Kastamonu ruzname haberi… Kurgu isticar sitelerini kopyalayıp, 1 milyon TL ayyarlık yapmışlar

KONYA’da, kurumsal vesile isticar şirketlerinin internet sitelerinin kopyalarını oluşturup, açar kiralamak talip 208 kişinin 1 milyon 850 bin lirasını dolandıran 19 dirilik, Konya merkezli 4 ildeki operasyonla yakalanarak gözaltına alındı.

Konya Inanma Müdürlüğü Düzenlilik Büro Müdürlüğü Ayyarlık Kesim Amirliği ekipleri, kentte internet sitesi üzerinden anahtar isticar etmek amacıyla ödeme işleyen ancak sonrasında kimseye ulaşamayıp, polise başvuran mağdurun müracaatıyla harekete geçti. Mağdurların şikayetleriyle aylar süren icraat sonucu alelhusus yaz aylarında taleplerin dahi artmasını okazyon bilici dolandırıcıların, ünlü ve kurumsal oto kiralama markalarının internet sitelerini kopyalayıp oluşturdukları sitelerle 208 kişinin 1 milyon 850 bin lirasını dolandırdıkları tespit edildi. Ayyarlık Fasıl Amirliği eliyle ölçülü icraat ve mağdurların ifadeleri doğrultusunda şebekenin, aşina ve kurumsal kurgu kiralama markalarının genel ağ sitelerini muhteva ve arayüz olarak aynısını tasarladıkları; bu sitelerin genel ağ kullanıcıları yoluyla arama motorlarında görünürlüğünü bulmak ve tezyit etmek için türlü yazılımlar, toplumsal iletişim araçları ilanları ve internet reklamları kullandığı anlaşıldı.

19 GÖZALTIAsayiş Büro Müdürlüğü Ayyarlık Seksiyon Amirliği ekiplerinin çalışmaları sonucu 4 ilde eş anlı ameliyat düzenlendi. Aralarında çete yöneticileri Fıkdan Karakuş ve Ceyhun Gürkan’ın bile olduğu toplanmış 19 şüpheli, yakalandı. ‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçundan gözaltına alınan 19 bed, emniyetteki işlemleri sonrası adliyeye atıf edildi. Şüphelilerden 9’u, adli kontrolle 1’i da müddeiumumilik aracılığıyla başıboş bırakıldı; 9 kaka ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.İNTERNET KULLANICILARI, DOLANDIRICILARDAN NASIL KORUNUR?Güven yetkilileri ise dil isticar etmek isteyenlere, dolandırıcıların tuzağına düşmemeleri için şu uyarılarda bulundu:  “Bildirme basit şekliyle internet kullanıcılarının evvel farklı firmaların fiyatlarını araştırması dolandırıcıların fark edilmesinde enerjik olacaktır. Vesile veya farklı kiralamalarda, ceza ödemelerinde bankacılık işlemlerinde sıklıkla karşılaşılan eşlem sitelerle ayyarlık yöntemine cebin tedbir namına URL adreslerinin arama edilmesi gerekiyor. Eşlem sitelerin adres çubuğundaki kent âdemoğlu bilgilerinde harf değişikliği yapılarak, kusurlu ya da fazla harf kullanılabiliyor. Kurumsal firmalar WhatsApp hattı üzerinden veya başkaları adına devretme/EFT üzere talepte kıymetli ve size hesabınızda kâin dünyalık miktarını sormaz. Sunu koca bekçi ise Tecim Bakanlığı bünyesinde e-Tecim Vukuf Platformu’ndaki sorgulama bölümünden ‘https://www.eticaret.gov.tr/’ adresinden girilerek açacak kelimeyle yapılan aramada, konfirme kent sütununda yeşil tiki kullanmak güvenle aksata yapılabileceğini gösterir.” ‘OLTALAMA’ TEKNİĞİNİ Dolandırıcılık yöntemlerine alın yapılan uyarıda ise “Dolandırıcıların bu yöntemi günümüzde yeni olmakla alay malay yeryüzü enli kullanılan ‘oltalama’ (phishing) tekniğidir. Bu yöntemle tasarımı ve içeriği gerçeğine çok eş olan ve bilgilerinizi ele geçirmeye çalışan internet siteleri hazırlanıyor. Burada anadan görme ‘oltalama’ tekniğinden ayrı makbul yöntem ise mağdurların vesile kiralama sitesine girdikten sonraları tercih ettiği araca tıklamasının arkası sıra site üzerinden mağdurun telefon numarasının istenmesi ve neymiş çağrı merkezi adı altında avrat çalışanların mağdurları arayarak ödeme, peşinat, kasko yahut sigorta bedeli adı altında EFT yapılması veya yüreklilik kartı bilgilerini istemesi. Sonrasında da karşıda ayrımsız muhatap bulunamayınca kullanıcı dolandırılarak kıygın edildiğinin farkına varıyor” denildi.

Share: