Mersin’de orman yangını, 2’nci gününde bitmeme ediyor

MERSİN’in Gülnar ilçesinde güzeşte sabahleyin başlayan ve şeb saatlerinde Silifke ilçesine sıçrayan orman yangınının taharri altına alınması üzere başlatılan say, ikinci gününde havadan ve karadan sürdürülen savaş ile devam ediyor.

Gülnar ilçesine mecbur Büyükeceli Mahallesi’nde mazi saat 07.00 sıralarında başlayan orman yangını, rüzgarın de etkisiyle hızla büyüdü. Orman yangınına kontrol altına ahiz çalışmaları, Orman Genel Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı, Güvenlik Umumi Müdürlüğü, Açıkgöz Umumi Komutanlığı, itfaiye ve bindi illerden bütün 29 helikopter, 11 uçak, 138 arazöz, 15 dozer ve 850 personel ile sürdürüldü. Geceleyin havanın kararmasıyla alarga müdahaleye, gece görüşlü helikopterler ile devam edildi. Aceleten büyüyen ve Silifke ilçesine sıçrayan cuşuhuruş, transit kere güzergahını bile tehlikeye attı. Karayolları Umumi Müdürlüğü, Silifke-Aydıncık arası gâh misil ve tünellerin tedbir gayeli trafiğe kapatıldığını duyurdu. Antrparantez AFAD Başkanlığı, Gülnar ilçesinde 450, Silifke ilçesinde ise 370 vatandaşın evlerinden boşaltma edildiğini ve bu vatandaşların barınmaları için 843 nefis yapılış planlamasının yapıldığını bildirdi.

Yangının ikinci gününün önceki ışıklarıyla alarga müdahale yeniden başlatıldı. Uçaklar, ateş bölgesine yaptıkları sortilerle alevlerin yerleşme yerlerine ulaşmasını engel olmak üzere büyük çaba harcama ediyor. Yangının kontrol kızıl alınması amacıyla karadan müdahalelerin ise muttasıl sürdürüldüğü bildirildi.

Share: