Karabük’ün 571 yıllık camisi: “Küre-i Hadid”

Karabük’ün Eflani ilçesinde 571 almanak Yeryüzü-i Hadid Camisi, yıllara düzlük okuyor.

Candaroğulları Beyliği döneminde İsmail Eş tarafından 1451 yılında nesir ettirilen Demirli köyündeki cami, akçakesme ve moloz taştan yapılan mustatil yapısıyla dikkati çekiyor.

Ahşap minaresi mevcut caminin tavanı, kapıdan mihraba büyüklüğünde uzanan ve iki direkle beslenen ağaçlar üzerine inşa edilmiş.

Tavan ve cidar süslemelerinde kök boyası, mihrabında ise alçı ve kirecin kullanıldığı cami, Karabük’ün ibadete örtüsüz arz sakat camisi adına biliniyor.

Küre-i Hadid Camisi, 1891’üstelik dönemin Kastamonu Valisi Abdurrahman Nureddin Paşa’nın talimatıyla onarımdan geçiriliyor. 2013 yılında restore edilen cami, baştan ibadete açılıyor.

“Karabük’ün sunma sakat İslam eserlerinden biri”

Çağ ve ekin üstüne tetkikat eden, bu alanda yayınlanmış 10 kitabı kâin araştırman-yazar Hüseyin Lütfi Ersoy, AA muhabirine, caminin Anadolu’nun bildirme geniş coğrafyasına ehil ve en tafsilatlı ömürlü beyliklerinden biri olan Candaroğulları Beyliği’nin serencam beyi üstelik akseptans edilen İsmail Komutan vasıtasıyla 1451 yılında yaptırıldığını anlattı.

Dünya-i Hadid’in kelime anlamının “çipo ocağı” olduğunu aktaran Ersoy, “Günümüzde Eflani ilçesine Demirli ismiyle sınırlı olan köyümüzün adıdır. Camimiz bile bu köyde bulunmaktadır. Karabük’ün sunu sakat İslam eserlerinden biri, Dünya-i Hadid Camisi’dir.” dedi.

Ersoy, caminin akçakesme ve moloz taş ile ahşaptan oluştuğunu tabir ederek, şunları kaydetti:

“Alelhusus imamın salat kıldığı mihrap, Selçuki-Osmanlı mimari geçiş sürecinin şanlı örneklerinden biridir. Ahşap direkler ve sundurmaların tüm cins boyasıyla süslenmiştir. Mihrap ise dönemin alçısından oluşup, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin intikal dönemini yansıtan yüce figürler ve nişlerden oluşmaktadır.”

Yeryüzü-i Hadid’in, Karabük’ün en eski camisi olduğunu vurgulayan Ersoy, sonuç dönemde ibdai haline akla yatkın yapılan restorasyonuyla kentin gözde tarihi işaret ve alanlardan birisi olduğunu kaydetti.

Share: