Konya’da Maksat Bağları Projesi’nin açılışı yapıldı

Erek bağı dron görüntüsü

Şehremini Kavuş’un bağdan üzüm toplaması

Belediye Başkanı Kavuş’un pekmez kaynatması

Garaz büyü küşat töreni

Maksat Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’un konuşması

AK Tümen Konya Mebus Ahmet Sorgun’un konuşması

YANLIŞSIZ Fırka Konya İl Başkanı Hasan Angı’nın konuşması

Murat Belediye Reisi Mustafa Kavuş’un konuşması

Uğur Bağı’ndan görüntüler

Ziyaretçilerin pekmezi tatması

Konya’birlikte Maksat Bağları Projesi’nin açılışı yapıldı

Ermiş Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde küçümseme ettiği Meram Bağları’nın baştan maltalık bulması adına başlatılan projeyle vatandaşlar, üzüm bağları, meyve ağaçları ortada evire çevire geçenek geçirebilecek

Kasıt Şehremini Mustafa Kavuş:

“İnsanlar buraya gelince palamut ağaçlarının altında oturacak, kuş seslerini dinleyerek, sincapları izleyerek rahat bire bir ortamın tadını çıkaracak”

KONYA – Uğur Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Uğur Bağları Projesi ile turizmde değişik benzeri rota oluşturulması hedefleniyor.

Ermiş Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde hezel ettiği Sargı-ı Meramın yeniden hayata geçirilmesi üzere oluşturulan proje kapsamında Eskimemiş Meram Caddesi ve Kenar Caddesi’nin kesişiminde kayran düz 18 bin metrekarelik araziye, bin nüsha üzüm ve 200 skor yemiş ağacı dikildi.

Projeyle Konya’üstelik Mevlana Müzesi’nden sonraları yerel ve ecnebi turistlerin müzakere edebileceği oylumlu tıpkı bölgenin oluşturulması üstelik amaçlanıyor.

SELIM Öğür Konya Mebus Ahmet Sorgun, projenin açılış töreninde, yapılan hizmetin iyicene olduğunu söyledi.

Sorgun, “Amma hemen nostaljide kalmaması gerekiyor. Bu tıpkısı sahn tarzıdır gerçekte. Yapmak benzeri hanay tarzıdır. Özlük bahçemizde ürettiğimiz salatalıklar varsın biraz dolaşık olsun, İsrail tohumundan mamul o aklık gevrek salatalıklardan daha kıymetlidir. Onun amacıyla kendimiz üretmemiz gerekiyor. Hemen nostaljide kalmaması gerekir.” diye niteleyerek konuştu.

Amaç Şehremini Mustafa Kavuş, projenin Gaye Çayı’nın da bulunduğu “Tasavvur” denince akla gelen yerde hayata geçirildiğini belirtti.

Bandaj-ı Kasıt’ın Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde övgüyle bahsettiği saha olduğunu vurgulayan Kavuş, şunları söyledi:

“Ermiş Çelebi’nin dünyada gördüğü bildirme pir yerlerden biri olarak övdüğü mekandayız. Bizler de şehremaneti namına buraların yeşilliğine, zenginliğine sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bu içre bulunduğumuz deste, 18 bin metrekare. İçerisinde Murat’ın denk taş binalarından bire bir familya, yirmiye mail 200 almanak pelit ağacı, binden fazla asık ağacı ve iki yüze yakın semere fidanı var. Hele, Uğur’da yetişen meyveleri seçip oluşturduğumuz aynı deste.

Amacımız, tekmil dünyadan, Türkiye’den ve Konya’dan gelen insanları buraya kaplamak, şehrin ve Uğur’ın tanıtımına katkı seçmek, hepsinin ötesinde, geçmişimize ve kültürümüze erbap çıkarak bu zenginliği yıpranmamış nesle aktarmak ve yaşatmaktır. İnsanlar buraya gelince pelit ağaçlarının altında oturacak, kuş seslerini kulaktan, sincapları izleyerek erinçli benzeri ortamın tadını çıkaracak. Garaz almak yaşayış emreylemek, durgunluk geçmek, buraya mevrut o huzuru bulur, ruhu dinlenir. Uğur’üstelik ağaçların altında bir çamçak çay ömre bedeldir, tatile gitmiş gibi evet âdem. İnşallah bu durumu geliştireceğiz.”Share: