Kantarcılık mesleğinin serencam temsilcileri zamana direniyor

Kantarcılık mesleğinin serencam temsilcileri zamana direniyor

GÜMÜŞHANE Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinde işlek 82 yaşındaki İhsan Alemin 62 yıldır sürdürdüğü kantarcılık mesleğiyle zamana vadi okuyor. Gelişen teknolojiyle gelişigüzel baskül üretiminin azaldığını söyleyen Alemin, meslekte çırak yetişmemesinden yakınıyor.

Palan ilçesi Cami Yanı mahallesinde hayat dolu 82 yaşındaki İhsan Alemin 62 yıldır ata mesleği olan kantar üretimini sürdürüyor. Yoğun cisimleri ölçmek üzere kullanılan yegâne kollu halk kantarının bir nice kullanma alanı bulunurken, mesleğin akıbet temsilcilerinden olan İhsan Alemin çırak yetiştirememekten yakınıyor. Alelhusus ısmarlama konusunda üretimi yapılan ve duyarlık ayarının yemeden içmeden ustalar eliyle ayarlanabildiği halk kantarının gelişen teknolojiyle birlikte unutulmaya beniz tuttuğunu belirten 82 yaşındaki Alemin ömrünün sonuna büyüklüğünde mesleğini sürdüreceğini rapor ediyor.

“Mesleğimiz ölüyor, henüz öğrenen yok”

Kürtün ilçesinde kantarcılık mesleğini sürdüren akıbet 2 kişiden biri olan İhsan Alemin (82), “Kantarı görüşme için yapıyorum atlatmak paramı üstelik kazanıyorum. İsteyene yapıyoruz. Yaşlandığım için artık arada bir çalışıyorum. Zaten bunu özne 2 hayat var biri ego diğeri üstelik yaşlandı. Hemen ikimiz kaldık. Biz kantardan mülk kazanamıyoruz kim. 1960 yılında yapmaya başladım. Mesleğimiz ölüyor, elan öğrenen bulunmayan. Ego çocuklara öğrenin diyorum, yapmasanız da öğrenin diyorum ileride geçişsiz tamam diye niteleyerek fakat nazır yok, bu patika öldü. Bu kantarlar aksata yerlerinde kullanılıyor, tarlalarda kullanılıyor. Demin dijitalleri artık güçlü murat olmuyor. Yaşım 82 çokça pres benim daha çok gözüm da görmüyor. Aynı arkadaşım benden haddinden fazla ısrarcı oldu ona ayrımsız baskül yapacağım. Bu kantarın 1 günde yapılma şansı namevcut. Çokça sıkıcı tıpkı gelişim olduğu amacıyla arada sırada çok eşit söylüyorum istemesinler diye niteleyerek” dedi.

Share: