Manisa’da sağanak üzüm bağlarını vurdu

MANİSA’dahi, cemaziyelevvel çalışkan olan sağanakta 6 ilçede hep 20 bin dekar üzüm büyü ile sergilerde kurutulmaya bırakılan üzümler kötülük gördü.

Kentte geçmiş gün ortası saatlerinde hareketli olan ve akşam ezanı saatlerine kadar etkisini sürdüren bora ekincilik alanlarına kötülük verdi. Saruhanlı, Yunusemre, Şehzadeler, Turgutlu, Salihli ve Alaşehir ilçelerindeki 20 bin dekar üzüm alanı kötülük gördü. Fırtınanın etkisiyle bağlardaki asmalar canip yattı. Sergilerdeki kurutulmaya bırakılan üzümler birlikte beis gördü. Kıygın olan üreticiler, çamura batan mahsullerini ayıklamaya çalıştı.

Saruhanlı ilçesi Koldere Mahallesi’nde rençperlik fail Ömer Göral, “Yaşanan hâkim felaketlerinden hava perişanız. Ürünlerimiz çökelge altında kaldı. Cesamet büyüklerimizin yanımızda olmasını istiyoruz. Müzaheret bekliyoruz. 70 dönüm bağım var. Yağmurdan etraf az daha ürünümün tamamına yakını çürüdü. Sergimdeki üzümlerde balçık ortamında, çok mağdurum” dedi.

?Saruhanlı Ekincilik Odası Başkanı Aydoğan Okur dahi “Sağanak baran cihetiyle hem bağlarımızda hem birlikte sergilerimizde nazik hasarlar oluştu. Kırıcı yağması neticesinde bağlarda kesilmeyen üzümler döküldü. Sergilerdeki üzümlerde çamura karıştı. Bu dahi Saruhanlı çiftçimizi ve devlet ekonomisini şişman ölçüde etkileyecek. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 12 Eylül’üstelik üzüm alacağını biliyoruz, Fakat tıpkısı dakika önce alıma geçmesini istiyorum. Çiftçilerimizin dayanacak gücü kalmadı. Bizi tüccarın önüne atmasınlar. TMO çiftçinin itimat sibobudur. Çiftçilerimizi da uyarıyorum. Üzümlerini TMO’ya versinler” diye konuştu.Share: