KMÜ’lü akademisyenden kalıtım bilimi alanında bir ilk

KMÜ’lü akademisyenden kalıtım bilimi alanında bir önce

Türkiye’de önce, dünyada 14’ncü vakaya KMÜ’dahi teşhis kondu

KARAMAN – İlk misil 2017 yılında tanımlanan ve şu temel büyüklüğünde dünyada 13 kişide görülen Imagawa-Matsumoto Sendromu Türkiye’da birlikte ortaya imdi. Karaman’de zeka geriliği ve sosyal ahenksizlik şikayetiyle hastaneye başvuran tıpkısı hastaya Tababet Fakültesi eliyle ileri teknolojinin imkanları dahi kullanılarak yapılan testler sonucunda bu sendromun tanısı konuldu. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Tababet Fakültesi Tıbbi Kalıtım Bilimi Ana Bilgi Dalı Başkanı Prof. Dr. Emine Berrin Yüksel, güre bir fakülte olmalarına karşın bu tür mehabetli testlerle teşhise ulaşabilmelerinin büyük sükse olduğunu belirtti.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Berrin Yüksel, dünya çapında yalnızca 13 vakaya rastlanan Imagawa-Matsumoto Sendromunu haiz tıpkısı vaka tespit etti. Zeka geriliği ve içtimai uyumsuzluk sorunları nedeniyle Karaman Yetişek ve Araştırı Hastanesi Noröloji Polikliniğinde Uzman Doktor Zeliha Yücel’e başvuran ve henüz bilahare tıbbi genetik polikliniğine atıf edilen hastanın muayenesini fail KMÜ’lü Akademisyen Prof. Dr. Emine Berrin Yüksel, yapılan umumi değerlendirmenin ardından hastanın tetkiklerindeki bulgulardan yola çıkarak acun üstünde takkadak 13 vakanın görüldüğü Imagawa-Matsumoto Sendromuna yoğunlaştı. İleri teknolojiyi birlikte kullanılarak kurnaz tıpkı say gerçekleştiren Prof. Dr. Yüksel, hastaya Imagawa-Matsumoto Sendromu teşhisi koydu. Bu birlikte acun genelinde 14’üncü, Türkiye’birlikte ise evvel teşhis kendisine kayıtlara geçti.

“KMÜ Tababet Fakültesi için nazik başarıdır”

Elan 3 yıllık tıpkı fakülte olmalarına karşın KMÜ Tababet’ın kalburüstü çalışmalara imza attığını ifade eden Prof. Dr. Emine Berrin Yüksel, bu teşhisin tababet dünyası amacıyla balaban ehemmiyet taşıdığını tabir etti. Imagawa-Matsumoto Sendromu ve marazlı için bilgiler paylaşan Yüksel, “Hastamızın şikayetleri konusunda genetik incelemelerimizi ayakyolu kaybetmeksizin yaptık. İlk aşamada testlerdeki verilerin normal olduğunu görünce ayrımsız sonraki basamağa geçtik. Burada hastamızın genomunda 1,5 megabazlık bir zayi olduğunu ve bu kaybı içeren SUZ12 geninin bu hastalığa sebebiyet verdiğini belirledik. Bu şekilde bugüne kadar dünyada takkadak 13 tanı kayran sendromun 14’üncüsünü Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Tıp Fakültesi kendisine tespit ettik. Şu anda vakamızla ait uluslararası bir işaret hazırlığı içerisindeyiz. Teknolojinin eskimemiş imkanları birlikte kullanılarak hastamızın rahatsızlığı ile ait doğru teşhise ulaşmamız bizim için çok önemlidir” dedi.

“Reisicumhur Erdoğan ile Rektör Yanlışsız’a teşekkürname”

KMÜ Tıp Fakültesinin akademisyen kadrosunun giderek güçlendiğini anlatım eden Prof. Dr. Yüksel “Fakültemiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Esenlik Bakanımız Dr. Fahrettin Insan, Rektörümüz Prof. Dr. Namık Selim ve Dekanımız Prof. Dr. Dursun Odabaş’ın aktif destekleriyle çokça sağlam adımlar atarak ilerliyor. Ensesi Kalın bire bir akademisyen kadrosuna sahibiz. pırıl pırıl öğrencilerimiz var. Karamanlı vatandaşlarımızın dahi bize alın büyük bire bir teveccühü var. Bu bilimsel ortamı bildirme bereketli şekilde değerlendirerek elan şişman başarılara imza atmanın çabası içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

“Bu sükse, tecrübe, özgüven ve özveren çalışmanın eseri”

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Namık Yanlışsız de tıp alanında belirleme etmiş olduğu fenomen ile iri bir başarıya imza atan Prof. Dr. Emine Berrin Yüksel’i tebrik kartı etti. Rektör Doğru, “Acun üstünde böylesine az rastlanan aynı vakadan kuruntu ederek bunun konusunda gezmek ve bu teşhisi çıkarmak bittabi deneyim, özgüven ve özverili çalışmanın benzeri yansımasıdır. Ülkemizin seçkin terbiye kurumlarının yanı sıra bizler kabil elan tendürüst üniversitelerin kâin akademik kadroları ve fiziki altyapıları geliştikçe bu ve bir başarıların devamı dahi gelecektir. Bu başarıda emeği güzeşte Prof. Dr. Emine Berrin Yüksel ve say arkadaşlarını ilgiyle kutluyor, kendilerine bundan sonraki çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar diliyorum” dedi.Share: