Marmara’nın batısı amacıyla ‘kuvvetli yağış’ uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), Marmara Bölgesi’nin batısı için sağlam yağmur uyarısı yaptı. MGM İstanbul Toprak Durum ve Er Ikaz Merkezi’nce yapılan açıklamada, öğleden bilahare Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ çevrelerinde domestik olarak sağlam sağanak ve gök ses boğanak beklendiği bildirildi.

“DİKKATLİ VE TEBDİRLİ OLUNMASI İSTENDİ”

Açıklamada pattadak yeğin, seylap, sebep, yerli komple yağışı, yağış simultane kuvvetli rüzgar ve hortum mekanizma riski kadar olumsuzluklara cebin titiz ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

5 GÜNLÜK ALBENI FORMAT RAPORU BILE YAYINLANDI

Meteoroloji’nin 5 günce hava raporu oranlama haritasına bakarak yurdun batısı yarından itibaren yağışlı çekicilik sisteminin etkisi altına girecek. İstanbul’da erte başlayacak bora yağış cumartesi gününe büyüklüğünde etkisini sürdürecek.

ŞEN: SICAKLIKTA DEĞİŞİKLİK YOK

Hava Bilgisi uzmanı Prof. Dr. Orhan Bayındır dahi sosyal medya hesabından yağışla ilişik paylaşımda bulundu. Rahat, “Bugün öğlen saatlerinden itibaren Marmara’da yağmur var. daha çok güney ve batısında görülecek. İstanbul’da belli belirsiz kendisine görülebilir. Marmara’da etkili yağış çarşamba ve perşembe günü… Sıcaklıkta uymazlık yok” ifadelerini kullandı.

İLLERE BAKARAK HAVA DURUMU

Bazı illerde muhtemel hava durumuyla günün genişlik faziletli sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Az bulutlanmış ve berrak, öğleden sonra modüler bulutlanmış 36

İstanbul: Parçalı tedricen kayran meydan haddinden fazla bulutlanmış, öğle saatlerinde evcil boğanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 32

İzmir: Az bulutlu ve münhal, öğleden bilahare parçalı bulutlu 32

Adana: Parçalı düz düz çok bulutlanmış, kuzey ve doğu ilçeleri yerel bora ve gök gürültülü bora yağışlı 34

Antalya: Beş Altı bulutlanmış ve sarih 31

Samsun: Birkaç bulutlu ve kilitsiz küreksiz, öğleden sonradan modüler bulutlu 30

Trabzon: Parçalı bulutlanmış 29

Erzurum: Modüler bulutlu 28

Diyarbakır: Beş Altı bulutlanmış ve belirgin 39Share: