İtfaiye ekiplerinden orman yangını bölgesindeki kaplumbağaya arkalama eli

Mersin Ağacı’deki orman yangınını itfa çalışmalarına destek için bölgeye gönderilen Aksaray itfaiyesi ekipleri, cuşiş bölgesindeki kaplumbağaya arkalama elini uzattı.

Mersin Ağacı’in Gülnar ilçesinde esbak sabahleyin başlayan ve rüzgarın üstelik etkisiyle Silifke ilçesi sınırlarındaki kâh bölgelere da yayılan orman yangını, doğadaki hayvanların yaşamını birlikte pahal etkiliyor.

Silifke ilçesi Yeşilovacık Mahallesi’nde yangına müdahale fail itfaiye aracı ekipleri, yolda tıpkı ur ayırt etti. Bitkin düştüğü ve susuz kaldığı galiba kaplumbağaya arkalama amacıyla Aksaray itfaiyesine bağlı kadro arazözden indi.

Ekipler, yanlarında bulundurdukları suyla sıcaktan etkilenen hayvanı önceki yıkadı. Su de verdikleri kaplumbağayı yangından etkilenmeyen tehlikesiz alana götürücü ekipler, hayvanı burada saf ortamına bıraktı.

“Su verdik, kendine geldi”

İtfaiye erlerinden Kurtuluş Bıkmaz, AA muhabirine, Mersin Ağacı yangınına müdahaleye bindi üzere geçmiş Aksaray’dan geldiklerini ve tün süresince alevleri söndürmeye çalıştıklarını söyledi.

Yangının bir an önceki sönmesi üzere balaban gayret gösterildiğini dile getiren Bıkmaz, ciddi mücahede sonucunda yangını kontrol altına almayı hedeflediklerini ifade etti.

Yangın söndürme sırasında bölgede bir kaplumbağaya balya geldiklerini anlatan Bıkmaz, “Yolda ur için durduk. Yolun ortasındaydı. Demin suyunu verdik, her sorunu gözükmüyor. Su verdik, kendine geldi.” diye niteleyerek konuştu.

Bıkmaz ve diğer itfaiye erleri, kaplumbağayı yangından zarar ortada olmaksızın kurtardıkları için bahtiyar olduklarını sözlerine ekledi.

Share: