Kars’ta silajlık mısırın hasadı imece usulü yapılıyor

Kars’ta, kışın hayvanların anif yem ihtiyacını diremek için ekilen silajlık mısırın hasadı imece usulüyle gerçekleştiriliyor.

Verimli topraklara cemaat Akyaka ilçesinde, bu yıl etkin olan yağışlarla çepel alanlara ekilen silajlık akdarı, çiftçinin yüzünü güldürüyor.

Yaz boyunca nazik emeklerle yetiştirilen ve boyları tahminî iki metreyi aşan yem bitkisinin hasadı traktörlerle yapılıyor. İmece usulüyle yapılan hasat sonrası silajları stoklayan çiftçiler, hayvanlarının kışlık yem ihtiyacını karşılayacak.

Paketlemesi yapılan darı silajları henüz bilahare traktör römorklarına doldurularak depolara taşınıyor.

Çiftçilerden Kağan Güzeloğlu, AA muhabirine, hayvancılığın zirai ameliyat içerisinde eke benzeri yere eş olduğunu, ant dahi iktisadi ve karlı tıpkı hayvancılık faaliyeti yürütmede sunma yetişkin faal olduğunu söyledi.

Mayıs ayında ekilen silajlık mısırı hasat etkilerini anlatan Güzeloğlu, “Çiftçilerle burada yardımlaşarak imece usulü hasat yapıyoruz. Dönüme 5-6 tona büyüklüğünde mısır veriyor. Mısır silajı hayvan besiciliği için uygun, kaba yemleme olarak kullanıyoruz. Süt itibarıyla da berenarı verimlidir.” dedi.

Güzeloğul, bu yıl verimli aynı zaman geçirdiklerini, emeklerinin karşılığını aldıklarını belirtti.

Share: