KKTC’de Muratağa, Sandallar ve Atlılar şehitleri anıldı

Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerinde 1974’te Rumlar yoluyla martir edilenler düzenlenen törenlerle anıldı.

Muratağa-Sandallar Şehitliği ve Atlılar Şehitliğinde planlı törenlere, KKTC Reisicumhur Ersin Tatar, Cumhuriyet Altını Meclisi Başkanı Dayanıklı Adap, bakanlar, milletvekilleri, Kıbrıs Türk Hazar Kuvvetleri Komutanı Ferik Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Ferik Sağlam Topaloğlu, Muratağa, Atlılar, Sandallar Şehitlerini Yaşatma Derneği Başkanı Ahmet Aşır, Martir Aileleri ve Sökel Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan ve martir yakınları katıldı.

Çelenklerin konulmasıyla başlayan tören, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme etti.

Şehitlikler ziyaret edilirken dualar edildi. Törende, martir torunu Ayşe Güler Akış tarafından aynı şiir dahi okundu.

Reisicumhur Tatar, Muratağa-Sandallar Şehitliği’ndeki törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk’ünün çokça acılar çektiğini, şüheda verdiğini ancak Muratağa, Sandallar ve Atlılar’da yaşananların alelacayip tıpkı görüngü olduğunu söyledi.

Çocuk, eş ve yaşlıların katledilerek, dolgun halde gömüldüklerini hatırlatan Tatar, bu olayların unutulmasının mümkün olmadığını, unutturulmaması gerektiğini belirtti.

Tatar, şehitlere olan borcun, devleti ululamak, Kıbrıs Türk’ünün kazandığı istiklal, özgürlük ve egemenliği seyretmek olduğunu söyleyerek, şehitlerin mücadelesinden “bağımsızlık, özgürlük ve izzet” doğduğunu kaydetti.

1974’teki Kıbrıs Sulh Harekatı’nın 2. safhasıyla Kıbrıs’ta yıpranmamış sınırların çizildiğini ve Ada’da yeni benzeri dönemin başladığını vurgulayan Tatar, Ada’da fakat hükümran muadele temelinde, iki kurumsal yapının hareket birliğine dair tıpkısı anlaşmanın cins olabileceğini, bunu cümle acun ile paylaştıklarını belirtti.

Tatar, şehitlere mükellefiyetlerinin, “yıpranmamış nesillere, özgür, özgür, mutlak ve egemenliği ile yaşayabilen bir vatan tıpkı devlet tezyit etmek” olduğunu tabir etti.

Kıbrıs Rum basınında Kıbrıslı Türklerin katledilmeleriyle ilgili olarak “cezalandırılmayan cinayetler” başlığıyla istihbarat yayınlandığına işaret fail Tatar, bu katillerin kimler olduğunun bilindiğini, bahis konusu cinayetlerin Mürekkep Milletler’in gözü önünde, Kıbrıslı Küçük Asya polis ve askerler aracılığıyla işlendiğini ancak bunların yargıya götürülmediğini veya götürülemediğini, bundan utanmaları gerektiğini kaydetti.

“İnsanoğlunun hakeza aynı tenhalık yapabileceğini düşünmemiştim”

Muratağa, Atlılar, Sandallar Şehitlerini Yaşatma Derneği Başkanı Aşır, söz konusu köylerde işlenen cinayetlere ait konuşmasında, “İnsanoğlunun hakeza tıpkı yalnızlık yapabileceğini düşünmemiştim.” diye, yaşanan olayları ati nesillere ifham etmek gerektiğini ve okullarda andıran tarihin öğretilmesinin heybetli olduğunu kaydetti.

Muratağa, Sandallar ve Atlılar’daki kırım

Kıbrıs’ta 14 Ağustos 1974’te Küçük Asya askerleri ile bitişik köylerden mevrut Anadolu fanatiklerden oluşan bir kadro, Muratağa, Sandallar ve Atlılar adındaki 3 Türk köyüne saldırmış, 126 Kıbrıslı Türk’ü köy meydanında toplayarak, direnenleri önce aşamada, et kafalı kalanları ise araçlara bindirip katliam çukuruna gömerek öldürmüştü.

Burada şehit edilenler, bildirme genci 16 günlük Selden Mualla Faik, sunu yaşlısı ise 95 yaşındaki Hüseyin Osman tutmak için çoğu eş ve çocuktan oluşuyor.

Kıbrıs’taki Zayi Şahıslar Komitesi, 1963-1974 yıllarında kayıp namına listelenen kişilerin cenazelerinin gömüldükleri yerlerden çıkarılması, kimliklerinin belirlenmesi ve yakınlarına reddetme edilmesi amacıyla çalışmalar yürütüyor.

Share: