Kars haberi… Kars’ta kazlar besiye makbuz

Kars’ta kazlar besiye alındı

KARS – Kars’ta şita sofralarının vazgeçilmesi, lezzetiyle dünyaca adlı kazları, anlaşma dönemi öncesinde besiye alındı.

Kars mutfağının vazgeçilmezlerinden olan ve sene boyunca bin bire bir eziyetle yetiştirilen kazlar, çayırlarda besleniyor. Çayırlarda sönümsüz kazlar, Susuz Çayı’nda yıkanıyor, geçim öncesi besileri yapılıyor.

Kars’ın Susuz ilçesinde doğal ortamda büyüyen kazlar, sahipleri vasıtasıyla besiye makbuz.

“Kazlar kış öncesi besiye alındı”

Susuz ilçesinde Alibaba’nın Çiftliği’nde yetişen Kars kazlarına bakıcıları gözleri kabil bakıyor, rutin olarak bakımları yapılan kazlar şita öncesi besi alıyor.

Kazların besiye alındığını tabir eden Eren Karipoğlu, “Kesimlerine 2 kamer kaldı. Şuan beside, arpayla besliyoruz. Kar yağmasını bekliyoruz. Kar yiyen kazın eti elan içimli oluyor. Daha evire çevire oluyor. Şuan sabah, meridyen düzlemi ve akşam daima beside, yemlerini on paralık kem etmiyoruz” dedi.

“Sofralara pahalı ati”

Sabık yıllarda 250 liradan satılan kazların bu sene 400 liradan satılacağını ifade fail Karipoğlu, “Günce temizliği yapılıyor, hastalıklara alın, öz arazimizde otlatıyoruz. Yemle gelişigüzel daha ongun oluyor. Fiyatları 300 ile 400 liradan gider. Maliyetimiz arttı, giderlerimiz çok, giderlere bakarak bizde az buçuk üstünde kazanmak zorundayız” diyerek konuştu.

Öte yandan kazlar Teşrinisani ayında kar yere düştükten, kaşalot soğuğu gördükten ve kar yedikten sonra kesilecek, kesilen kazlar kurutulduktan sonradan sofralarda yerini alacak.

Kars’ta şita sofralarının olmazsa olmazı olan kazların bakımı berenarı edisyon, yavru gibi bakılan kazlar güzeşte yıl 250 liradan satılıyordu, bu yıl ise artan maliyetlerden kıran 400 ile 500 liradan satışa sunulacak.

İlkbaharda başlayan ve sonbahara büyüklüğünde beslenen kazlar, kar yağdıktan sonraları kesiliyor. Kazların kar yedikten sonra daha içimli olduğuna inanılıyor.

Kars ve ilçelerinde enli adına beslenen kazlar, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa üzere nazik illere gönderiliyor.

Kesilerek kurutulan kazların bire bir kısmı kentte kâin lokantalara, tıpkısı kısmı bile Kars dışına satılıyor.

Share: