÇLERİMİZ İLK EL HUSUSI GÖZ HAKKINA SAHİP OLACAKLARBakan Kurum, “Gençlerimiz bu projeyle ilk defa özel tıpkı göz hakkına eş olacaklar. Eylül 1992 tarihinden sonradan doğan dinç kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden müracaat edebilecekler. Referans amacıyla 18 yaşı kıstasımız var. Sosyal bölük projesinden faydalanacak vatandaşlarımızın başvurularını illerde arz az bire bir sene durma etmesi veya o ilin nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor. Seçme haneden elden tıpkısı başvuru hakkı olabilecek. Vatandaşlarımızın eşinin ve çocuklarının üzerinde konuta başvuracaklarsa ev, iş adına başvuracaklarsa iş yeri, arsaya başvuracaklarsa arsasının ve konutunun bulunmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

2 ARTI 1 EŞ 2 BİN 800,  3 ARTI 1 SÜLALE 3 BİN 187 LİRABakan Hava, “Milletimizi arz çokça sevindiren molekül, kullanılmamış yuvalarımızın doğal fiyat üzerinden yaptığımız yüzde 40 tenzilat oldu. 81 ilimizde, 609 ilçemizde yapacağımız içtimai hane projelerimizde vatandaşlarımız, toplamda 608 bin lira fiyata topluluk 2 zait 1 konutlarımıza, maaş 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 kamer vadeyle bu konuta eş olacaklar. Mecmu 850 bin liralık fiyatla 3 pozitif 1 konutlarımızın ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle erişebilecekler. Henüz önceki 14 bin ve 16 bin adına açıklanmıştı. Yapılan memur maaş artışları vesilesiyle bile bu oranları artırdık. İstanbul’birlikte merhale geliri 18 bin liranın, farklı illerde 16 bin liranın altında olan gelişigüzel vatandaşımıza müracaat kapımız belirtik” dedi. Vekil Gurur, taksitlerin sözleşmeden sonraları başlayacağını ve mecmu daire bedelinin yüzde 10’unun peşinat namına verileceğini söyledi. Konutların 50 binini İstanbul’birlikte, 18 binini Ankara’dahi, 12 bin 500’ünü İzmir’da, 10 binini Gaziantep’te, 8 bin 650’sini Bursa’de, 7 bin 500’ünü Konya’üstelik, 4 bin 500’ünü Kayseri’üstelik yapılıyor.

SOSYAL KONUT SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZIN SAYISI 10 MİLYONA ULAŞACAKBakan Çalım, “20 yılda 1 milyon 170 bine ulaştırdığımız bölük sayısını inşallah bu projelerle birlikte 2028 yılına geldiğimizde 2 milyon rakamına çıkartmış olacağız. Toplamda toplumsal hane sahibi vatandaşlarımızın sayısı da yaklaşık 10 milyona kazanmış olacak” dedi.

2 YIL İÇİNDE ARSALARA İNŞAATLARINI YAPABİLECEKLERAlt yapıları ve imarı doğru arsalar üstelik sunulduğunu belirten Nazır Çekicilik, “Hep 60 milyon metrekarelik alanda planlarını hazırladığımız 100 bin konutluk arsamız amade. Faizsiz şekilde arsalarımızı sunuyoruz. İki tür arsamız var. İlki 350 ila 500 metrekare büyüklükte arsalar olacak. Bunlar müstakil konutların yapılacağı arsalar. Bölük büyüklükleri üstelik 105-150 metrekare beyninde değişen konutları yapabilecekler. Fiyatlarımız 192 bin 500 liradan başlıyor. Bin 604 liradan başlayan taksitler 10 sene vade ile faizsiz bir şekilde ödeyeceği yöntemle vatandaşlarımız arsasını alabilecekler. Sözleşmeye müteakip 2 yıl içerisinde arsalarda inşaatlarını yapabilecekler. Maharet destek vereceğiz, proje desteği vereceğiz” diye niteleyerek konuştu. Icra Vekili Çalım, hisseli parsel üzere birlikte maaş 937 liradan başlayan taksitlerin olacağını belirtti.

28 İLDE 10 BİN YENİ İŞ YERİBakan Kurum, “Esnafımızai sanayicimize, gençlerimize yeni iş yerlerimizi sunacağız ve 10 bin nüsha iş yerimizi ilk etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya büyüklüğünde 28 ilimizde bu projemiz 50 ila 200 metrekare kadar 10 bin bakir iş yapmış, vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. 350 bin liradan başlayacan fiyatlarla 2 bin 633 lira taksit taksit, 120 ay vadeyle sanayicimize, gailesiz girişimcilerimize bu projemizi sunmuş olacağız” dedi.

BÖLÜK VE KİRA FİYATLARI BILE ETKİLENECEK

Vekil Çalım, “Yuvalarımızın hisse senedi yerlerimizin toplam envestisman değeri tahminî 900 bilyon liralık. İlk etabının yatırım maliyeti 422 bilyon lira. Bu bedelin yüzdelik 40’ını de devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. 2 trilyondan çok mali ve üretime dönük bir iktisadi hareketliliği başlatacak. Sülale ve icar fiyatlarında elhak proje duyulur duyulmaz kötü gelmeye başladı, düşürecektir” ifadelerini kullandı.

– Karaköse

Share: