Marmara Gölü davasında balıkçı kooperatifine gönderilen ifa emrinin yürütmesine durdurma

MANİSA’üstelik kuruyan Marmara Gölü’ndeki balıkçı kooperatifine icar karşılığı gönderilen 41 bin 817 TL ifa emrinin iptali amacıyla açılan ülkü sonuçlandı. Manisa 1’inci İdare Mahkemesi, balıkçı kooperatifine gönderilen ödeme emrinin yürütmesini durdurdu.

Manisa’nın Gölmarmara ilçesinde neredeyse ağız ağıza kuruyan Marmara Gölü’ndeki balıkçıların oluşturduğu S.S. Gölmarmara ve Çevresi Su Ürünleri Kooperatifi’ne, 41 bin 817 TL’lik kira bedeli üzere Manisa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü aracılığıyla tediye emri gönderildi. Bunun üstüne kooperatif hesabına avukatlar Çokluk ve Korkunç Altıparmak vasıtasıyla, geçen 18 Mart’ta Manisa 1’inci İdare Mahkemesi’nde sav açıldı. İdare Mahkemesi, 11 Ağustos’ta kararını verip, kooperatife gönderilen ifa emrinin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Marmara Gölü’nün, göldeki kuşun, böceğin, sazlıkların, balıkların, balıkçıların hayat hakkı için türel mücadeleye devam edeceklerini tamlayan S.S: Gölmarmara ve Çevresi Akarsu Ürünleri Kooperatifi avukatlarından Cem Altıparmak, “Bu karar, kooperatif ve balıkçıları yürütme tehdidinden kurtarmış olduğu için tabiatıyla sevindiricidir. Ancak nihai bire bir değişmeyen değildir. Marmara Gölü’nün kurumasında idarenin hukuka çap işlem ve eyleminin tespiti amacıyla yeterli değildir. Bu nedenle, davamıza devam edeceğiz.  Manisa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün iklim karşıtı davranışlarını adli yargıda bizzat kendilerinin açacağı tıpkı davada de konuyu tartışmaya amade olduğumuzu yorumlamak isteriz. İklim değişikliğiyle uğraş ve ‘net başarısız emisyon’ hedefine yayılmak için yutak alanların önemini hatırlatıyor; sulak alanların üstelik karbon yutak alanı olduğunun altını esasen çiziyoruz” dedi.Share: