Kayseri tutum haberi: Kayseri’de ‘Savunma Sanayii Sempozyumu ve Sergisi’ başladı

Kayseri’birlikte Milli Savunma Bakanlığı, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı ve Savunma Endüstri Başkanlığı destekleriyle Makine Mühendisleri Odası Kayseri Şubesi yoluyla düzenlenen ‘Savunma Sanayii Sempozyumu ve Sergisi’ başladı. Programda mütekellim Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, “Üretilen ürünlerin tamlık süreçlerinin sahibi olmamız gerekiyor” dedi.

Erciyes Firez Merkezi’nde (EKM) ‘Savunma Sanayiinde Akademik Çalışmalar Işığında Yerlileştirme’ teması ile düzenlenen programa Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, MHP Genel Komutan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Milli Savunma Bakanlığı Teknik Hizmetler Umumi Müdürü Tümgeneral Hüseyin Esrar, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Başkomutan Demirel, TMMOB MMO Başkanı Yunus Yener, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Makina Mühendisleri Odası Kayseri Ofis Başkanı Süleyman Varol, protokol üyeleri, firma temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Programın açım konuşmasını özne Makina Mühendisleri Odası Kayseri Ofis Başkanı Süleyman Varol, ” Türkiye’nin savunma sanayiinde tam acun ülkelerinde adından sık sık bahsettirdiği ve bu alanda 170’in üstünde ülkeye dış satım yaptığı bire bir dönme içerisindeyiz. Kazanılan bu başarının pekiştirilmesi, hem talih ekonomisine katkısının arttırılması hem da dışa bağımlılığın azaltılması üzere mefret gelişimin yerlileştirme faaliyetleri olduğu yadsınamaz tıpkısı gerçektir. Tığ birlikte bu anlamda sektörün önde gelen üreticilerini tıpkısı araya getirerek, olgun insanlarımız vasıtasıyla yapılan akademik icraat ışığında ülkemizdeki üretim metotlarına nitelik ve kantite bakımından ulama sağlayacak aynı aktiflik yapmayı planladık. Ego bu etkinliğin şehrimiz ve ülkemiz namına bol geçmesi temennisi ile hayırlara miftah olmasını diliyor, katılımcılara teşekkürname ediyorum” dedi.

TMMOB MMO Başkanı Yunus Yener de üretilecek ürünlerin tüm aşamalarının ve süreçlerinin sahibi doğmak gerektiğini söyleyerek, “Icap sanayiinin geneli, gerekse üstelik defans sanayii ile angajmanlı konular on yıllardan bu yana muhtelif vesilelerle gündemimizde düz almakta. İlki 1962 yılında düzenlenen ve 1987 yılından beri peş birliğimiz Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) namına odamızın 2 yılda aynı düzenlediği sanayi kongreleri ve 2001 yılından beri tekrar 2 yılda tıpkı düzenlediğimiz Ulusal Uçak, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Kurultaylarında defans sanayii konusu ele alınmaktadır. Özel kendisine da 1975 yılında odamız, Kimya Mühendisleri Odası ve Birlik İktisatçılar Birliği’nin birlikte düzenlediği Ulusal Savaş Endüstri Kongresi ve uran kongresine sunulan defans uran kesim raporunu anmak istiyorum. Düzenlediğimiz ve sayısı 50’yi aşan kongre, kongre, bilgi şöleni etkinlikleri ve bilcümle faaliyetleri ile odamız, Anayasamızın 135. maddesine dayalı olarak çıkarılan 6235 mahdut Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu’na göre 1954 yılında kurulmuş kamu kurumu niteliğinde aynı meslek kuruluşudur. Domestik üretim konusunun önemi, dışa bağımlılığı ve yanlışlığı odamız vasıtasıyla 70’lerden beri kamuoyunda ve belirli çevrelerde dile getirilmektedir. Fakat yerli istihsal derken yabancı teknikerlerin hazırlık zincirine bağlı olarak ülkemizde yapılan üretimi kast etmiyoruz. Üretilen ürünlerin cümle süreçlerinin sahibi koyulmak gerektiğini meni ediyoruz. Ego etkinliğimizin kalburüstü geçmesini diliyor, problemsiz, savaşsız, yurtta ve dünyada barışın gerçekleştiği aynı savunma sanayii, silahların olmadığı, arkadaşça hayatiyetli insanların olduğu bire bir dünya olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç ise, “Burada anlamlı ayrımsız çalışmayı Kayseri’mizde başlatan bulunmaz başkanımız Süleyman Başbuğ’a teşekkürname ediyorum. Bize hakeza tıpkısı projeden küçümseme ettiğinde ego küçük heyecanlandım. Zira Kayseri’nin domestik ve milli anlayışı içerisinde 1926 yılında burada uçak fabrikasının kuruluşu ile alay malay o süreçte saha kayran ama bu gerekçeyi da Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün dahi söylemlerinden anlaşılacağı kabilinden ‘stratejik’ benzeri şehirde vadi alıyor olmasını çokça önemsiyoruz. Endüstri ve ticaretin merkezi, müstakbel teknolojiyi herhangi bir ahit özümseyen ve bu konuda mücahede gösteren Kayseri şehri adına katılan herkesi ilişik ve nazikâne selamlıyorum” dedi.

Bağımsızlık amacıyla savunma sanayiinde işlek olmaya ihtiyaç olduğunu söyleyen Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, “Makina Mühendisleri Odası Kayseri Ofis Başkanımızı tebrik kartı ediyorum. Banal Kayseri için anlamlı aynı izlence. Çünkü Kayseri defans sanayiinde geçmiş uçak fabrikasıyla bu arada seçkin antlaşma oylumlu bire bir meydan tutmuştur. 21. yüzyıl çarpışma, nefes ve yaş getirdi ve bu özellikle bizim coğrafyamızda oldu. Baktığımızda bütün etrafımız savaşlarla, koku ve gözyaşıyla komple. Keşke bütün acun cömert olsa ve buna birlikte herkes inansa amma öyle bir dünya olmadı. Teknolojik olarak üstün olduğumuzda milletimiz birçok yönden henüz çarpık çurpuk refah içerisinde yaşayabilir. Sıradan defans sanayiinde haddinden fazla hayatiyetli olmaya ihtiyacımız var. Defans sanayiinde çok yaşayan aynı mutluluk olmazsak, söylediğimiz istiklal biraz sözlerin güzelliğinde kalıyor. Defans sanayiinde bu sempozyumu aynı milat kabul edecek, bundan sonra savunma sanayiinde çokça henüz çok hak ettiği yeri alacağını ve Türkiye’ye melfuf ayar üreteceğine inanıyorum” dedi.

Konuşmaların arkası sıra katılımcılar, dinlenmelik alanında yerel ürünlerin vadi aldığı stantları musahabe etti. Savunma Sanayii Sempozyumu ve Sergisi, 15 Ilk Teşrin Cumartesi gününe büyüklüğünde ziyaretçilerini ağırlayacak. – KAYSERİ

Share: