Kasapoğlu: “Gençlerimizle omuz omuza birlikte olmaya bitmeme edeceğiz”

Cahillik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB yurt başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci faz yer yerleştirmede tarihimizin arz efdal kapan oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Nazır Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor diyar müdürlerinin dahi devir içi katıldığı toplantıda GSB sıkıntılı referans sonuçlarına ilgili bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim bilimi tedrisat dönemi ensiz başvurularına ilişin birinci faz mesai sonuçlarını tesahup etmek üzere toplantının düzenlendiğini tabir fail Kasapoğlu, “800 elverişsiz, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla seçkin alanda faziletli teveccühe mahzar tıpkısı enfrastrüktür ve dirim alanı. Umum gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ emreylemek istiyorum.” diye konuştu.

Tüm çalışmaların bilgi odaklı şekilde ve tamamıyla ayrımsız cümle yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini da çözümleme, planlama ve aplikasyon yerine 3 esas başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Numara sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Temel amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini sunma deli dolu, bol şekilde aktif koordinasyonla çevirmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza objektif ve sayısal ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun küşat tarihleri el il farklı oluyor. Biz de bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Alevli sevgi mahmul benzeri himmet var. Bu sunturlu çalışmaları iyicene neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu tarafından dijital yerine çözümleme edildi. Başvurusu geçerli muazzez öğrencilerimiz, dirimlik, başarı ve içtimai kapsam kriterleri asıl alınarak gine tamamen sayısal ortamda, objektif şekilde bire bir puanlamayla belirleme edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula arz andıran görünmek kaydıyla desise yapıldı. Eğer o yurtta yer namevcut ise yer mail gayrı yurda desise yapılmak kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz henüz var”

Nazır Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri üzere konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin birlikte göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında kendisine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci safha meydan yerleştirmede tarihimizin bildirme yüksek nizam oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı mikro hizmetlerinin dünyada eşi bire bir yok. Tığ yüzdelik 80’lik oranı hem üstelik evvel fazda karşılayarak benzeri rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz çok kapasiteye erbap mahdut altyapımız var. Bu birlikte çalım ve bayram vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylelikle herhangi bir öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Muvaffakiyetsiz yedek tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tutmak için 41 yer merkezimizde kamu başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde de bu yerleşimi ikinci safha sürecinde yok etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını tekrar yıpranmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Kül Türkiye’miz dahi altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle alay malay birlikte olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma namına bütün birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Mecmu gençlerimize sonuçlarımızın uz olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci genişlik mail şekilde izleme etmeyi tavsiye mektubu ediyorum.”Share: