Kastamonu’daki meslek lisesinde 75 bininci oyuncağın üretilmesi pastayla kutlandı

Kastamonu’da Taşmektep Mesleksel ve Ustalık Rum Lisesi öğrencileri Möble Atölyesi’nde 75 bininci oyuncağı üretti.

Okulda 21 öğretmen ve teknik adam öncülüğünde 32 mektepli tarafından ilkokul türde üretilecek 150 bin ahşap oyuncak, sene sonuna büyüklüğünde Milli Eğitim Bakanlığına tasdik edilecek. Üretilecek ahşap oyuncaklar, Türkiye genelindeki anaokullarında kullanılacak.

Atölyede 75 bininci oyuncağın üretilmesi nedeniyle Kastamonu Valisi Avni Çakır ve İl Milli Terbiye Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu’nun katılımıyla gato kesilip kutlama yapıldı.

Vali Şarap, burada yaptığı konuşmada, Taşmektep’in ahşap oyuncak üretiminde büyük yerde olduğunu söyledi.

Ahşap oyuncak üretiminin önem verdikleri bire bir düzentileme olduğunu tamlayan Şarap, “Katlanılamaz aynı gururla izliyoruz. Milli Yetişek Bakanlığımızın destekleriyle kısaca 18 milyon liralık tutarında hareket verilerek 20 Haziran’da imalat süreci başladı. İlk başta kafalarda soru vardı ama tığ kendimize güveniyorduk. 2,5 ay geçmiş oldu. Yolu yarılamış olduk. Artan kısmı yer geç 2,5 ay ortamında tamamlayıp yıl başına kalmadan teyit edeceğiz.” dedi.

Okulda yapılan üretimin herkesi etkilediğini dile getiren Çakır, “Bu yaptığımız himmet yemeden içmeden Taşmektep’in değil, Mili Terbiye Bakanlığına sadık mahdut genelindeki mesleki ve ustalık liselerin bundan sonraki mücahede periyodunu, öğrencilerimiz ve velilerimizin buraya bakışını etkileyecek himmet olacak.” ifadesini kullandı.

Milli Terbiye Bakanlığının verdiği destekle yola çıkıldığına işaret eden Şarap, Bu elan baş. Kullanılmamış siparişler da gelmeye başladı amma şu zaman önceliğimiz Bakanlığımızın siparişleri. Önceliğimiz Milli Eğitim Bakanlığımızın esas tedarikçisi girmek. Bu istihsal aşaması, ufkumuzu çok genişletti.” diyerek konuştu.

Vali Çakırdoğan, daha sonradan istihsal aşamaları üzerine Bahçacıoğlu ve öğrencilerden hikmet aldı.

Share: