Kastamonu gündem: Dünya Dağları’nda güz manzarası: Vasıf cümbüşü ile hayran bırakıyor

Küre Dağları’nda bağ bozumu manzarası: Uzanım cümbüşü ile hayran bırakıyor

KASTAMONU – Kastamonu ve Bartın sınırlarında mevcut Yeryüzü Dağları güzün kahverengi, al, soluk ve yeşilin tonlarıyla ayrı ayrımsız güzelliğe büründü. Güz manzarası ile ziyaretçilerini namına hayran bırakan Küre Dağları alarga görüntülendi.

Bartın ile Kastamonu sınırları zarfında mevcut ve 2000 yılında milli otopark zar edilen Dünya Dağları, güzün ziyaretçilerine benzersiz manzaranın keyfini emisyon fırsatı sunuyor. Barındırdığı kanyonlarla vatandaşlardan nazik bağ gören Küre Dağları’nda, sonbaharın gelmesi ile gelişigüzel keyfiyet cümbüşü yaşanıyor. Kestane, kocayemiş, kızılçam, göknar, kayın üzere değişik türlerdeki ağaçlara familya sahipliği işleyen Yeryüzü Dağları’nda solgun, kahverengi, yeşil ve kırmızının değişik tonlarına bürünen ağaç yapraklarının oluşturduğu yapılış cümbüşü, güzelliğiyle sarhoş ediyor. Hayran bırakan güz manzarası, ‘dron’ ile açıktan görüntülendi.

“Manzarayı gördüklerinde hayran kalıyorlar”

Bölgeyi konuşma fail vatandaşların doğal güzellikler karşısında hayranlıklarını gizleyemediklerini söyleyen Yeryüzü Ersizlerdere Ekoturizm Derneği Başkanı Mustafa Çağır, “Herkesin bu önemli boyut cümbüşünün içerisinde bire bir hafta sonunu geçirmelerini isterim. Bölgemize bir nice ziyaretçi geliyor. Bu bölgeye gelen vatandaşlar, manzarayı gördüklerinde hayran kalıyor. Buradaki huzuru bambaşka yerde bulamadıklarını söylüyorlar” dedi.

“Herkesin burayı görmesini kaynak ederim”

Küre Dağları’nı herkesin ziyaret etmesi gerektiğini anlatım fail Evsizler köyü muhtarı Nihat Kayaç dahi,”Dört mevsimi ayrımsız günde yaşıyoruz. Yazımız, kışımız, sonbaharımız, ilkbaharımızı tığ ahit içre yaşıyoruz. Sabahleyin sis kışı andırıyor, bilahare yağmur yağıyor, akşamüstü tarih açıyor, tün antipatik. Dört mevsimi tıpkısı anda yaşayabileceğiniz ayrımsız bölge. Türkiye’nin değme marifetiyle insanların Kastamonu’ya gelerek burayı görmelerini tavsiye ederim” diye niteleyerek konuştu.

Share: