Keçe ve taşımalık kentlere ‘çamaşırhane’ desteği

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 kadar iki depremin peşi sıra depremzedeler amacıyla müzaheret çalışmaları devam ediyor. Arsıulusal Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Mecbur Müşavir, yer sarsıntısı bölgesindeki keçe ve konteyner kentlere ‘çamaşırhane’ kurulumu yapacaklarını açıkladı.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 kadar iki depremin peşi sıra depremzedeler için müzaheret çalışmaları devam ediyor. Oran ve millet halk ele vererek depremzedeler amacıyla herhangi bir alanda harekete geçerek destek çalışmalarını sürdürüyor. Bu bindi çalışmalarına Uluslararası Yardımeli Derneği dahi katıldı. Derneğin Umumi Başkanı Dr. Mecbur Müşavir, Diyarbakır İl Temsilciliğinde yaptığı açıklamada, konteyner evlerde ve çerge kentlerde kalan aileler üzere büyük ihtiyaçlardan birinin çamaşırhane olduğunu dile getirdi.

Deprem nedeniyle kapalı giyecek ve çamaşırları olan depremzedeler için, kirlenen çamaşırlarını temiz ortamda yıkamaları ve kurutmalarına imkan sağlayıcı konteyner çamaşırhaneler, gerekseme bölgelerinde hizmete alınacağını belirten Dr. Müşavir, şunları kaydetti:

“Yer Sarsıntısı bölgelerinde depremzedelerin ihtiyaçları çokça çok. Birçok güç ayrımlı illere, yakınlarının yanına gezmek zorunda kaldı. Ama hareket bölgesinde yaşamak zorunda olan, gidecek tıpkısı yeri sıfır insanların, günlük hayatlarını idame ettirebilmeleri amacıyla, minimum hayat şartlarının yerine getirilmesi gerekiyor. Taşımalık Çamaşırhaneler, gerekseme bölgelerinde hizmete alınacak. beherglas konteynerde, 4 nüsha (10 kilogram) çamaşır makinesi 2 adet kurutma makinesi bakım verecek. Konteyner çamaşırhanelerin yanına konulacak olan 2 odalı Taşımalık evlere yerleştirilecek depremzede ev, çamaşırhaneden dahi mesul olacak. Vazifeli ailenin mecmu ihtiyaçları ve mukannen bir sevap, hizmetlerinin karşılığı kendisine namına Yardımeli Derneği yoluyla ikram edilecektir. Konteyner çamaşırhaneler, ağız ağıza ücretsiz namına bakım verecektir. Çamaşırhanenin sabun ve değişik ihtiyaçları, Yardımeli Derneği vasıtasıyla karşılanacaktır”. – DİYARBAKIR

Share: