KOM’dan yanlışlık örgütlerine karşı “Müsilaj 2” operasyonu: 236 kaba tutuklandı, çok sayıda silah ele geçirildi

Inanma Umumi Müdürlüğü (EGM) Kaçakçılık ve Birleştirme Suçlarla Savaş (ÇIFTLIK) Daire Başkanlığı koordinesinde organize cürüm örgütleriyle mücadeleye bitmeme ediliyor. Kenar şeridinde yaşayanların üzerinde tartı, zor, tehdit ve çabukluk kullanarak kendilerini mehabet erklerinden üstün göstermeye etkin, devlet turizmini damarı bozuk etkileyen mafya tipi birleştirme cürüm örgütleri ve bu örgütlere zırh sağlayıcı yanlışlık gruplarına yönelik cumhuriyet altını başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda KOM Kat Başkanlığı koordinesinde harekete geçildi.

HADDINDEN FAZLA SAYIDA İLDE AMELIYAT DÜZENLENDİ

Adana, Antalya, Görgülü, Balıkesir, İzmir, Muğla, Sazak, Bursa, Çanakkale, Samsun, Hatay, İstanbul, Ordu, Tekirdağ, Giresun, Kastamonu, Bartın, Düzce, Rize ve Zonguldak oluşmak amacıyla 20 ilde “cürüm gitmek üzere teşekkül yapmak, örgütün faaliyetleri çerçevesinde doyumluk, tefecilik, yıldırma, isteyerek cani” suçlarını dinamik 12 birleştirme yanlışlık örgütü belirleme edildi. Antrparantez söz konusu örgütlere cebe gerçekleştirme ederek 6136 mahdut Kanun’a muhalefet suçunu faal, amme güvenliği ve barışına zılgıt oluşturan 27 suç grubu belirlendi. Bunun üstüne cumhuriyet başsavcılıkları marifetiyle haklarında kontrol kararı verilen 233 şüphelinin yakalanması amacıyla bu sabah eş anlı “Müsilaj-2 Operasyonu” düzenlendi.

İZMİR’DE 18 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Operasyon çerçevesinde, İzmir’de iki tevhit yanlışlık örgütüne yönelik operasyonlar düzenlendi. İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne sınırlı Birleştirme Suçlarla Uğraş Bölüm Müdürlüğü ekipleri eliyle ‘Camgöz’ ve ‘Beldekler’ çetelerine müteveccih planlı operasyonlarda temas iki teşekkül yerine çete faaliyetleri yürüttükleri belirlenen toplanmış 18 birey gözaltına alındı. Şüphelilerden 9’unun Beldekler, 9’unun ise Camgöz çetesi hesabına canlılık yürüttüğü öğrenilirken, emniyete götürülen şüphelilerinin işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

CAMGÖZ ÇETESİ CİNAYETLERLE, BELDEKLER TEFECİLİKLE ANILIYOR

İzmir’de alelhusus geçen 4 Haziran’da Karşıyaka sekilik lideri Dobo Kip lakaplı It Canlı Aslan ile Karşıyaka ilçesinde berber dükkanı işleten Yener Edis’in öldürüldüğü olayla bilinen Camgöz çetesi üyelerinin, değişik tarihlerde yanlışlık işlemek amacıyla kurulan örgüte unsur atılmak’, ‘bile bile yaralamaya teşebbüs’, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘mala uymazlık verme’, ‘ateşli silahlar ve bıçaklar ile özge eşyalar hakkındaki kanuna uymazlık etmek’, ‘silahla yağmaya teşebbüs’ kabilinden suçlardan açılan davayla gündeme gelmişti. Umumi yerine Karşıyaka, Çiğli ve Menemen ilçelerinde gayrikanuni çete faaliyetleri yürüttükleri belirlenen ve ‘Beldekler’ olarak bilinen, hoşgörülü üyelerinin çokları aynı aileye mensup olan kombinasyon yanlışlık örgütünün ise, güven çekemeyen kişilere erdemli faizle para verip, repo oranını sonsuz artırarak borçlarını kapatmalarını imkansız ayla getirdikleri ve bu yolla bir nice vatandaşın gayrimenkullerine halk koydukları belirlendi. Gözaltına alınan 9 şüphelinin Çiğli ilçesinde 10 bükülmüş tıpkı apartman binası özellikle girmek için, türlü eş ve arabaları tehdit ve tartı vasıtasıyla elde ettikleri ortaya çıktı.

SİLAH, ÇEK-BURHAN VE EROIN MADDELER ELE GEÇİRİLDİ

Öte yandan, polis ekiplerince gelişigüzel iki çete üyelerinin adreslerinde yapılan aramalarda, 5 pompalı tüfek, 3 tabanca ve bunlara ilgilendiren fişek ve mermiler ile çeşitli metal maddeler, çek ve senetler ele geçirildi. Emniyete götürülen şüphelilerin buradaki işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

SİLAH TEMİN FAIL KİŞİ TUTUKLANDI

Ayrıca bu örgütlere cebe realizasyon ettiği belirlenen T.B. isimli tıpkı berbat, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının peşi sıra sevk edildiği adliyede tutuklandı. T.B.’nin kendine ait atölyede çokça sayıda zırh ürettiği ve bu silahları cürüm örgütlerine sattığı belirlendi. T.B.’nin atölyesinden 18 tabanca ile cebe yapımında geçer not yüzlerce parça ele geçirildiği öğrenildi.

Share: