Malatyalı Üreticiler, Kayısı İçin Ayak Tabanı Karşılık Açıklanmamasını Protesto Etti

Malatya’dahi sarıerik üreticileri, hasat dönemi bitmesine karşın Arazi Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) kayısıda aya denk açıklamamasını ve çalım yapmamasını ihtarname etti. Üreticiler adına mütekellim Yiğitlik Uzunoğlu, “Hükümetin denk açıklamaması ve sarıerik aya fiyatının belirlenmemesi çiftçileri kıygın etmiştir” dedi.

Malatyalı kayısı üreticileri, zaman Soykan Meydanı’nda toplanarak matbuat açıklaması yaptı. Kayısı üreticileri namına konuşan Fazilet Uzunoğlu, “Iyesiz Malatya’nın sahipsiz ürünü zer kayısının hasat döneminin üzerinden 3 kamer kabilinden beş altı geçtiği halde hükümetimizce bire bir kıymet politikası belirlenmemiş, kayısı taban fiyatı açıklanmamış ve kayısı üreticisi iyesiz namına özlük kaderine, adeta tüccara tasdik edilmiştir” diyerek konuştu.

“200 TL OLMASI MÜSTELZIM KAYISI 70 TL’DEN SATILIYOR”

“Kayısının istihsal ve girdi maliyetleri bire bir yıl içerisinde yüzde 350 artarken sarıerik, 2021’deki fiyatının altında kaldı” diyen Uzunoğlu, şunları söyledi:

“Motorin 7 TL’den 30 TL’ye, gübrenin torbası 250 TL’den bin 200 TL’ye, 225 TL olan bakır bin 200 TL’ye çıktı. Temel girdi ücretleri yüzdelik 300 arttı. Ürettiğimiz kayısının bedeli ise 200 TL olması gerekirken halen 70 TL’dir. Hükümetin fiyat açıklamaması ve sarıerik ayak tabanı fiyatının belirlenmemesi çiftçileri mağdur etmiştir. Kayısı emekçisi, istihsal bedeli olan fiyatı alamamıştır. Şu anda kayısı fiyatları maliyetin çokça altındadır.”

“MALİYETİNİN ALTINDA SATILAN BIRICIK YAPIT KAYISIDIR”

Uzunoğlu, üreticinin bin ayrımsız emekle ürettiği kayısının sahipsiz kaldığını belirterek, “Sarıerik, şu anda maliyetinin nısıf fiyatının altındadır. TÜİK enflasyonu yüzdelik 80 olarak açıklarken tarımsal girdi maliyetleri yüzde 350 reşit durumdadır. Kayısı üreticisi, enflasyonun belirlediği fiyatlara kavuşamıyor. Müstahsil, ürettiği kayısının değerini bulamıyor; tamamen tüccarın inisiyatifine, vicdanına kalmıştır. Tecimen ne kıymet verirse müstahsil akseptans ediyor. Maliyetinin altında satılan biricik yapit kayısıdır. Kayısının 2022’de 200 TL olması lazımdı ancak bu fiyatın haddinden fazla altında bulunuyor” dedi.

Kayısının marketlerde 420 TL’den satıldığını kaydeden Uzunoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu karşılık farkı, sarıerik üreticisinin cebinden alınmaktadır. Sarıerik yetiştiren; sulamasını, çapasını, gübresini, budamasını yaparak hasadını gerçekleştirmektedir. 8 yol el değiştiren sarıerik, tüccarın elinde 70 TL’dir. Kayısı üreticisinin birliği ve tarım satış kooperatifinin olmaması, çiftçiyi tüccarın tekeline bırakmıştır. Henüz önceki kurulan tarım bey kooperatifi, bilinçli adına bölgeciliğin, aşiretçiliğin ve siyasetin kurbanı olmuş, hüsran ettirilmiştir. Bölgede canlı ayrımsız kooperatifin olmaması, rakiplik koşullarının oluşmamasına da bozukluk olmuştur. Tecimen ve ihracatçı, zat aralarında değer kırarak sarıerik fiyatını uluslararası fiyatın altında tutmuştur. Bu noktada üstelik dış satım işaret olan kayısıdan beklenen katma değer alınamamıştır.”

“ARAZI MAHSULLERİ OFİSİ ALIM YAPMALIDIR”

Uzunoğlu, Malatya dışından sarıerik almaya gelen firmaların tehdit edildiğini öne sürerek, “Malatya dışından gelen tacir, 5 Ağustos’ta 115 TL’ye kayısı alıyordu. Malatya tüccarları, bu firmaların para alımına bariyer olup zılgıt etmişlerdir. O nedenle bir el elan sarıerik fiyatı tüccarın gönlüne kalmıştır. Bu noktada kayısının ayak tabanı fiyatının hükümetimizce maliyet oranında artırılıp, enflasyon göz önüne alınarak pancar, gün çiçeği, üzüm, fındık, çay, pamuk ve hububat üzere aya fiyatı Yerey Mahsulleri Ofisi yoluyla 200 TL bandında açıklanıp kurum yapılmalıdır. Bunun beraberinde kayısı üreticisinin nahiye nahiye bazında desteklenmesini talep ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“BİRLİĞİMİZİ KURUP KAYISI FİYATINI KENDİMİZ BELİRLEYECEĞİZ”

Kayısının hak ettiği değeri bulması için birlik olunması gerektiğine ilgi çekici Uzunoğlu, “Tekmil sarıerik üreticilerinin ortak değeri olan kayısının sahiplenilmesi bekliyoruz. Irtibat ve kardeşlik içerisinde kişi birliğini ve kooperatifini kurup halka peyda ortaklık bazında örgütlenmeliyiz. Emekçinin emeğinin karşılığını birleşerek, el ele, müşterek cereyan edersek alabiliriz ve sarıerik birlikte değerini bulur. Sonunda tüccarın eline kalmayız. Bu noktada Malatya’daki siyasal parti temsilcilerinin, seçtiğimiz milletvekillerinin birlikte kayısıya topluluk çıkmalarını bekliyoruz. Birliğimizi ve kooperatifimizi çiftçilerin tıpkısı araya gelmesiyle kuracağız ve sarıerik fiyatını kendimiz belirleyeceğiz” dedi.Share: