Kastamonu haberleri… TOKİ’nin tanıtım tırı Kastamonu’da: Sanal mahiyet gözlüğüyle Türkiye’nin yeryüzü iri sosyal konut projesini incelediler

Türkiye’nin yeryüzü şişman içtimai hane projesini lanse etmek için Kastamonu’ya gelen “İlk Evim, İlk İş Yerim, İlk Arsam” lansman tırını görüşme eden vatandaşlar, proje için bilgi alarak, mevhum töz gözlüğü ile evleri inceledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklayan ve Cumhuriyet tarihinin genişlik nazik sosyal konut projesi yerine hayata geçirilen proje çerçevesinde hazırlanan lansman tırı Kastamonu’yu konuşma etti. Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı himayesinde Dolgun Ev İdaresi (TOKİ) yoluyla hazırlanan tırı görüşme eden vatandaşlar, proje karşı yetkililerden bilgelik alıp, mevhum gerçek gözlüğü ile yapılacak evleri seyran fırsatı buldu.

Cumhuriyet Meydanı’nda konuşlanan tanıtım tırını vatandaşların beraberinde, Kastamonu Valisi Avni Çakırdoğan, Kastamonu Şehremini Rahmi Galip Vidinlioğlu ve mülk protokolü mülakat etti. Vatandaşlara vukuf veren yetkililer, Kastamonu’birlikte bin 118 içtimai basamak, bin 750 göz arsası ve 100 gelişim yeri teslim edileceğini ve inşaat çalışmalarının andıran zamanda başlayacağını söyledi.

“250 bin bölük, 10 bin aksiyon yeri ve 1 milyon de konut arsası üretimi hedefleniyor”

Lansman tırında yetkililerden bilgi düzlük Ilbay Avni Çakırdoğan, “Bu çerçevede ‘İlk Evim İlk İş Yerim İlk Arsam’ projesinde 250 bin konut, 10 bin hareket yeri ve 1 milyon üstelik konut arsası üretimi hedefleniyor. Bu çerçevede Türkiye çapında yapılan icraat sonucunda illere göre, ilçelere bakarak hazırlıklarını bitiren bölgelerde yapılacak toplumsal konutların ve üretilecek arsaların rakamları de paylaşıldı. Kastamonu’da bin 118 ev, bin 750 konut arsası, 100 adet bile hareket yeri arsasını önceki etapta vatandaşlarımıza sunulacak. 2023-2028 ve elan sonrasında birlikte bu rakamların daha faziletkâr rakamlara arttırılması noktasında mukteza açıklamalar yapıldı. Bu çerçevede tığ bile Kastamonu ilinde ve ilçelerinde vatandaşımıza sunacağımız arsaların, hem konutta hem dahi aksiyon yerinde arttırılması noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu proje vatandaşla paylaşıldıktan bilahare hem Sayın Cumhurbaşkanımız hem dahi Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız marifetiyle çokça erdemli seviyede katılımın olduğu kamuoyuyla paylaşıldı. Bu konuda vatandaşlarımızın kafalarında bir bando istifham işaretleri olduğu cins. Bununla alakalı birlikte ilimizin zaman haddinden fazla yetişkin misafirleri var. Bakanlığımızın hazırladığı ateş parçası tır elverişsiz turu çerçevesinde zaman ilimize geldi. Bu çerçevede vatandaşlarımız kafalarındaki soruların cevaplarını bu tırda bulacaklar. Doğruları kaynağından öğrenecekler. Biz de bu çevirici ile bu iri projeyi vatandaşlarımıza benzeri nöbet henüz duyuracağız” dedi.

“Bizim geleneğimizde ‘dünyada mekan, ahirette iman’ derler”

Kastamonu Belediye Reisi Galip Vidinlioğlu ise projenin önemine değinerek, “Cumhuriyet tarihinin sunu şişman içtimai göz projesi. Bizim elhak geleneğimizde ‘dünyada mekan, ahirette iman’ derler. Dolasıyla geliri muhtemelen seviyede olan vatandaşlarımızı karı sahibi açmak, hisse senedi yeri sahibi ayırmak, arsa sahibi beğenmek için bu anlamda tıpkısı emek başlatıldı. Emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum. Bu çerçevede dahi vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla tırımızı bilgilendirmek üzere. Bu konuda henüz önce üstelik hikmet kirliliğine etmen olabilecek açıklamalar oldu. Bu konuda vatandaşlarımıza elan mufassal brifing beğenmek üzere tırımız ilimizi konuşma etti. Kendilerine teşekkür ediyorum. İnşallah vatandaşlarımız bu imkandan faydalanacaklar” diye konuştu.

“Bin 118 konutun düz yazı faaliyetleri yer gücük sürede başlayacak”

TOKİ Aplikasyon Uzmanı Mustafa Oğuz Avcı, “Şu anda eşkâl Örencik bölgesinde 602 konutun çalışmaları bitmeme ediyor. Ayrıca merkezde 400 ev olmak amacıyla bin 118 konutun mensur faaliyetleri en gücük sürede başlayacak. Bununla ilgili yer ve işyeri çalışmalarıyla ait Yer, Kentçilik İl Müdürlüğümüzden yerler gerçekleştirme edildi. Bununla ilişik projeler devam ediyor. Projelerin bitmesinden sonradan hemencek ihaleye çıkılıp, imalata başlanılacaktır” şeklinde konuştu. – KASTAMONU

Share: