İsveç’in Türkiye’ye reddetme edeceği kişinin Okan Kermen olduğu öğrenildi

İsveç’te online eser yapan Samnytt gazetesi, İsveç’in Türkiye’ye dolandırıcılık suçundan iade etmeye hazırlandığı kişinin 35 yaşındaki Okan Kermen olduğunu yazdı. Kale’nin 2010-2011 yıllarında Türkiye’da 3 bankaya yönelik kurnaz dolandırıcılığı suçlanması zımnında İsveç’e kaçtığı aktarılan haberde, Kermen’nin Haziran 2012’da sığınma başvurusunun reddedildiği ve buradan İtalya’ya geçtiği kaydedildi. Kale’nin İtalya’da 2 yıl eğreti sığınmacı celse kartı aldığı ve 2016’da İsveç’e gelerek kendisinden 23 gözyaşı nazik İsveçli biriyle evlendiğine dikkat çekilen haberde, Kale’nin bu dünyaevi yardımıyla İsveç’te habitat ve çalışma izni aldığına işaret edildi.

İADE EDİLMEMEK İÇİN DİN DEĞİŞTİRMİŞ

Ekim 2021’birlikte Ankara’nın Interpol aracılığı ile İsveç makamlarıyla temasa geçtiği vurgulanan haberde, Kale’nin bu tarihte yakalanarak hapse atıldığı tabir edildi. Türkiye’ye iadeli edilmemek için ilmek değiştirerek Hristiyanlığa geçtiği öne sürülen Kermen’nin ismini dahi Johan Gustavsson kendisine değiştirdiği belirtildi.

14 YIL HAPİS CEZASI BULUNUYOR

İsveç heybet televizyonu SVT’nin haberinde, Türkiye’nin ayyarlık suçundan kırmızı bültenle aradığı 35 yaşındaki bire bir kişinin Türkiye’ye iade edilmesine değişmeyen verdiği kaydedilmişti. Yargıtayın kararını değerlendiren İsveç Doğruluk ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson, bunun rutin aynı buut olduğunu söylemişti. Johansson “Efdal Duruşma durumu seçme zamanki üzere inceledi ve reddetme üzere bir engel olmadığına karar verdi.” şeklinde konuşmuştu. söz konusu kişinin Türkiye’bile 14 sene mapus cezası bulunduğu aktarılmıştı.

Share: