Karaman: “IATF, TSE’ye yetki versin”

ÇIKTI otomotiv ana ve canip uran kuruluşlarının ahzetmek zorunda bırakıldığı IATF sertifikaları konusunda yabancı uzlaştırıcı kurumların mezun kılınmasına karşı sâdır KALBİR Başkanı Mustafa Karaman, TSE ve farklı evcil sertifika veren kurumların sistem dışında tutulmasına aksülamel gösterdi.

Merkezi Bursa’bile olan ve Türkiye genelinde şubeleşen Nitelik Birliği Derneği (KALBİR)’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karaman, hele otomotiv sanayinde ve buna vabeste olan yekpare taraf sanayilerde, kanuncu yiyecek olmamasına rağmen ‘sektör şartı’ yerine istikbal sürülen ve uyulması zorunlu arkaç mevrut, IATF 16949 standardına bakarak belgelendirme çalışmalarını yürütme yetkisinin, IATF adlı bünye yoluyla, başta milli belgelendirme kuruluşu olan TSE olmak amacıyla, evcil ve milli on paralık ayrımsız çekicilik veya kuruluşa mezuniyet vermediğini açıkladı.

IATF’nin hemen ecnebi belgelendirme kuruluşlarına vasıtalık hizmeti yetkisi tanımasının milli ekonomiye kötülük verdiğini kaydeden Karaman, “Nitelik Birliği namına uygulamaya koyduğumuz ‘Milli Ses Ver Projesi’ çerçevesine giren ve ‘Milli Belgelendirme Sistemine’ tehalüf oluşturan bu duruma itiraz ettik. Ilkin otomotiv sektörü görünmek için, verilen milli sese tek ayrımsız fiyat verilmemiştir. Agreman yorum alanında az dışına giden almanak ortalama 5 bilyon doların tıpkısı bölümünü oluşturan bu hususu esasen gündeme ilam etmek istiyor ve konuya başta devletimiz atılmak amacıyla, sektörün temsilcisi konumunda olan, Otomotiv Endüstri Derneğinin (OSD), Kayıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneğinin (TAYSAD) gündemine taşıyarak, bu konuda ‘Ülkenin milli benzeri nitelik politikası’ uygulaması gerektiğine inanıyoruz” dedi

“IATF’ye referans ve yanıt”

Kalite Birliği Derneği (KALBİR)’in IATF’ye müzakere teklifi üstelik dikkati çekiyor; “Ilk Teşrin 2022’da Berlin’üstelik bulunacağız. Türkiye’bile domestik ve milli tek tıpkı çalım ve kuruluş IATF 16949 üstüne tarafınızdan yetkilendirilmemektedir. Bu konuları sizlerle görüşmek, kıymetlendirmek için 10-15 Ilk Teşrin tarihleri arasında benzeri randevu istek ediyoruz” sözlerine verilen yanıt, ecnebi kuruluşun Türkiye’ye bakışını üstelik gösteriyor.

IATF’den gelen yanıtta; Dünya genelinde 40 sertifikasyon şirketi ile çalıştıkları, bunlardan 18’nin Türkiye’dahi olduğu, bin 100 işyerinde fal yapıldığı ve sertifika verildiği mecmu uzun boylu anlatıldı

Norbert Hass imzasıyla mevrut mektuptaki; “Bu nedenle IATF Türkiye’bile ferah benzeri alışveriş varlığına sahiptir ve IATF elan aşkın (evcil) sertifikasyonun onayı için şu anda stratejik tek gösteri ihtiyacı olmadığını görmektedir. Gelecekteki muhtemel tıpkısı onayla ilgileniyorsanız, bize anlamlı aynı müşareket profili göndermenizi istek ediyorum. IATF, Türkiye’dahi yahut Türkiye amacıyla aynı eyleme gerekseme olduğunu kabul ederse, mahsus size düşüncesiz döneriz. Saygılarımızla” bölümüne dikkati calip KALBİR Başkanı Karaman, “Sunulan cevapta görüldüğü amacıyla, izin sunulan belgelendirme kuruluşlarının yarısı Türkiye’birlikte. Türkiye’üstelik kestirmece 1.100 endüstri kuruluşu bu konuda belgelidir ve bu sanayi kuruluşlarımıza kesilen faturalar Euro üzerindendir ve bu bedellerin kâffesi mahdut dışına gitmektedir. Belgelendirme ücretlerinin yanı sıra eksiksiz araştırma görevlilerinin (domestik – ecnebi) tamam masrafları firmalara antrparantez fatura edilmektedir” diye konuştu.

TSE asıl oyuncu

Yerli ve milli belgelendirme kuruluşlarının birlikte, her şeyden önce ululuk kurumu olan TSE’nin bu alanda tekmil zir yapısının amade olduğunu, ustalık ve idari personel, makine takım, hikmet, tesisat üstüne bire bir eksikliği bulunmamasına rağmen, bu konuda yetkilendirilmemesini eleştiren Karaman, “Otomotiv sanayinde oluşan bu tekelleşmenin ortadan kaldırılması amacıyla ilkin devletimiz oluşmak için, OSD ve TAYSAD yetkililerini göreve davet ediyor, bu konuda kurulan çarkın sonlandırılmasını, elverişsiz dışına revan iri miktardaki bedellerin yurt içre kalması amacıyla tedbir alınmasını istiyoruz. Denklik kuralları gereği, düet anlaşmalar layıkıyla ve Arsıulusal Standardizasyon Teşkilatı (ISO)’nın kurallarına bakarak; yasal ve ortalık şartlarını sağlayıcı herhangi bir kurum, IATF 16949 üzerine belgelendirme yapabilir. Kalite Birliği kendisine bizler biliyoruz ki; CEN ve CENELEC, ISO ve dünyada mevcut tüm nitelik organizasyonlarının Türkiye temsilcisi olan, tamam alanlarda akredite olan TSE, bu şartları ziyadesiyle sağlamaktadır” dedi.

Karaman, otomotiv alanından hareketlilik gösteren ve IATF 16949 üstüne belgesi mevcut 1.100 sanayi kuruluşuna da şöyle seslendi; “Üyesi bulunduğunuz STK’lar nezdinde itiraz edin. Ödediğiniz bedellerin yarısından elan beş altı benzeri maliyete gelebilecek olan tıpkı formül varken, ödediğiniz bedellerin az dışına gitmesine itiraz edin. Uygunluk Değerlendirme alanında almanak averaj 5 bilyon doların tıpkı bölümünü oluşturan bu tekelleşmeye itiraz edin.” – BURSA

Share: