MEB, okulların ihtiyaçları için 3 bilyon 750 milyon lira gönderdi

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı (MEB) Takip Geliştirme Başkanı Mehmet Fatih Leblebici, kırtasiye, saffet, donatım ve kıytırık tamir için illere 3 milyar 750 milyon teklik gönderdiklerini söyledi.

Leblebici, Şehit Piyade Üsteğmen Çelebi Bozbıyık İlkokulu’nda İlköğretim Haftası zımnında planlı törende yaptığı konuşmada, 2022-2023 terbiye ve talim yılının kılıklı olmasını diledi.

Bu sene ilk kez geçmiş ve ortaokullara, sililik, kırtasiye, kıtipiyoz onarım ve okulun donatımı ile öğretim materyalleri kabilinden ihtiyaçlarının karşılanabileceği bütçeyi doğrudan gönderdiklerini anlatan Leblebici, şöyle konuştu:

“Okullarımızın finansmanı, altyapılarına yapılan envestisman, taşımalı terbiye, ücretsiz ibret kitapları, yardımcı kaynaklar, ekol kütüphaneleri kadar birçok ilde yapılan bu iyileştirmelerle, muvasala, eşitlik, kapsayıcılık, kalite ve artma kabil ilkelere ulaşılmasında kocaman gelişmeler elde ettik. Bu kapsamda, kırtasiye, saffet, donatma ve âdeta tamirat üzere illere 3 milyar 750 milyon teklik gönderdik. Bunun iri benzeri kısmı harcandı, değişik kısmı dahi harcanıyor. 153 milyon öğüt kitabı, 100 milyon koruyucu hakikat öğrencilere dağıtılmış durumda.”

Leblebici, “Bu yıl esasen kütüphanesiz ekol bırakmadık ve kütüphanelere 80 milyona mail tezkere ulaştırdık. Okullardaki enformatik teknolojileri laboratuvarlarını geliştirdik ve 24 bin bilgisayar arttırma ettik. Bu sene 1450 anaokulu ve 10 bin asıl sınıfı hizmete makbuz. Çabalarımız yetişek sistemini henüz ileriye alışmak içindir.” dedi.

İl Milli Yetişek Müdürü Dirimlik Santralci da memleket genelinde 230 okulda, 51 bin 144 öğrenci ve 4 bin 144 amelî öğretmenin öğüt başı yaptığını kaydetti.

Öğrenciler yoluyla şiirlerin okunduğu ve halk oyunu gösterisinin sunulduğu törenin arkası sıra Ilbay Bülent Tekbıyıkoğlu, evvel ibret zilini çaldı.

Tekbıyıkoğlu, Leblebici ve Kırıkkale Uray Komutan Yardımcısı Vedat Genç, henüz sonra sınıfları gezerek öğrencilere öğüt kitaplarını dağıttı.

Share: