Karaya oturduktan bilahare kurtarılan balıkçı teknesi tersaneye götürülürken battı

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde 10 gün ilk karaya oturan balıkçı teknesi, kurtarıldıktan sonra tersaneye götürülürken battı.

Samsun Limanı’na mukayyet Arınmış-67 isimli 21 metrelik balıkçı teknesi, 22 Eylül’üstelik Karadeniz’dahi canlı olan sıkıntı nedeniyle İlişi Balıkçı Barınağı’na başlamak istedi.

Sürüklenerek barınağın girişinde karaya oturan tekne, kurtarıldıktan sonradan iki balıkçı teknesiyle çekilerek tersaneye götürülürken su almaya başladı.

İnebolu’nun Evrenye Balıkçı Barınağı’na bulaşmak istenen mıntıka, barınağın girişinde battı. Batan tekne nedeniyle Evrenye Balıkçı Barınağı’na antre çıkışlar kontrollü yerine yapılıyor.

Batan teknenin sahiplerinden Ulu Çakırdoğan, AA muhabirine, yapılan çalışmanın böylecene teknelerini kurtarmayı başardıklarını söyledi.

Bozkurt Kaymakamının kendilerine koruyucu olduğunu belirten Şarap, “Teknede kâin 6 personel, farklı tekneler aracılığıyla tahliye edildi. Haliyle üst taraftan sıradan keder almış kayık. daha çok devletimizden da arkalama bekliyoruz. Sırf yıkıldık, bittik. Aynı zaman geçmiş bu teknenin buradan çıkmasını istiyoruz.” dedi.

Karaya oturan teknelerinin kurtarılmasından kıran 250-300 bin liralık ödemeleri gerektiğini anlatan Şarap, şunları kaydetti:

“Su altında ana yapacaklar, ondan sonra yeniden buraya getirip bakımını yapacağız. Ondan sonraları ayrıksı bire bir tekneyle tersaneye gideceğiz. Tersanede bire bir taraftan kayık yapılacak baht olursa, ayrımsız taraftan ağ. Tabiatıyla bunlar hep maddiyata dayanıyor. Biz normalde Sinop Demirci köyüne gidecektik amma bu mıntıka oraya gitmez. Vinçle rıhtıma kaldırabiliriz onun de maliyeti çokça faziletli. 150-200 bin lirayı geçiyor. Tıpkısı dahi Cide’deki tersaneye gidebiliriz ama nereden baksan bu kayık 15-20 çevrim burada kalır. Balık sezonunda 20 dirilik bozuk oldu.”

Share: