Malatyalı Kayısı Üreticisi: “Tmo Köylünün Elinde Mal Bittikten Sonraları mı Bedel Açıklayacak?”

CHP’li milletvekillerin Malatya’da dinlediği kayısı üreticisi, Yerey Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) sarıerik fiyatını açıklamamasına aksülamel gösterdi. Yetiştirici, “Köylüyü bizzat TMO çarptı. Sayın Cumhurbaşkanım TMO hangi antlaşma fiyatı açıklayacak? Köylünün elinde para bittikten sonradan mı fiyat açıklayacak? Böyle ayrımsız hep var mı dünyada?” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Adıyaman Saylav Abdurrahman Tutdere ve Tunceli Saylav Polat Şaroğlu, Malatya Şire Pazarı’nı konuşma etti, çiftçinin sorunlarını dinledi. Milletvekillerinin kayısıyla ait durumu sorduğu aynı müstahsil, şöyle dedi:

“TMO ZAMAN BİTTİKTEN BILAHARE FİYAT AÇIKLADI, KÖYLÜYÜ BİZZAT TMO ÇARPTI”

“Kayısının sahibi yok, güzeşte yıl TMO denk açıklamadı, esnaf 25 liradan köylünün malını aldı. TMO köylünün malı bittikten sonraları bedel açıkladı; 50 lira. Bu memleketin sahibi ki? Bu TMO’nun işi hangi? Zaman bittikten bilahare denk açıkladı. Köylüyü şahsen TMO çarptı. Tığ hakeza aynı ülkede yaşıyoruz. Ego derdimi ki anlatayım?”

Milletvekillerinin, “Biz senin derdini dinlemeye sesini duyurmaya geldik” demesi üzerine üretici, “O devir sen diyeceksin ki; Sayın Cumhurbaşkanım TMO ne ahit fiyatı açıklayacak? Köylünün elinde para bittikten bilahare mı karşılık açıklayacak? Böyle bire bir hep var mı dünyada? Bulutsuz cesamet aracılığıyla çarpılıyoruz. Bugün koca üç katına çıkarmış mazotu, mankafa şehre gelemiyor. Şimdi vatandaşa sor; ‘halimiz iyi’, yahu ego şeş aydır elan bugün geldim.

“PETROLE GİDİYORUM SANKİ CANAVAR BENİ YUTUYORMUŞ GİBİ…”

Ben köylüyüm, 300 dönüm yerim var, bir apaz firez ekemiyorum. Illet, kurtarmıyor. Ben çocuğuma bir çikolata almış değilim. Petrole gidiyorum sözde canavar beni yutuyormuş kadar…Bu ülkede böyle yaşanır mı? Biz düzen istiyoruz, hakça, adaletçe dirim istiyoruz. Hırsızların algı vermediği, abus gurebadan alacak alındığı bir büyüklük istemiyoruz. Hepimizin kıblesi bir apayrı tıpkısı yerde yaşamam. Ülkem Türkiye. Benim çocuğum okur, tıpı bitirir, Afiyet Bakanı görev vermez.”Share: