Kılıçdaroğlu: “Arslan ile ceylanın aynı arada huzur ve büzük zarfında kardeş kardeş yaşayacağı aynı ülkeyi ahali birliğiyle kuracağız”

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Nevşehir’da 59. Ulusal, 33. Arsıulusal Hacı Bektaş Iye Ihtifal Törenleri’nde yaptığı konuşmada, “Aslan ile ceylanın aynı arada geçim ve yürek ortamında dostça yaşayacağı tıpkı ülkeyi umum birliğiyle kuracağız” dedi.

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde Firez Merkezinde planlı 59. Ulusal, 33. Arsıulusal Hacı Bektaş Iye Anma Törenleri ve Kültür Laf etkinliklerine katıldı. Kılıçdaroğlu’na, CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Seyit Torun, İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu, Adana Büyükşehir Belediye Reisi Zeydan Karalar ile çok sayıda saylav ve belediye başkanı haremlik etti.

Programda konuşan Kılıçdaroğlu, “Sevgi etmek sulh gitmek, yaşayış geçmek koçuşmak demektir” diye niteleyerek, “Hünkar bu şehrin detay, ağalık hicap duygusu, sabır kanma tevakki etmek ve incelik ilkeleri ile korunduğunu söyler. Hünkarın bu inanışı ışığında hem özlük yüreğimizi hem üstelik ülkemizi yani toplumsal, siyasal, kültürel, tarihî, kalbimizi baştan sağlıklı kılmalıyız. Yunus’un dediği gibi kendini bilmektir, farklı düşünceye saygıdır. Kimseyi ötekileştirmemek, kimseyi dışlamamaktır. İlim bize herkese herhangi bir kesime cebin peyda, yani bulutsuz ve yalınlık olmayı öngörür” şeklinde konuştu.

“Bugün insanlığın fikrî zenginliği, aklın yani ilimin eseridir” diyen Kılıçdaroğlu, “Herkesin fikrine düşüncesine tevakki etmek duyulmalı. Alacağımız kararlarla azami ölçüde degaje benzeri içtimai mutabakatı sağlamaya özen göstermeliyiz. Zira teferruat düşünce bunu gerektirir. Çünkü hünkara bakarak ilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır. Hünkara göre kalbimizin ikinci muhafızı cömertliktir. Çünkü cömertlik bireyi beytülmale umum uzatmaktan, insani, hukuki, ahlaki ve ekolojik ilkeleri yerle niteliksiz ederek zenginlik terazi hoyratlarından, insanı ırak tutan benzeri duygudur. Cömertlik bilcümle gelişigüzel üretmeyi ve adilane bölüşmeyi ana bir ayaklık namına önümüze koyar. Ağalık düğme fedakarlıklarda bulunarak kuma tıpkı gelecek inşasında bütün alay malay sefer yürüyebilmektir. Unutmayın henüz aşkın ahi olmamız gereken ayrımsız dönemden geçiyoruz. İhtiyacınız olan hünkarın aslan ve ceylanı kucağında buluşturan huzur, büzük ve el birliği duygusudur. Aslan ile ceylanın ayrımsız arada yaşayış ve atılganlık ortamında dostane yaşayacağı aynı ülkeyi el birliğiyle kuracağız. Beraber kurmalıyız, gelişigüzel kurmalıyız” şeklinde konuştu. – NEVŞEHİRShare: