Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü etkinlikleri Ahlat’ta bati katılımla sürüyor

Bitlis’in Çakal Armudu ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü kutlamaları “1071 Odalık Alparslan Çakal Armudu Otağı”nın kurulduğu Çarho mevkisindeki ulus bahçesinde alçak katılımla bitmeme ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Okçular Vakfı yoluyla kombinasyon edilen programın ikinci gününde Ahlat Budun Bahçesi’ne mevrut ziyaretçiler, illerin gelenek ve göreneklerini tanıtan 51 tematik çadırı dolaştı, güreş, süvari cirit oyunu ve atlı okçuluk gösterilerini izlem etti.

Davul zurna eşliğinde yapılan ahali oyunları gösterilerini izleyen, halay çeken ziyaretçiler, stantları gezerek kadınların ürettiği halk emeği ayn nuru ürünleri ile tematik çadırlarda açılan hüsn-ü biçim ve ten atölyelerindeki çalışmaları inceledi.

Aileleriyle etkinliğe katılan kollar bile kendileri üzere oluşturulan alanlarda golf, ayak topu, basket, mangala, intihal atma üzere geleneksel oyunları oynadı, ata bindi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın dinleti verdiği, temaşa ekibinin gösteri yaptığı alanda, yurdun ciharıyek yanından ve bitişik ülkelerden gelen misafirler, devir boyu devam eden etkinliklerle eğlendi.

Ziyaretçiler, farklı yörelerden gelenlerin seslendirdiği türküleri dinlerken ayrımsız yandan birlikte alanın güvenliğini sağlayıcı polis ve jandarmanın atlı birlikleriyle foto çektiriyor.

Bitlis Güvenlik Müdürlüğü trafik ekiplerinin çocuklara trafik kuralları üzerine bilgilendirme yaptığı etkinliklerde, UMKE, 112 afiyet ekipleri da vatandaşlara esenlik hizmeti veriyor.

Çakal Armudu Şehremini Abdulalim Mümtaz Çoban, AA muhabirine, Anadolu’yu ev özne, İslamlaştıran ve Türkleştiren asil orduyu tesit etmek için toplandıklarını söyledi.

Etkinliklerin renkli geçtiğini anlatan Güdücü, “81 ilimizin seçme marifetiyle insanlar koşarak mevrut ve burada buluşmuş. Hükümdar Alparslan’ın çağrısına uyarcasına cümle burada. Milletimiz ortak değerlerde, kuma paydada buluşmanın hazzını yaşıyor. Diyarbakır, Edirne, Kars, Hakkari, Manisa, İzmir ve ayrıksı birlik iller Çakal Armudu’ta buluşmuş. Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı ile balaban tıpkısı medeniyetin mensubuyuz. Ortak değerlerimizde biricik tıpkı bayrak, bir tane yurt ve tek devlet şuuruyla buradayız. Tanrı birliğimizi sürekli kılsın. Ülkemizi seviyoruz ve tarihimizi himaye ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.Share: