Mersin’deki Dana Adası’nda plonjon turizmi yaygınlaşıyor

Mersin’da bölge turuna çıkanların mavi denizi ve yeşil doğasıyla tercih ettiği Dana Adası, akarsu altı zenginlikleriyle da dalış tutkunlarını ağırlıyor.

Silifke ilçesi açıklarındaki Dana Adası, bölge turlarıyla Gün Doğusu Akdeniz’i gezen yerli ve ecnebi turistlerin geçmiş duraklarından biri oluyor.

Maviyle yeşilin birleştiği doğasının yanında su altı zenginlikleriyle dahi öne çıkan ada, dalgıçlara ve yüzeysel plonjon eğitimi alanlara ev sahipliği yapıyor.

Hazırlıkların arkası sıra suya forma katılımcılar, Akdeniz’in altındaki yaşamı gözlemleme şansı buluyor, saf resifleri ve deniz canlılarını inceliyor.

“Seçkin ant değişik canlılara rastlama şansımız oluyor”

Dalış eğitmeni Boğaç Dağhan Günöz, AA muhabirine, Dana Adası’nın bölgenin arz gözde dalış noktalarından biri haline geldiğini belirtti.

Ada ve çevresinin dalışa akıllıca olduğunu söyleyen Günöz, “Adada, temas albeni koşulunda çokça bayındır dalış yapabileceğimiz, teknenizi akıllıca şekilde demirleyebileceğimiz alanlar mevcut. İleri seviyedeki dalgıçlar ile dalışta uzmanlaşmak isteyenler amacıyla 40 metreye kadar koyu plonjon denemelerinin çokça rahat yapılabileceği bir düzlük. Burası, canlılığın eli nimetli olduğu bölgelere bile cemaat.” dedi.

Günöz, bölgedeki seçme dalışta farklı şeyler keşfettiklerini vurgulayarak, “Ihtimal burada 1000 kere plonjon yapmışımdır amma 1001. dalışımda birlikte farklı şeyler görüyorum zira bura durağan aynı yer değil, daim hayatiyetli aynı düzlem var. Gelişigüzel zaman ayrımlı canlılara rastlama şansımız oluyor.” ifadesini kullandı.

Dalışlara yerli ve yabancı turistlerin ilgisinin arttığını dile getiren dalış eğitmeni Günöz, şunları kaydetti:

“Burada alelumum Adana, Çorum ve Niğde’den mevrut misafirlerimiz oluyor. Eğitim Bilimi için Ankara ve İstanbul’dan dalgıçlar de geliyor. Seçkin hafta düzenlediğimiz dalışlarda 20’ye mail Zalim misafirimiz oluyor. Bunların çokları deneme dalışından sonraları yetişek alarak dalgıçlarımıza katılıyor.”

“İsmini bilmediğim bir nice balık türünü gördüm”

Rusya’dan dinlence amacıyla kente gelen Sonya Sergeyeva, suyun altındaki zenginliği beğendiğini belirterek, “Bu mıntıka çokça pir, emniyetsiz bir doğası var. Akarsu altını birlikte beğendim. İsmini bilmediğim birçok balık türünü gördüm. Kâffesi çok sunturlu ve farklılardı.” değerlendirmesinde bulundu.

Aynı ülkeden gelen Kiryal Miroşnikov bile teferruatlı yıllardır dalışla ilgilendiğini tabir ederek, ” Türkiye’yi ve Mersin’i çok sevdim. Buranın denizi çokça bozulmamış, suyun altı çok değişik ve iyice. Bölgedeki balıklar ve su altı canlıları haddinden fazla rabıt çekimli.” dedi.

İstanbul’dan gelen tatilcilerden Gamze Yıldız Altındağ ise ilk defa katıldığı dalış etkinliğinde rengarenk balıklarla karşılaştığını kaydetti.Share: