Karaman’ın tarihi Taşkale Tahıl Ambarları ziyaretçi akınına uğruyor

Karaman’ın Taşkale köyünde zar üzere yükselen kayanın yontulmasıyla yapılan 350’den çok mağaradan oluşan hububat ambarları salgın sürecinin sona ermesinden sonradan esasen ziyaretçilerini ağırlıyor.

Karaman şehir merkezine 45 kilometre uzaklıktaki Taşkale köyü, ensesi kalın kültürü, barındırdığı tarihi eserleri ve saf güzellikleriyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Köy içerisinde killi kireç taşından oluşan faziletli kayaç kütlesinde 350’den aşkın tahıl ambarı bulunuyor. Ambarların önce Bizans döneminden başlayarak Cumhuriyet dönemine kadar ihtiyaca göre elle yontularak yapıldığı, mümasil zamana büyüklüğünde zemine andıran ambarların ikamet namına kullanıldığı biliniyor. Istinatgâh katlarda 2 veya 3 odalı ambarlar bulunuyor.

Yaklaşık bin almanak tarihi olan hububat ambarlarına, oyulan nişler etap yerine kullanılıyor. Ardıç ağacından yapılan 50 ila 60 santimetrekarelik kapıları kâin ambarlara tahıllar, kapıların üzerindeki makaralara bağlanan halatlarla çıkartılıyor.

İçerisinde yalaz ve nemin seçme sezon bir seviyede olması dolayısıyla tahılların beniz sene kadar saklanabildiği ambarlar, görselliği ile dahi foto tutkunlarının dikkatini çekiyor.

Özellikle yaz aylarında binlerce kişiyi ağırlayan tahıl ambarlarında hala ibadete zahir olan Taş Cami bulunuyor. Yalman bire bir yamaca yüzlerce mağaranın oyulduğu ender mekanlardan olan Taşkale Hububat Ambarları dünyanın herhangi bir yerinden seyyar çekiyor.

Eskiden mekân olan köyde, nüfusun azalması zımnında ambarlar de çıktı çok birkaç kullanılıyor.

“Tarif edilmez güzellikte bire bir vadi”

Tatilini geçirmek üzere Fransa’dan Karaman’a gelen Funda Gören, AA muhabirine, “İzin süresince turistik yerleri gezmeye çalışıyoruz. Zaman hububat ambarlarını gezmeye geldik. Çok hoşumuza gitti. Kusursuz benzeri meydan. Herkesi gezip görmeye davet ediyorum.” dedi.

Ailesiyle gezmeye gelen Mehmet Ulvi Çeçen birlikte hububat ambarlarının misilsiz bir güzelliğe eş olduğunu rapor ederek, şöyle konuştu:

“Tarif edilmez ayrımsız güzellikte benzeri meydan. Karaman’üstelik yaşamamıza rağmen görmemiştim. Çokça hoşumuza gitti. Amma az buçuk bakımsız. Ambarların önüne vesait, motorlar otopark etmiş. Bu de manzarayı az buçuk kısıtlıyor. Yüzlerce âdem gelip geziyor. Bu haliyle bu büyüklüğünde bağlam çekiyorsa az buçuk bandaj gösterilse herhalde dünyada basit yerlerden biri tamam.”Share: