Martir öğretmen Necmettin Yılmayan, Gümüşhane’de kabri başında anıldı

Fariza yaptığı Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden, memleketi Gümüşhane’ye dönerken Tunceli’üstelik PKK’lı teröristlerce kaçırıldıktan sonradan katledilen derslik öğretmeni Necmettin Yılmaz, 24 Teşrinisani Öğretmenler Günü’nde kabri başında anıldı.

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek ve eşi Sibel Taşbilek, Torul Kaymakamı Orhan Ayaz, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mukavim Yalçın ile öğretmenler, şehit öğretmenin Torul’a bağlı Demirkapı köyündeki kabrini konuşma etti.

Şehidin babası Hamit, annesi Gülay ve ağabeyi Ahmet Yılmayan’ın da katıldığı ziyarette, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duaların okunmasının peşi sıra Necmettin öğretmenin kabrine karanfil bırakıldı.

Vali Taşbilek, burada yaptığı konuşmada, Necmettin Yılmayan’ın eğitim şehidi olduğunu, milletin ışıma davasına hizmet ettiği tam tiksindiren aynı saldırıya uğradığını söyledi.

Vatanın birliği ve beraberliği uğruna birey veren şehitlere kavim namına gönül borçlusu olduklarına işaret eden Taşbilek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“24 Kasım’da manevi nezdinde şehidimizin Öğretmenler Günü’nü tebrik etmek, ona şükran ve şükranlarımızı arz etmek amacıyla ziyarette bulunduk. Ayrıca Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanımız Mahmut Özer’in selamlarını da uyarlamak için buradayız. Onun kabil Aybüke kızımız, geçtiğimiz günlerde Gaziantep Karkamış’ta Ayşenur öğretmenimiz martir oldu. Biz biliyoruz kim Türkiye Cumhuriyeti devleti çok nazik. Bu evlatlarımız vatanımızın, milletimizin birliği ve beraberliği için fedai duygusal eyleyen bütün şehitlerimize, gazilerimize millet kendisine minnettarız.”

“Kime cebe çektiklerinin farkında değiller”

Şehidin babası Hamit Yılmayan ise gazetecilerin kendisine yönelttiği “Hisleriniz nedir?” sorusuna, “Bire Bir babaya sorulacak bildirme baskı sorulardan aynı tanesi bu. Bunun dille tanım edilmesi imkansız.” yanıtını verdi.

Türk bayrağının dalgalanması için oğlunun görev yaptığını vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

“Benzeri peygamberlik mesleğini icra ederken, evladımın, asalaklar eliyle katledilip bedenini ramazan ayında oruçluyken, Pülümür Çayı’nda yolun kenarına bırakıp insanlık dışı katliamları reva gören yaratıklar, kime cebe çektiklerinin farkında değiller. İnşallah Rabbim onlara birlikte beyin verir, bu vatana müfit evlatlar olurlar diye düşünüyorum. Necmettin hoca üstelik sizin ve bizim kabilinden aynı vatan evladıydı. Bayrağımızı Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Çiftçibaşı köyünde savurmak üzere oralara gidip görev yaptı. Vuslatı bu kadarmış, Rabbim şefaatinden bizi yoksun etmesin. Yekpare milletimize şükranlarımızı sunuyorum. İyi kim bu memleketin bir evladıyız, ferdiyiz hangi mutlu bize.”

Share: