Keçiören’de Hacı Bektaş Veli anıldı

Keçiören’üstelik planlı programla Hacı Bektaş Veli anıldı.

Keçiören Belediyesi yoluyla Neşet Ertaş Müzakere ve Gösteri Merkezi’nde ‘Hünkar Hacı Bektaş Ege ihtifal programı ve Alevilik belgeseli hususi gösterimi’ düzenlendi. Keçiören Belediyesi marifetiyle hazırlanan belgeselinin gösterimi yapılırken, Seyyid Hacı Ulvi Turabi Derneği üyeleri semah gösterisi yaptı. Akademisyen ve sanatçı Hediye Coşkun’un eserlerini seslendirdiği programın sonunda alaca aş ikramında bulunuldu.

Keçiören Şehremini Turgut Altınok, yaptığı konuşmada, “Hocalarımız Hünkar Hacı Bektaş Ege ve aşure ile ilgili kalpgâh sözlerini çattılar. Hünkar Hacı Bektaş Ege’yi anlamaklık ve anlatmayla ilişik 17’nci programımızı yapıyoruz. Eksiklerimizi inandırmak gerekirse birçok değerimizden bilerek değiliz. Sevgili Elçi Efendimizin (KANIT) torunlarıdır Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin. Biri Delege Efendimizin sağlıklı omzunda, ötekisi sol omzundadır. Hz. Mürtefi (R.A.), Allah’ın aslanı, Peygamber Efendimizin damadıdır. Cennet müjdelenen 10 sahabemizden biridir. Kerbela hepimiz için felakettir. Kerbela’de şehit olan 72 Ehli Beyt’i yağmur ve minnetle anıyoruz” dedi.

Hünkar Hacı Bektaş Iye’nin Türk toplumunun eke aynı değeri olduğuna birlikte değinen Altınok, “Hünkar Hacı Bektaş Ege’nin Anadolu’nun Türkleşmesine mefret katkısı olmuştur. Hünkar birçok özdek söylemiştir ama temelinde tabiiyet, korku ve tolerans vardır. ‘İncindiği halde incitmeyen merttir, yiğittir’ diyor. Değerlerimiz aynı, acılarımız bire bir, kutsallarımız tıpkısı. Bugün ‘kardeşler arasına elbet fitne tohumları ekebiliriz’ derdindeler. Müslümansız tıpkı Alevilik, Şanlı’siz tıpkısı Alevilik, Hüseyin’siz, Hasan’sız tıpkı Alevilik imkansız” ifadelerini kullandı.

Türkiye’üstelik ayrışmayı körüklemeye yönelik evvelce yaşanan olaylara üstelik atıfta bulunan Altınok, konuşmasını şöyle sürdürdü:

” Çorum’bile, Sivas’ta yaşanan ızdırap olaylarda bizleri Alevi vatandaşlarımız üzerinden ayrıştırmak istediler. Aleviler devletine, milletine, ülkesine ve cumhuriyetine sonuna kadar sınırlı kaldı. Hünkar derdi kim, ‘Bunu yapan bizden değildir.’ Evet, ne diyor Hünkar, ‘Bir olalım, kart olalım, ruhlu olalım; kadın canlar bire bir olalım.’ Bizim tarihimize ve geçmişimize borcumuz var. Nereden geldik, kimlerin sayesinde geldik ve değerlerimiz nedir bilmeliyiz. Alevilik nedir çoğumuz bilmiyoruz. Bir Nice molekül söylenmiştir amma Alevilik’te terbiye vardır, edep vardır. ‘İlla terbiye hele incelik’ denmiştir. Cemevlerimiz dahi edebin evidir. Sayısını hangi kadar artırırsak bu edeple, bu terbiyeyle gençlerimizi yetiştirebiliriz. Yoksa ecnebi istihbaratlar ülkemizde ‘Türkiye’yi pekâlâ Suriye yaparız, Türkiye’yi pekâlâ Irak yaparız, Türkiye’yi zahir Yemen yaparız’ diye niteleyerek branş gezmeye bitmeme boy bos.”

“Birliğimiz, dirliğimiz kardeşliğimiz daima olsun”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Hüseyin Gazi Cemevi’hangi yapmış olduğu ziyaretin kontak ve beraberlik amacıyla muhteşem olduğuna da değinen Altınok, “Anadolu’muzun tapusu olan ayrımsız dağımız var Ankara’dahi. Hüseyin Gazi Türbemizin bulunduğu meydan. Belki çoğumuz bilmiyoruz kim orada bol Hüseyin Gazi hazretleri var. Orası Cumhurbaşkanımızın katılımıyla beraber toplumumuz eliyle elan da çokça bilindi. Ben bizzat haddinden fazla memnun oldum, bahtiyar oldum. Birliğimize kundak sokmaya çalışanlara iyice ayrımsız niyet verildi. İnşallah birliğimiz, dirliğimiz kardeşliğimiz sonsuz olsun. Cumhuriyetimizin, devletimizin kurucusu şişman başbuğ, balaban kerem adamı, devletimizin banisi Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk başta olmak amacıyla bütün cebe arkadaşlarını, martir ve gazilerimizi yağmur ve minnetle anıyorum” dedi.

Anma programına Alevi dernekleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları ilkin doğmak için toplumun seçkin kesiminden vatandaş katılma sağladı. – ANKARA

Share: