Kastamonu ekonomi: Kastamonu’da kadastro haritaları sayısallaştırılıyor

Tapu ve Kadastro Kastamonu Nahiye Müdürü Yücel Başkomutan, Kastamonu’de kadastro haritalarının sayısallaştırılması amacıyla himmet başlatıldığını duyurdu.

Tapu ve Kadastro Kastamonu Havza Müdürü Yücel Başkomutan, Kastamonu’bile hesaplı kadastro çalışmaları ile ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkumandan, Kastamonu’nun kalıp ilçesine sadık 19 mahallede Kastamonu Kadastro Müdürlüğünce 3402 çevrilmiş Kadastro Kanunun EKLENMIŞ-1’inci maddesine göre kadastro haritalarının sayısallaştırılması üzere çalışmaların başladığını belirterek, “Bunun süresi 450 dönme olan işin 21 Kasım 2023 tarihinde tamamlanması planlanmaktadır. Çalışmalar mahalle mahalle yapılacak olup bu süreç içerisinde çalışması tamamlanan mahalleler önce 15 günlük brifing fener ilanına alınacak, bu zar süresi içerisindeki itirazlar Kastamonu Kadastro Müdürlüğüne yapılabilecektir. Daha sonraları 30 günlük stabil fener ilanına alınacak olan çalışmalar için ise itirazlar kadastro mahkemelerine yapılabilecektir. Askı ilanları ve paftalar Kastamonu Kadastro Müdürlüğü Merkezinde, Kastamonu Belediye’sinde ve ilişik mahalle muhtarlıklarındaki zar yerlerine asılacak olup, ilgililerin fener süreçlerini takip etmeleri seçkin hangi bir adalet kaybı yaşanmaması açısından nazik ehemmiyet arz etmektedir. Çalışmalar sırasında tapu malikleri yönüyle bire bir uymazlık yapılmayacak olup kül mahallelerdeki kadastro haritalarındaki varsa beceri hatalar giderilecek, haritalar biricik aynı apsis sisteminde ve bilgisayar içinde oluşturularak dijital arkaç getirilecek, parsellerin yüzölçümleri sayısal ortamda yeniden hesaplanacak ve tapu kütüklerinde yüzölçümü yönüyle zaruri düzeltme işlemleri yapılacaktır” dedi.

Mahallelerde tescili tamamlanan güncelleme çalışmalarının vatandaşların aracılığıyla takip edilmesi gerektiğini söyleyen Başkomutan, “Gine Tosya ilçesine sınırlı bütün mahallelerde tescilleri tamamlanan güncelleme çalışmaları ve Taşköprü ilçesine bağlı eksiksiz mahallelerde, İhsangazi ilçesi Afşar, Çay, Kuşçular, Sevindik, Elçelebi, Enbiya, Görpe, Haydarlar, Hocahacip, Koçcuğaz, İnciğez; Hanönü ilçesi Küreçayı, Akçasu, Daday ilçesi; Makule, Minval, Alipaşa, Şev, Düğümlü, Çayırlı, Davut, Dereköy, İnciğez, Karacaağaç, Sarıçam, Siyahlar, Tüfekçi, Yazıcameydan ve Kalıp kaza Budamış birimlerinde 3402 sayılı Kadastro Kanununun 22-a maddesi çerçevesinde yapılmakta olan güncelleme çalışmaları da aynı şekilde 15 ve 30 günlük askı zar süreçlerine tabi tutulacak olup harita ve askı ilanlarının muhtarlıklar, şehremaneti ve Kadastro Müdürlüğü ilan panolarından vatandaşlarımız aracılığıyla izleme edilmesi yarayışlı olacaktır” diyerek konuştu.

120 zaman içerisinde tapu maliklerinin, e-ihtişam kapısı üzerinden şifreleri ile girecekleri ‘web tapu’ servisinden yeni tapu senetlerini aynı defaya galiba kalkışmak için ücretsiz yerine alabileceklerini açıklayan Başkumandan, “Sayısallaştırma ve güncelleme çalışmaları tamamlanıp parsellerin tapuya tescilleri sağlandıktan sonraki 120 bölüm içerisinde ise tapu malikleri e-izzet kapısı üzerinden şifreleri ile girecekleri web tapu servisinden kullanılmamış tapu senetlerini tıpkısı defaya galiba girmek amacıyla ücretsiz olarak alabileceklerdir” şeklinde konuştu. – KASTAMONU

Share: