Kılıçdaroğlu’ndan Kadın Adayları Tutma Derneği’ne rey: Kadınları örgütleyin, kişi adaylarını çıkarsınlar

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, NASIP Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Karaoğlu ile beraberindeki 11 şahsiyet umumi heyet ve yazıhane başkanlarından oluşan heyeti CHP Genel Merkezi’nde akseptans etti. Heyete, CHP Karı Kolları Umumi Başkanı Aylin Nazlıaka eşlik etti.

Görüşmede karı hareketinin işlek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kılıçdaroğlu, eş kadınlarına ve dikici kadınlara alelhusus dalgalanmak gerektiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde yapacaklarını şöyle anlattı:

“Aile Destekleri Sigortası projemiz kapsamında kadınların konuşu özgürlüğe kavuşmasını sağlayacağız. Tarım sektöründe çalışan kadınların ve gençlerin içtimai düzenlilik primlerini yatıracağız, böylecene vakti geldiğinde emeklilik hakkı elde edecekler. Dizge doğduğu yerde doyabilecek, dikici köyünde bolluk süresince, geçim ortamında yaşayacak. Toplumsal devlet olmanın gereğini yerine getireceğiz. Ayrıca boşandıktan bilahare ekonomik takı kıpırdak kadınlar için ‘Yeni Başlangıçlar Fonu’ oluşturacağız. Eş istihdamını tezyit etmek amacıyla teşvikler uygulayacağız. Kadının üzerindeki hizmet yükünü kabul etmek amacıyla çocuk yuvası sayısını arttıracağız.”

KARAOĞLU: HİÇ KADIN MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAYAN 20 İL VAR

Karaoğlu, CHP’nin kadın istihdamını arttıracak ve kadını güçlendirecek projelerini yakından takip ettiklerini belirtti. Bildirme şanlı taleplerinin siyasette kıymet düzen olduğunu kaydeden Karaoğlu, “Eşitsizliğe birlikte son verelim” dedi. Karaoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca hiç eş mebus çıkarmayan 20 memleket bulunuyor. Bu iller; Kırklareli, Karabük, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Karaman, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Burdur. Tığ bu kentlerin memleket ve kaza başkanlarıyla aynı araya gelerek, farkındalık çalışması sırıklamak istiyoruz. Bu konuda sizin desteğinize ihtiyacımız var. CHP haddinden fazla güzel ayrımsız fırka ve Türkiye için nazik tıpkı öneme cemaat. Gelişigüzel cereyan ederek bu eşitsizliği ortadan kaldırabiliriz.”

KILIÇDAROĞLU: ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ BÜTÜN ENGELLERİ KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kılıçdaroğlu, talepleri dinledikten sonraları, “Biz kadınların Meclis’te karşılık temsili üzere kanun teklifi hazırlayan tıpkı partiyiz. Eşitlikten yanayız. Ancak bu illerin bazılarında CHP’nin on paralık mebus namevcut. Kadınları örgütleyin. Kadınlar organize gücüyle özlük eş adaylarını çıkarsın, aday olmaya doğruluk kazansınlar. Lütufla değil, egemenlik ortaya koyarak mebus olabilirler. Teşkilatlanma sürecine katkı kucak. Akıbet seçimlerde avrat kocabaşı sayısındaki çoğalma ne büyüklüğünde imge vericiydi. Mebusluk üzere üstelik tıpkısı kabil. Kadınların örgütlü gücünü çok önemsiyoruz. Bu aydan itibaren avrat üyelerimizden aidat almaya son verdik, örgütlenmenin önündeki bilcümle engelleri kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.

Belediye hizmetlerinin avrat örgütlenmesi üzerindeki olumlu etkisine değinen Kılıçdaroğlu, “İllerin kültürel yapıları haddinden fazla yetişkin. Erzurum’de tıpkı kitap kafe açılmasını istemiştim. Aynı belediyemiz yardımıyla Erzurum’dahi açılan mektup kafe gençlerin ve kadınların yol uğrağı noktası oldu. Özellikle güre kadınlara istihdam sağlayan bu kafede gençler çayını, kahvesini içip kitabını okuyabiliyor. Şanlıurfa’da, Aksaray’da, Kayseri’de, kısacası ülke genelinde bu uygulamayı yaygınlaştıracağız” diye niteleyerek konuştu.

NAZLIAKA: DÜRÜST PARTİ GİDECEK EŞİTLİK GELECEK

Nazlıaka de “Rüçhan hedefimiz; ‘Şuradan iki avrat vekil gelsin şöyle simgesel olarak’ diyen, eş siyasetçiyi ‘sembol’ üzere gören anlayışı dönmek. Değer tıpkısı Türkiye inşa etmek. AKP gidecek, eşitlik ati” ifadelerini kullandı.

Share: