Kardeşini öldüreni öldürene ‘nefsi müdafaa’ tahliyesi

BURSA’üstelik kahvehanede çıkan silahlı kavgada kardeşini öldüren Kağan Fere’yi (43) öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Fazilet Tuğra (32), ‘Kasten kayırıcı çivilemek’ suçundan hakkında açılan davanın önceki duruşmasında hakim karşısına imdi. Tuğra, ifadesinde kendisini ve o sırada dertli olan kardeşini müzaheret etmek üzere üzücü buyurmak zorunda kaldığını belirterek, beraatini arzu etti. Deneme tanıklarının ifadeleri ile düzenlilik kamerası görüntülerini dikkate kayran mahkeme heyeti, sanığın cinayeti ‘nefsi saye’ kapsamında işlemiş olabileceği ihtimalini dikkate alarak, tutuklanmadan yargılanmak için tahliyesine değişmeyen verdi.

Mustafakemalpaşa ilçesindeki ayrımsız kahvehanede geçen sene aralık ayında husumetli olan Kağan Fere ve Fazilet Tura ortada sâdır ağız dalaşı, silahlı kavgaya dönüştü. Kavgaya tarafların kardeşleri birlikte dahil oldu. Yiğitlik Tura, Hakan Fere’nin oğlu Saygınlık ile tartışırken, olaya marketten mevrut kardeşi Arif Tümer Tura bile (19) karıştı. Bu sırada Hakan Fere tabancasıyla Arif Tümer Tuğra’yı kafasına ızdırap ederek kırıcı yaraladı. Fere elan bilahare tabancasını Erdem Tuğra’ya yöneltti. Ancak cebe tutukluk yaptı. Erdem Tura üstelik tabancasıyla Melik Fere’ye üzücü etti. Cinayet suçlamasıyla cezaevinde kaldıktan bilahare, 3 kamer ilk boşaltma edilen Hakan Fere fenomen durumunda, Arif Tümer Tura ise kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Tura’nın Mustafakemalpaşa Hikâyeleme Dernekleri Başkanı Rahmi Tura’nın oğlu olduğu belirtildi.

‘DEFALARCA TETİĞİ ÇEKTİ, AMMA SİLAH PATLAMADI’Soruşturma sonunda Yiğitlik Tura için ‘Kasten kayırıcı öldürme’ suçundan müebbet dam cezası istemiyle dava açıldı. Tuğra’nın yargılanmasına Bursa 1’inci Pahal Ukubet Mahkemesi’nde başlandı. Duruşmada tutuklu sanık Yiğitlik Tuğra ile avukatı Hakan Gündoğdu amade bulundu. Mahkemede tabir veren Yiğitlik Tura şunları söyledi: “Görüngü günü kahvehanede Hakan Fere, Messenger üzerinden beni aradı. Israrla nerede olduğumu sordu. Kahvede olduğumu söyledim. Araç ile yanında Uzun Aslan, Itibar Fere ve tanımadığım ayrımsız zihayat ile geldiler. Müfrit derecede alkollüydüler. Haysiyet konuşurken, babasının Bursa Romanlar Derneğinin Başkanı olduğunu söyledi. Davranışlarından sayrılık duydum ve kalkıp gitmek istedim. Masadan kalktığımda Saygınlık bana, ‘Benim babam masadayken sen masadan kalkamazsın’ dedi. Ego üstelik Haysiyet’a, ‘Babanın birlikte pekâlâ konuşuyorsun utanmazlık yapmanın anlamı yok’ dedim. Kardeşim Arif Tümer yanımıza gelince bizim tartıştığımızı fikren aramıza girdi. Aralarında itekleme başladı. Bu sırada Melik Fere, belinden silahını çıkarıp kardeşim Arif Tümer’in kafasına incitici etti. Kardeşimin yere düştüğünü görünce silahını bana çevirdi. Yara etmeye çalıştı ancak patlamadı. Doldur boşalt yaparak yeniden tetiği bastı yine patlamadı. Silahın kabzası ile kafama vurdu. Ben de kendimi ve kardeşimi müzaheret etmek için belimden tabancamı çıkarıp Melik Fere’ye keder ettim. Hakan’ı öldürmek üzere bire bir niyetim yoktu. Kendisi ile da aynı husumetim yoktur. nefis müdafaası şartları altında suçu işledim. Tahliyemi istiyorum.”‘MÜVEKKİLİMİN SUÇU YASAL MÜDAFAADIR’Duruşmada savunma fail sanık avukatı Melik Gündoğdu üstelik “Öldürülmüş Melik Fere’bile ele sabık mermilerden ayrımsız tanesinde iğne izi bulunduğundan, görüngü çabucak müvekkilim Yiğitlik’e yara etmeye çalıştığı ancak silah mekanizmasının viran olduğundan iğnenin gereken hızda mermiye momentum uygulayamadığından ateşleyemediği bulutsuz kanıtlanmıştır. Yanı başında kardeşi maktul Erdem fenomen çabucak daha ölmeyen kardeşi ve kendisini korumak amacıyla, mecburen meşru müdafaa sınırları kapsamında Hakan Fere’ye şiddetli edip mıhlamak zorunda kalmıştır. Yasal saye şartları oluştuğundan müvekkilin tahliyesini talep ederiz” dedi.SAVCI, TUTUKLULUK İSTEDİ

Savcı mütalaasında Erdem Tuğra’nın mevkufiyet halinin devamına karar verilmesini dilek etti. Görgü tanıklarının ifadeleri ile düzenlilik kamerası görüntülerini dikkate alan mahkeme heyeti, sanığın cinayeti ‘nefsi koruma’ kapsamında işlemiş olabileceği ihtimalini dikkate alarak, sanığıntutuksuz yargılanmak için tahliyesine değişmeyen verdi.

Share: