Kılıçdaroğlu Nevşehir’de, İbb İştiraki Kiptaş’ın “Kiptaş Konukçu” Adıyla Yürüttüğü Şişman Göz Projesini İnceledi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde; İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ’ın bozuk Hacıbektaş Otogarı arazisi üstünde ‘KİPTAŞ Konukçu’ adıyla yürüttüğü dolgun bölük proje sahasını inceledi ve bilgi aldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu, KİPTAŞ Genel Müdürü Mürtefi Aldanmaz’un bilgilendirmesinin ardından Kılıçdaroğlu’na, “Kasımda anne atalım, seneye dahi inşallah burayı hazır edelim diyoruz. Seçme yorgunluğunu burada atarız hep beraber” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 59. Ulusal, 33. Arsıulusal Hacı Bektaş Ege Yâd Törenleri ve Hars Danışma Etkinlikleri için bulunduğu Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde; İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ’ın “KİPTAŞ Konukçu” adıyla yürüttüğü dolgun bölük alanını inceledi.

Kılıçdaroğlu’na; CHP Umumi Komutan Yardımcısı Seyit Torun, İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu, eşi Umu İmamoğlu, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Hacıbektaş Belediye Reisi Arif Hempa Altıok ile çokça sayıda saylav ve belediye başkanı eşlik etti.

Kılıçdaroğlu ve CHP heyeti burada, KİPTAŞ Umumi Müdürü Büyük Kurt tarafından bilgilendirildi. “Projemizi hayata geçirirken, Anadolu’nun büyük kültürel merkezlerini feyz aldık” diyen Kurt, şu bilgileri paylaştı:

“3 bin 800 metrekarelik ayrımsız düzlük. Kestirmece 1 kamer ilk belediyemizden tenkis eliyle satın aldık. ‘4 konu 40 makam’ öğretisinden dahi yola çıkarak, projemizi avluya açılan dört şerha iri kapıyla tasarladık. Kırk makamı temsilen, ciharıyek tarafını değişik boyutlardaki kemerlerle dönerek, buranın kültürel değerlerini de projemize yaymak istedik, ki gelecekteki şehircilik anlayışımızı, bakış açımızı afişe etmek için. KİPTAŞ, yeni dönemde yaptığı bütün projelerde kasaba odaklı projeler yapıyor. Burada, geri akarsu yarar sistemi ve zaman erke panellerini kullanarak, ağız ağıza çevreci aynı proje hayata geçirdik. Projemizde ağız ağıza bölgeden sâdır natürel taşlarla çevre mantolamasını yapacağız. Sahn kısmını etkinliklere, şişko yemeklere ve dolgun kâh etkinliklere imkan sağlayacak şekilde tasarladık. 300 nefis bire bir kapasitesi var. Ağız Ağıza parçalı tıpkısı proje yaptık ve burayı 7/24 yaşayacak tıpkı proje namına tasarladık. Amacımız; bu kültürel değeri gündeş mimariyle birleştirip bir farkındalık gerçekleştirmek ve Anadolu’bile örnek caka benzeri görünmek istedik. Proje dayanak, pozitif 4 intaç olacak. Yoğunluğun yüzde 25’ini kullanmıyoruz. Buraya ticari bire bir kaygıyla girmedik. Kâin inşaat alanından daha bir iki benzeri yapım alanı yaparak, benzer bir mimarlık, çevreci tıpkısı proje hayata geçirmeyi istek ettik.”

İmamoğlu ise burada, “Kasımda asıl atalım, seneye birlikte inşallah burayı amade edelim diyoruz. Seçme yorgunluğunu burada atarız bilcümle bu arada” dedi.

“3 AZIZ 4 KİTAP”

İmamoğlu antrparantez, Hacıbektaş’ta; İBB Yayınları eliyle yayınlanan ve Hacı Bektaş-ı Ege, Yunus Emre ile Cömert Evran’ı anlatan hep dört kitabın tanıtımına de katıldı.

İBB Başkanı İmamoğlu, Hacıbektaş Belediyesi önündeki kaymakamlık meydanına kurulan standa; “Hacı Bektaş Ege; Hayatı ve Dönemi Üzerine Metinler”, “Fütüvvet ve Fütüvvetname; Makaleler” (Abdülbaki Gölpınarlı), Fütüvvetname-i Bektaşiye” ve “A/Z Yunus Emre” (Talat Sait Halman) isimli kitapları, cıvıl cıvıl ayrımsız vatandaş topluluğu önünde tanıttı. 2021’in UNESCO eliyle Hacı Bektaş-ı Veli’yi, Cömert Evran’ı ve Yunus Emre’yi yâd yıldönümü yerine belirlendiğini hatırlatan İmamoğlu, şunları söyledi:

İMAMOĞLU: “SAYIN GENEL BAŞKANIMIZLA KONUŞARAK HAZIRLIKLARIMIZI YAPTIK”

“Göreve geldiğimiz 2019 seçimlerinden bu yana, ‘Türkiye’nin seçkin adına yardım sunacaksınız ve elinizde mevcut imkanlarla kıygın olan, eksik bırakılan aynı düz var ise ülkemizde, gücünüz yettiği büyüklüğünde yanında ve yakınında olacaksınız’ diyen Umumi Başkanımız Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’yla, alelhusus ve özellikle Hacıbektaş ilçesiyle ilişkin attığımız her adımı, kendisiyle paylaşarak, konuşarak hazırlıklarımızı yaptık. Buraya bakım etmenin haddinden fazla iri gururunu yaşıyorum. Kendimi şanslı ve mutlu tıpkı gönül namına buluyorum. Özellikle Hacıbektaş ilçemize umum birliğiyle hizmet etmenin onurunu işlek bire bir Şehremaneti Başkanınız, bir hemşehriniz, tıpkı misil arkadaşınız, fert yoldaşınız olarak bu yıl yâd törenlerine hele canan eşimle beraber geldik, bu gururu hep alay malay sizlerle yaşayalım diyerek. Nice yıllar bu ilim yuvasında, bu adamlık sofrasında buluşmak bizlere nasip olsun. Bütün beraber olalım. Birliğimizi, beraberliğimizi artırsın. Bütün beraber birbirimize imge aşılayalım. Ego çünkü buradan o umudu yaşayarak, hissederek bütün görevime döndüm. Tabii bu iyice duyguları paylaşıp, alevlendirmek hepimizin sorumluluğu. Cenabıhak hepinizi korusun. Dualarınızı ve içinizden geçen o domuzuna duyguları bizden az etmeyin.”Share: