Kars’ta 2. Karabağ Savaşı’nın ikinci yılında şehitler anıldı

Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, Ermenistan’ın işgali altındaki toprakların kurtarılması için 27 Ilkgüz 2020’birlikte başlatılan 44 günce 2. Karabağ Savaşı’nın ikinci yılında şehitleri andıklarını belirtti.

Guliyev, kentteki başkonsolosluk binasında düzenlediği basın toplantısında, “Şehitleri Yâd Haset” dolayısıyla Azerbaycan’dahi bile etkinliklerin düzenlendiğini söyledi.

Şehitleri rahmetle andıklarını ifade eden Guliyev, şöyle konuştu:

“Azerbaycan Reisicumhur ve Başkumandan İlham Aliyev’in önderliğinde 3 bin şehit ve binlerce yaralı Azerbaycan askeri, 32 yıl geçmiş bozulmuş tıpkısı halkı, galip ve galibiyet nail mutluluk haline getirdi. 1980’lerin sonuna akilane, seçme devir topraklarımızda gözü olan Ermeniler, Azerbaycan topraklarını karışma etme yerine harekete geçti. Özellikle 1987’den sonradan Azerbaycan’ın El Milli Lideri Haydar Aliyev’in Moskova’daki görevinden çekilme etmesinden sonradan Ermeniler henüz de aktifleşti. Ne eyvah ki Sovyetler Birliği’nin dahi desteğini düzlük Ermeniler, Azerbaycan’ın arazisinin yüzdelik 20’sini engelleme etti. ve Bir Numara Karabağ Savaşı’nda binlerce şehit verdik ve topraklarımızı kaybetmiş olduk.”

Guliyev, kısaca 30 yıl boyunca yapılan karşılıklı diplomatik görüşmelerin sonuçsuz kaldığını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Orak Ayı 2020’da Ermeniler yeniden hücuma geçti. Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev, bunlara müstelzim dersin verilmesi amacıyla ordumuza buyruk verdi. 27 Ilkgüz 2020’bile 2. Karabağ Savaşı başladı. 44 zaman süren bu kavga Azerbaycan’ın zaferiyle ve topraklarımızın işgalden azat olmasıyla sonuçlandı. Ermeniler esasen üstelik baskın etmeye, topraklarımıza saldırmaya ve topraklarımıza mayın döşemeye bitmeme ediyor. Savaşın sonucunda ortaya çıkan manzara çokça azılı ve ürkütücüydü. Zira şehirlerimiz bakımsız olmuştu, kentlerimiz dağıtılmıştı. Ermeniler ‘bizim’ dedikleri Karabağ topraklarını yerle aynı etmişler ve yaşanmayacak kuzuluk getirmişlerdi.”

Azerbaycan’ın her ahit sulh taraftarı olduğunu dile getiren Guliyev, “Eylülün 12 ve 13’ünde baştan Azerbaycan ordusuna sel etmeye başladılar ve bunun karşılığını birlikte yeniden almış oldular.” ifadesini kullandı.

??????? Guliyev, “27 Eylül tarihini Aliyev’in kararına haddizatında yâd haset ilan ettik. Bu günü hem 2. Karabağ Savaşı’nın başlaması hem bile ermiş şehitlerimizi ihtifal günü olarak belirledik. 2 Karabağ Savaşı’nda kestirmece 3 bin martir verdik. Mecmu şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Gazilerimize minnettarlığımızı bildiriyoruz. Topraklarımız o ermiş şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış ve elan değerli olmuştur.” dedi.

Share: