Kars’ta Süt Fiyatları Çiftçileri Atlara Yönlendirdi

TACETTİN DURMUŞ

Karslı çiftçiler, küsurat mazot fiyatları karşısında tarlada işlerini atlarla görüyor. Karahan köyünde geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayıcı Cengiz Öztürk, 14 yaşındaki oğlu Hasan’ın ‘yavuz’ adını verdiği atının, yıpranan nallarını sıkça değiştirdiğini ve mazot pahalı olduğu üzere daha çok çiftçiliğe traktör yerine atlara yaptığını söyledi.

Karslı çiftçiler, tarladaki işlerini traktörlerle değil atlarla görüyor. Cengiz Öztürk, şunları söyledi:

“Hüseyin Koca, Akyaka yöresinin benzeri numaralı nalbandıdır. Atların nalını çok güzel şimşekli fener. Motorin fiyatlı olduğu üzere atlara bitmeme. Atımız çok sakin ve onunlar adeta konuşuyoruz. Bazı atlara nal çakınca durmaz ve terslik yapar. Atımız çokça sakindir. Önceleri süt çarkıt olduğu üzere tarımda atın gücünden intifa olayı bitmişti. Bundan Sonra mecburen değme kes atlara döndü. Pancar, kumpir ve mısıra yani değme yere atlarla gidiyoruz. Az Daha ilçeye bile atlarla gideceğiz. Zira motorin çok fiyatlı olduğu amacıyla çıktı traktör kullanamıyoruz. Bir Vakitler ucuzdu o ahit atlara ister kalmıyordu. Şimdi atlara vabeste kaldık.”

Ata mesleği nalbantlığı 20 yıldır yaptığını belirten Hüseyin İlkar bile mazot fiyatlarının rastgele geçen aktarılma arttığını söyledi. Traktör ve makine sayısının artması zımnında bölgede at sayısının azaldığını hatırlatan İlkar, serencam aylarda küsurat motorin fiyatları zımnında köylülerin gâh işlerini at ile görmeye tutkun kaldığını dile getirdi. İlkar ise şunları söyledi:

“27 devam köyümüz var. Süfli fevk hepsinde nalbantçılık yapıyorum. Daha önceleri 200 ata nalça çakarken bu nüsha 25 ata büyüklüğünde düştü. Makine sayısı çoğaldıktan sonraları atlama beygiri sayısı azaldı ama şu anda motorin pahalı olduğu üzere köylülerimiz işlerini atlama beygiri ile görmeye sadık kaldı. Bu mesleğin unutulmaması için arkadaşlarıma ve yiyenlerime birlikte öğretiyorum.”

Share: