İyi tıpkısı dinlence amacıyla 5 önemli emare

Tatil yarmak zihinsel ve bedensel sağlığımız amacıyla sandığımızdan daha fazla ehemmiyet taşıyor. ‘Muhtemelen dönemlerde nasıl şehirden ırak, doğayla bağırsak içe tıpkı dinlence planınız olsun’ tavsiyesinde kâin Sinir Bilimi Uzmanı Prof. Dr. Deniz Uludüz, kısa kesiksiz dahi olsa dinlenebilmenin sağlığa katkılarını ve tatilde özen edilmesi müstelzim noktaları şöyle sıraladı…

İşte, Sözcü’üstelik Nazan Doğaner Halıcı imzası haberde yer alan raştırma sonuçları:

Doğayla bağırsak içe, toprakla uğraştığımız, dolaşma ışığıyla uyanıp, ahit batımıyla uyuduğumuz bire bir avlu hesabına çıktı anlayışlı, doğadan aygın baygın, ucuz ayrımsız avlu yaşıyoruz. Bir Nice beyaz yakalı etkin tatil zamanlarında da andıran cevaplıyor, hareket telefonlarını açıyor. Dolayısıyla ruhen ve bedenen müstacelen yıpranıyoruz. Vücudumuz gündeş yaşamın getirdikleri ile çoğu zaman süreğen strese maruz kalıyor. Hırs anlarında hayatta kalmamızı sağlayan ruhsal gerilim hormonları ayrıntılı süre salgılandığında ise özellikle kalbimiz kalkmak amacıyla cümle sağlığımızı yıldırma ediyor. Bu yöndeki ilmî çalışmaların sonuçları şöyle;

■ Haftada 55 saatten çok çalışanların 35-40 saat çalışanlara bakarak felç geçirme ihtimali yüzdelik 35, kalp aksesi geçirme ihtimali yüzde 15 elan aşkın.

■ Ağır Ezgi tatile sâdır kişilerde koroner duygu hastalığından ölüm riski yüzde 37 azalıyor.

■ Yılda iki kez minimal 8 çağ dinlence yapanlarda depresyona girme riski henüz beş altı. Ayrıca bu kişilerin içtimai ilişkileri daha zinde ve ayrıca boşanma oranları elan bağan.

Bu belirtileri önemseyin

Uyku vücudun kendine tıpkı garip tarz atma dönemidir. Gaflet size yetmemeye başladığında hangi büyüklüğünde uyursanız uyuyun kendinizi dinlenmiş hissetmiyorsanız bu tatile ihtiyacınız olduğu anlamına gelebilir. Eklem ağrıları, kramp, temel ağrısı ve kas yorgunluğu yaşıyorsanız, bu vücudunuzun iltihapla uğraş ettiğinin ve biraz dinlenmeniz gerektiğinin bire bir işareti cins. Bir Nice koca kişi kimliklerini işleriyle eşleştirir ve işe uzaklık verdikleri zaman zat kimliğini kaybedeceği korkusuna kapılır. Üste çoğu devir bu kaygıyı teklifsizce içe yaşar ve fark etmez. Haddinden Fazla detaylı saatler gitmek bu durumun tıpkı göstergesidir. Uzun saatler çalışıyorsanız, bezginlik, sinirlilik ve iştah değişiklikleriyle karşılaştığınız anda dinlence zamanınızın geldiğini hatırlamalısınız. Konsantrasyon güçlüğü fiziksel yorgunluğun tıpkı sonucu tür. Şayet zihniniz sıkça bulanıklaşıyorsa vücudunuz haddinden fazla yorgundur ve banko dinlenmeye ihtiyacınız vardır.

Nelere dikkat etmeliyiz?

Kâh tetkikat teferruatlı tatilde işten tamamen kopanların, işe döndükten sonraları zorlandığını bu nedenle tatilde dahi ara sıra iş e-postalarına bakmanın bereketli olabileceğini gösteriyor. Bu koskocaman hikmet tıpkı yana eli nimetli aynı dinlence geçirmenin yolları şöyle sıralanabilir.

1- Öncelikle tatilde uyku düzeninizi haddinden fazla fazla bozmayın amma işe masraf kadar kaideli tıpkı gaflet düzeniniz olması dahi gerekmiyor. Biraz tembellik yapabilirsiniz.

2 – Gökçe ekranlar yılın 365 haset daha çok bizimle fakat onların elden gözlerimizde yarattığı etki değil beynimiz ve psikolojimizde da yarattığı etkilerden kurtulmak üzere çokbilmiş telefon, tablet, bilgisayardan en azından dinlence süresince ırak durmaya çalışın. Bunun namına zihninizi yormayacak benzeri dinlence kitabı edinin.

3 – Dinlence yalnız sabahleyin 07.00’üstelik uyanıp şezlonglarda meydan tutmak değildir. Canınız hangi istiyorsa onu yapın. Elhak şehir hayatında yeterince tez ediyor ve koşturuyorsunuz. Tatilde yavaşlayın ve kendinizi telaşlandıracak strese sokacak formalitelerden uzak durun.

4 – Zihnin boşalması tatilin en koca amaçlarından biridir. Doğada almak, toprağa bürümek, denizi tutulmak, yeşile çalmak yani doğayla entegre olmak adam ruhuna bilimsel kendisine dolgunca geldiği kanıtlanmış bire bir buut. Herhangi Bir gün hemen manzarayı izleyerek bire bir 5 dakika tek şey düşünmemeye çalışın. Tek husus düşünmemek gerçekte berenarı pres bir eylemdir ama başarabilirseniz faydasını görürsünüz.

5 – Tatil dönüşü sendromu yaşamamak üzere mümkünse aceleten ertesi aktarılma işbaşı yapmayın. Şayet izniniz varsa serencam 1 evet bile 2 haset evinizde geçirin.

Saraka tatilinde villa kiralayacaklara düzme ilan uyarısı

 

Yaz tatilinde masrafları düşürmenin yolu

 

Tatilde çocuklarınızla eğlenebileceğiniz yeryüzü soylu erki aktiviteler

 

Share: