Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gelgel, Samsun’da konuştu: (2)

Vekil Kurum: “Sosyal Konut Projesi’ne 2 milyona andıran tendürüst başvurdu”

SAMSUN – Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Çekicilik, Içtimai Göz Projesine 2 milyona mümasil gencin başvurduğunu söyledi.

“2023’e Akıllıca Şehir Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin kamu şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; kalıp ve 17 ilçede aheste bir katılımla gerçekleşti. Nazır Alım toplantıda Samsun’üstelik 4 bin 400 konutluk toplumsal basamak projesine şu esas kadar 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyleyerek, gazetecilerden mevrut soruları cevapladı.

“2023 yılında afat sonrasında evine girmeyen yurttaş kalmayacak”

Yakın zamanda yaşanan afetlerde evlerini kaybeden tamlık vatandaşların 2023 yılında kullanılmamış yapılan evlerine gireceklerini rapor fail Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Çalım, “Biz tamlık afetlerde vatandaşımızın birlikte olduk. Cümle ilgililer kıyamet alanına derakap anbean vatandaşın yarasını sardık. Bir taraftan üzülürken, yeni şehirlerin, dirim alanlarının inşası için tıpkı hedefi ortaya koyduk. Antalya’bile cuşiş daha çok 3. dolaşma evlerin inşası için çalışmaları başlattık. Yaşanan bilcümle afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan yeğin sonrası dükkanları doğrulama ettik. Bozkurt Abana kabil ilçelerde konut inşaatları devam ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’birlikte Kastamonu’de, Antalya’birlikte, Muğla’birlikte yaşanan afat sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, doğrulama edeceğiz. Birçoğunun üstelik evlerini teslim ettik” dedi.

“Sosyal Hane Projesine 2 milyona mümasil genç başvurdu”

Gençlerin Içtimai Basamak Projesine ilgisinden bahseden Nazır Amaç Çalım, “Projeyle ilgili elinin körü tıpkı şey yok, karışıklık olmadığını dahi yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler zahir alacak?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona andıran referans yaparak arz açık cevabı vermiştir. Nedeniyle burada aynı duraksama yok. Tığ toplumun tam kesimlerine ve dirimsel gruplarına müteveccih bire bir proje açıkladık. Bir kişinin 10 sene faizsiz arsaya girdiğini düşünün, minimal ücretle üstelik çalışsa, eve giren tek dirimlik minimal ecir dahi olsa bin 200 TL sabit ödemeleri olacak. Bu nicelik hiçbir şekilde değişmeyecek. Nedeniyle bu dirimlik gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek. Konutların ödemesinde ise görevli maaşlarının artma oranına bakarak artım yapılacak. Fakat sabık yıl memurlarımıza yüzde 80’e yakın bindirim yaptık fakat TOKİ’den borçlu olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzdelik 25 bindirim yaptık. Yani geliri yüzdelik 80 artarken tığ borcunu yüzdelik 25 artırdık. Biz seçme ahit milletimizin yanı sıra olduk. Bu projede ki amaç zaten içtimai şevket anlayışı ve barınma ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Zaten milletimiz birlikte şişman tıpkı haz gösterdi” diye niteleyerek konuştu.

“Icar ve ev fiyatları düşüyor”

Yapılan binalar ile hane ve icar fiyatlarının üştüğüne değinen Nazır Çalım, “Kira ve ev fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar kuşkusuz düşüyor? Yapılan içtimai konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. Ayrıca meclisimizin yapmış olduğu düzenleme ile düşüyor, yüzdelik 25 sınırlama konuldu. Zımnında biz bu manada dahi ihtiyaçlara göre cereyan ettik, etmeye birlikte bitmeme ediyoruz” şeklinde konuştu.

Içtimai Hane Projesi’nden yararlanan vatandaşların ödemelere elbet başlayacağı sorusuna dahi karşılık veren Erek Gurur, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla dayalı domuzuna yeknesak var elimizde. Zaman Samsun’dahi Atakum ve Canik’te kim sosyal konutlarla ilgili kavil yapılmadı. Zira arazide ki problemlerden belde. Onlar Afet Mahallesi’nde kim konutları alacak. Konutlardan 2 kamer sonradan 3 kamer sonradan bitenler var. Adım hamle bitecek. Orayı aldığında ve evine az daha girdiğinde uyuşma yapılacak. Yani biz bilcümle vatandaşımızın lehine hareket ettik.”Share: