Köyceğiz’de bozayı videokapanla ilk kez görüntülendi

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde tıpkı bozayı ilk kez videokapanla kaydedildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Mıntıka Müdürlüğünce yapılan fotokapan ve videokapanlarla izlem çalışmaları kapsamında Köyceğiz Çandır Hayatı Ihya Sahasında bozayı (Ursus arctos) görüntülendi.

Bu görseller, Köyceğiz bölgesinde bozayıya ilişkin evvel video yerine kayda geçti.

Kurumun sitesinde yapılan açıklamada, Köyceğiz Aşılanmamış Hayatı Ihya Sahasının bozayının Türkiye dağılımının genişlik güney ve hamam dağılımlarından birini oluşturması ve düşük rakımlı kızılçam ormanlarında yayılış göstermesi açısından çok cesim aynı konumda olduğu belirtildi.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde düz kayran Muğla Bördübet Aşılanmamış Hayatı Ihya Sahası ile bozayının yaşadığı iki alandan biri olduğu tamlanan açıklamada, bölgenin sene boyu su yatağı bulundurması, çokça sayıda görgüsüz incir ve meyveler, beribenzer ve nazik birçok memeliler varlığıyla bozayı yaşamı için uygun ayrımsız yerleşme oluşturduğu vurgulandı.

Açıklamada, bozayı, savacı, kurt ve karışık keçisi özellikle görünmek üzere zengin tıpkı faunaya aile sahipliği özne Köyceğiz’de türlerin kişi izlenmesi ve buna vabeste olarak de esirgeme faaliyetlerinin Nahiye Müdürlüğü eliyle bati yerine sürdürüldüğü anlatım edildi.Share: