Konya’daki Büyükşen çifti cinayetinin sanıkları bilgili karşısında

Konya’üstelik, Metin ile Necla Büyükşen çiftinin av tüfeğiyle öldürülmesiyle ilişik 3’ü vakfedilmiş 4 sanığın yargılanmasına başlandı.

Konya 5. Dokunaklı Ukubet Mahkemesince Adliye Konferans Salonu’nda görülen duruşmaya, vakfedilmiş sanıklar Ertuğrul Ç, Abdullah B. ve Esra T. ile tutuksuz yargılanan Zekeriya O. ve yan avukatları katıldı.

Büyükşen çiftinin çocukları Osman, Erek ve Büşra Büyükşen ile duruşmayı fehmetmek talip avukatlar ve matbuat mensupları bile salonda hazır bulundu.

Söz verilen, cinayetin azmettiricisi olduğu öne sürülen Abdullah B, olayla hiçbir ilgisinin bulunmadığını, iddia edildiği kabil Esra T’ye bakraç olduğu için bu kişinin bozuk sevgilisi Hüseyin K’nin temel ve babasını öldürtme veya yıldırı girişiminde bulunmadığını öne sürdü.

Olay günü tesadüfen Esra T. ve arkadaşlarıyla Apa Barajı’nda pikniğe gittiğini nâkil Abdullah B, şöyle konuştu:

“Elden memul etmek amacıyla gitmiştim ama 14 aydır tutukluyum. Tığ o bölüm Esra T. ve arkadaşlarıyla korluk yaptık, oturduk ve evlerimize dağıldık. Ego evli ve 3 bala babasıyım. Eşimle bile mutluyum. Esra’ya aşırtı değildim. Bu nedenle cinayeti işlemek, belirtildiği kabilinden Esra T’nin eski sevgilisinin ana ve babasını çivilemek için tek gerekçem yoktur. Medya bizi ‘sevgili’ diye niteleyerek yazdı amma benim Esra ile aramda aşk yoktu. Ben onu düğünlere, alemlere bekleyivermek için çağırırdım. İlişkimiz bundan mavera değildi.”

Sanık Abdullah B, tutuklanmadan önceki kısaca 1 yıl kadar Esra T. ile eğlenceli görüştüğünü, evinin kirasını ödeyip geçinmesine arkalama ettiğini öne sürdü.

Suçlamaları akseptans etmediler

Abdullah B’nin avukatı Musa Doğan de müvekkilinin cinayet hizmet etmek veya azmettirmek üzere hiçbir gerekçesi olmadığını, fenomen tarihinde müvekkili ile Esra T’nin henüz bir haftadır görüştüğünü kanıt etti.

Doğan, Abdullah B’nin tahliyesini atlaya zıplaya, “Müvekkilimin ukubet alması amacıyla yetecek hiçbir beyyine yoktur.” dedi.

Olayın azmettiricisi olduğu kanıt edilen gayrı maznun Esra T, çarkıt eş arkadaşı Hüseyin K’nin ailesine cebin benzeri hasımlık taşımadığını istikbal sürdü.

Esra T, “Jandarmadaki ifademin batıl sayılmasını istiyorum. Bana ağırlık yaptılar. İçerideyken vicdanımı dinledim. Abdullah bana, ‘Onları öldürdüm’ kabil tıpkısı husus demedi.” ifadesini kullandı.

Maznun Esra T’ye, cezaevindeyken annesiyle yaptığı görüşmede mahkemede bilge üstünde kuvvetli olması beklentisiyle sanki “afsun” tanım etmesi sorulunca, “İçerideki ayrımsız ana yarısı duruşmaya çıkanların duruşması çarpık çurpuk geçsin diyerek yaptıkları bire bir husus var deyince ego de annemle görüştüğümüzde bundan bahsettim. Büyü olduğundan haberim yoktu. Benim annem haddinden fazla saf ve temizdir. Bana ‘İçerde kimseyle konuşma, sırrını verme’ kadar telkinlerde bulunması da cezaevinde tamam imkânsız tıpkı molekül yüzünden kimseyle uğraş etmeyim diyedir.” şeklinde konuştu.

Katil zanlısı olduğu sav edilen Ertuğrul Ç. da üstüne ertelenmiş suçlamaları kabul etmeyerek, olay günü Abdullah B. ile aralarında geçen telefon konuşmalarının Abdullah B. ve arkadaşlarının piknik organizasyonlarıyla ilgili olduğunu öne sürdü.

Olaya ait iddianamede “tayin edilemeyen aynı yoldan İsmil’e gittiğinin” belirtildiğini söyleyen Ertuğrul Ç, şunları söyledi:

“Bunların hiçbirini kabul etmiyorum. Tespit edilemeyen ne yoldan gitmişim? Antrparantez olayın 22.30’de gerçekleştiği söyleniyor. Benim telefonum 22.51’da piknik yapılan Apa Barajı’nda çevir sinyali veriyor. 21 dakikada ben İsmil’den baraja lacerem gelebilirim? Bu büyüklüğünde kısa sürede İsmil’e gitmem de gelmem dahi cins değil. Büşra Büyükşen elan ilk başkalarıyla ilişik bile teşhislerde bulunmuştur. Ben akseptans etmiyorum. Familya içinde olan benzeri olayı benim üzerime atıyorlar.”

Tutuklanmadan yargılanan Zekeriya O. de Esra T’nin kendisini arayıp gebe olduğunu söyleyerek Hüseyin K’nin aile adresini istediğini, bunun üzerine adresi kabaca tanım ettiğini öne sürdü.

Öldürülen çiftin çocuklarından Büşra Büyükşen, sanıklardan şikayetçi olduğunu belirterek, “Ertuğrul Ç. teşhisimden eminim. Ertuğrul Ç. dışında hiç kimse için ‘Kesinlikle bu kişidir’ demedim. Eş içinden olduğunu, onların konusunda attığımızı söylüyorlar. Şu dakika ortamında bulundukları durumun bir tane sorumlusu kendileridir. Benim onlara ne iyiliğim hangi dahi kötülüğüm dokunamaz. Hiçbirini tanımam.” diye konuştu.

“Ucu özlük kardeşlerime dokunsa üstelik bu olayın araştırılmasını istedim”

Osman Büyükşen dahi sanıklardan şikayetçi olduğunu ileterek, “Abdullah B. bana ‘Kurban mı arıyorsun, katil mi’ diye sordu. Ben ucu öz kardeşlerime dokunsa üstelik bu olayın araştırılmasını istedim. Tığ cins katilin peşindeyiz. Türe istiyoruz. Konunun bile sulandırılmamasını istiyoruz.” dedi.

Büyükşen ailesinin avukatı Cengiz Erkoyuncu ise “falsolu eve girilip yanlış kişilerin vurulduğu” iddiasının akıllıca olduğunun delillerle ortaya konulduğuna meni ederek, “Olayın arkasında Abdullah B. ve Esra T’nin olduğu üstüne arz ufak benzeri kuruntu yoktur. Jandarmanın vakit kaybetmeden 4 bin 500 kişinin yaşadığı yerde işlenmiş böyle benzeri cinayeti uzunca bire bir süre çözememesi de ancak hakeza tıpkısı olayla kabil olabilirdi filhakika.” şeklinde konuştu.

Mahkeme heyeti, vakfedilmiş sanıkların bu hallerinin devamına karar vererek, dosyadaki eksikliklerin tamamlanması amacıyla duruşmayı erteledi.

Olay

Merkez Karatay ilçesi İsmil Mahallesi’nde 3 Eylül 2018’da evlerinde maskeli bire bir can tarafından av tüfeğiyle vurulan Mukavim (55) ile Necla Büyükşen (54) hayatını kaybetmiş, pencereden atlayıp kaçan kızları yaralanmıştı.

Olayla ilgili Esra T, Abdullah B, Mustafa O, Ertuğrul Ç, Zekeriya O, Afgan uyruklu A.U. tutuklanmış, bire bir müddet sonra A.U. ile Zekeriya O. adli taharri şartıyla tahliye edilmişti.

Tutuklu sanıklardan Mustafa O. ise cezaevinde rahatsızlanmış, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.

Olaya ilişkin hazırlanan iddianamede, Ertuğrul Ç. Abdullah B. ve Esra T. üzerine 2’şer öğün ağırlaştırılmış müebbet mahpushane cezası istenmişti.

İddia makamı evi katil zanlısına tarif eden Zekeriya O. için birlikte “kasten eş öldürmeye müzaheret etme” suçlamasıyla 2 öğün 20 yıla kadar dam cezası istek etmişti.

Share: