Iyesiz kapik ve kediler Bekir amcanın yolunu gözlüyor

Yozgat’ta kıpırdak hayvansever Bekir Korkmaz, kasap, aşçı ve fırınlardan topladığı yemek artıkları, kemikler ve günü geçmiş ekmeklerle sahipsiz kapik ve kedileri besliyor.

İşçi emeklisi 64 yaşındaki Korkmaz, yaz kış demeden sabahleyin erkenden kalkıp etçi, lokanta ve fırınları dolaşarak sahipsiz hayvanat amacıyla araç topluyor.

Otomobiliyle derhâl değme ahit şehir merkezine 28 kilometre mesafedeki Çalılı köyünde bulunan demet evine giden Korkmaz, 5’i öz bent evinde olmak amacıyla bölgedeki 20 iyesiz kapik ve kediye kayıt veriyor.

Bekir Korkmaz, AA muhabirine, yaklaşık 15 yıl evvel emekli olduktan sonradan doğup büyüdüğü Çalılı köyüne rabıta evi yaptırdığını söyledi.

Kent merkezinden köye gidip gelirken yolda iyesiz kapik ve kedileri gördüğünü dile getiren Korkmaz, henüz bilahare bunlardan bazılarını beslemeye başladığını belirtti.

Korkmaz, yazlıkçıların, ilgi ve bahçelerini arkalamak ya üstelik çocuklarının sevmesi için aldıkları hayvanları kışın bırakıp gittiklerini anlatarak, “Kere süresince çokça hayvan var. Bu hayvanları besliyorum. Bu zooloji, sabah ve akşam ezanı beni beklerler. Korna çalınca koşar varidat.” diye konuştu.

Sırtında şart taşıyor

Bazen işlerinden etraf köye gidemediğine değinen Korkmaz, “Köye gelemediğim zaman hayvanat geceleri uykuma giriyor. Vicdanen kendimi mesul tutuyorum. Gitmediğim zaman haris kalacaklar diyerek uykularımın kaçtığı oluyor.” dedi.

Hayvansever Korkmaz, fırınlardan günü geçmiş savuşturmak, lokantalardan yemek artığı, kasaplardan kemik aldığını anlatarak, şunları kaydetti:

“Günü Geçmiş aldatmak bulamadığım ahit hayvanları açgözlü bırakmamak için tendürüst ekmek alıyorum. Rabb’im bunlara veriyor, bunları beslediğim ant ego sorumluluk çekmiyorum, aldığım mahiye muhtemelen ama Tanrı bereket bağış ediyor. 12 yıldır hayvanları besliyorum. Kışın kardan kat kapandığı devir 1,5 kilometre sırtımda şart taşıdığım oluyor.”

Fırıncı Para Ahu birlikte Korkmaz’ın gelişigüzel sabahleyin fırına gelip sahipsiz köpekler için günü geçmiş atlatmak aldığını belirtti.

Restoran işletmecisi Mustafa Korkulu bile “Bekir ağa, aşındırmak artıklarını iyesiz hayvanlara verir, bunu kendine görev edinmiş, kendisine çokça teşekkürname ediyoruz, artıklar savurganlık olmuyor.” ifadelerini kullandı.

Share: