KILIÇDAROĞLU: DEĞME ANNENİN EVLADINI VARLIK İÇİNDE YATAĞA YATIRDIĞI BİR TÜRKİYE İSTİYORUM

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Akyurt ilçesinde kadınlarla alay malay, kadına şiddeti anlatan ‘Töz’ belgeselini izledi. Kılıçdaroğlu, “Adaleti hepimiz istiyoruz. Türe amacıyla savaş ediyoruz. On Paralık kimsenin yatağa aç girmediği, seçme annenin evladını yaşayış içre yatağa yatırdığı bir Türkiye istiyorum” dedi.

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP Avrat Kolları Başkanlığı’nın Akyurt Kızık Karye Konağı’nda dokümanter gösterimine katıldı. Kılıçdaroğlu, gayret gören ekinci kadının hayata tutunma hikayesini anlatan ‘TÖZ’ belgeselini eşi ve kadınlarla gelişigüzel izledi. Kılıçdaroğlu, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Adaleti hepimiz istiyoruz. Adalet için savaşım ediyoruz. Hiç kimsenin yatağa aç girmediği, değme annenin evladını erinç içre yatağa yatırdığı benzeri Türkiye istiyorum. Bunu ayırmak için savaşım ediyorum, savaş ise bunun kavgasını veriyorum. Evlatlarımızın güzel bir gelecekte, sağlık içre bu ülkede çalışmalarını istiyorum. Bir umutları olmalı evlatlarımızın. Annelerin iri koygun çektiğini, iri sıkıntılar yaşadığını biliyorum. Ruh, doğal gaz, yakıt, alım satım. Bunların tamamını biliyorum. Elhak siyaseti üstelik bunun amacıyla yapıyorum” ifadelerini kullandı.

‘YORULMAK BİZE HARAM’

Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Yorulmaktan saraka ettiler. Yıpranmak bize haram. Ta ki bu ülkede erinç oluncaya kadar. Bunun mücadelesini yapacağız. Kendi defterimden yorulmayı sildim. Orada anca aynı şey bulunmayan. yavaş yavaş geziyorum. Avrat kardeşimiz söyledi, ‘Geleceksin köyleri gezeceksin’ diye niteleyerek. Sevgili anneler, kadınlar. Ben beşli çetelerin adamı değilim. Ben maden baronlarının adamı değilim. Ego malı vurup kaçanların adamı değilim. Bu ülkede fakirin fukaranın, garibin gurebanın adamıyım. Onlar için çalışıyor ve mücadele ediyorum. Kırsalda çalışan her kadın ve gencin sigortası olacak ve primini birlikte ululuk yatıracak. Sizin emeklilik hakkınız olacak. Siz günün 24 saati çalışıyorsunuz. Ego rahmetlik nenemden bilirim köyde. Sabahın köründe kalkar, meşgul. Akşam Ezanı gelirdi, zaten devrisi sabahın köründe kalkardı. Ahiret Yolculuğu ettiğinde bir sigortası dahi yoktu. Kimin sigortası olsun? Çalışanın, alın teri dökenin olsun. Siz kırsaldasınız, çalışıyorsunuz. Sizi toprağa küstürenlere hakkınızı konfirmasyon etmeyin, vermeyin onlara.”

‘AİLE DESTEKLERİ SİGORTASINI GETİRECEĞİZ’

On Paralık kimsenin karanlıkta kalmayacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Benzeri özdek daha yapacağız, ‘Aile Destekleri Sigortası’nı getireceğiz. Herhangi Bir ailenin asgari benzeri sağlık güvencesi olacak. Anca, ‘hayatiyet borcumu ödeyemiyorum, ‘doğal gaz borcumu ödeyemiyorum’ tamamını unutun. Çocuğun interneti, evin natürel gazı, elektriği, suyu. Asla ve asla kesilmeyecek. Hiç kimesne karanlıkta kalmayacak. Illet, ‘Aile Destekleri Sigortası’ bunu ödeyemeyeceklerin faaliyet, suyu, doğal gaz ve internetini ödeyecek. Hangi demek kışın ortasında gaz, hayatiyet, suyu ayırmak. Hangi çağda yaşıyoruz. Onlar kesecekler, bu kardeşiniz anahtar. Tek endişe etmeyin. Onlar çetelere, tefecilere, üçkağıtçılara, avantacılara çalışıyorlar. Bu kardeşiniz ahali için, budun üzere çalışacak. Sizler amacıyla çalışacak. Bundan güvenli olmanızı isterim” dedi.

‘ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUP FIKIR KULLANIN’

Kılıçdaroğlu, konuşmasının devamında, ekonomiye değinerek, “Fukaralık bazı bazı şiddete düzlem hazırlıyor. Evde eş işsizse; askere gitmiş mevrut oğlunuz, üniversiteye gitmiş kızınız işsizse, aylaklık hep kötülüklerin anasıdır. Zımnında herkesin üreteceği, kazanacağı bir Türkiye’yi kurmak zorundayız. Zinhar umutsuzluğa kapılmayın. Sandığa giderken bir husus yapın. Elinizi vicdanınıza koyup, oy kullanın. Geleceğinizi düşünün; çocuklarınızın geleceğini düşünün, daha adamakıllı benzeri Türkiye düşünün. Buranın tahsis edilmesi amacıyla savaş fail kocabaşı kardeşlerime de teşekkür ederim. Kocabaşı kardeşlerim da görecekler, onları dahi çok değişik yerde konumlandıracağız. Bu topraklarda yapılan geçmiş seçme 1833 yılında Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yapılan muhtarlık seçimidir. Milletvekili seçiminden önceki muhtarlık seçimi yapılmıştır. Muhtarlar o nedenle demokrasinin temel taşıdır ve güçlendirilmesi geçişsiz” ifadelerin kullandı.

Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu’na tıpkı yurttaş ekmek verdi. Kılıçdaroğlu, Mahsa Amini’nin öldürülmesine cebin protestolarla ilgilendiren soruya “Kadınlar dünyanın hiçbir ülkesinde, tek köşesinde fiyat ödememeli. Bizim yapmamız gereken kadınlara tevakki etmek sezmek” dedi.

Share: